logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Rewolucyjne "Punkty Pamięci" od HP

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Firma HP poinformowała o zakończeniu badań nad produkcją miniaturowego układu bezprzewodowego, który może stać się przełomem w udostępnianiu informacji cyfrowej w świecie rzeczywistym.

Układ ten, nie mający sobie równych pod względem kombinacji rozmiarów, pojemności pamięci i szybkości dostępu do danych, można przykleić lub przymocować do nieomal dowolnego przedmiotu. Pozwala udostępniać informacje i treści przechowywane dotychczas głównie w Internecie czy urządzeniach elektronicznych.

Wśród możliwych zastosowań wymienia się przechowywanie istotnych danych medycznych na nadgarstku pacjenta, uzupełnianie zdjęć i kartek pocztowych o treści audiowizualne, poprawa zabezpieczeń przeciwko podróbkom leków w przemyśle farmaceutycznym, zabezpieczeń stosowanych w paszportach i dowodach osobistych, czy wreszcie dołączanie dodatkowych informacji do dokumentów papierowych.

Eksperymentalny układ, opracowany w laboratoriach HP przez grupę badawczą „Punkt Pamięci” („Memory Spot”), to urządzenie oparte na pamięci CMOS (popularny rodzaj układu scalonego o niskim poborze mocy), wielkości ziarenka ryżu a nawet mniejsze (prostokąt o wymiarach 2 mm x 4 mm), z wbudowaną anteną. Można je przykleić do kartki papieru lub dowolnej innej powierzchni, czy nawet umieścić w broszurze jako kropkę samoprzylepną.

- Układ Punkt Pamięci wyzwala treści cyfrowe z więzów komputerów i Internetu, czyniąc je powszechnie dostępnymi w świecie rzeczywistym – powiedział Ed McDonnell, kierownik projektu Punkt pamięci w HP Labs.

Szybkość przesyłania danych wynosi 10 megabitów na sekundę – 10 razy szybciej niż w technologii bezprzewodowej Bluetooth i porównywalnie do prędkości transferu w technologii Wi-Fi – zapewniając natychmiastowy dostęp do informacji w postaci dokumentów, zdjęć, nagrań czy filmów. Pojemność pamięci wynosząca od 256 kilobitów do 4 megabitów w działających prototypach pozwala na przechowywanie krótkiego filmu, kilku obrazów czy kilkudziesięciu stron tekstu. Planowane jest wyposażenie przyszłych wersji układów w większą pamięć.

Dostęp do przechowywanych informacji zapewnia specjalny czytnik, który można wbudować np. w telefon komórkowy, cyfrowy asystent osobisty (PDA), aparat fotograficzny czy drukarkę. Aby odczytać przechowywane dane, należy zbliżyć czytnik do układu. Ten ostatni jest w ten sposób zasilany, a informacje są błyskawicznie przesyłane na ekran telefonu, aparatu czy PDA lub też drukowane. W ten sam sposób można też modyfikować zawartość pamięci układu.

- Intensywnie poszukujemy kolejnych obiecujących zastosowań dla naszych Punktów Pamięci. Wierzymy, że będą one miały znaczący wpływ na sektor konsumencki, od drukowania po obróbkę zdjęć, a także znajdą szerokie zastosowanie na wielu rynkach branżowych – powiedział Howard Taub, wiceprezes HP i dyrektor HP Labs.

Układ posiada wbudowaną antenę i jest całkowicie samowystarczalny, nie wymaga baterii czy dodatkowych urządzeń elektronicznych. Zasilany jest metodą indukcji elektromagnetycznej przez specjalne urządzenie, będące jednocześnie czytnikiem pamięci. Zjawisko indukcji elektromagnetycznej pozwala przesyłać energię z jednego elementu obwodu do drugiego przy pomocy pola elektromagnetycznego. Zmiana kierunku przepływu prądu w jednym z urządzeń indukuje przepływ prądu w drugim.

Punkt Pamięci może znaleźć szereg zastosowań dla firm i konsumentów. Poniżej kilka przykładów:

- Kartoteki medyczne: Punkt Pamięci przymocowany do opaski na nadgarstku pacjenta zapewnia szybki dostęp do historii choroby czy informacji o zażywanych przez pacjenta lekach.

- Grające zdjęcia: przymocowanie układu do wydrukowanych zdjęć umożliwia dodanie muzyki, komentarza czy też odpowiednich dźwięków zwiększających przyjemność z oglądania.

- Cyfrowe pocztówki: w układzie przyklejonym do tradycyjnej pocztówki z wakacji można będzie dołączyć zdjęcia w postaci cyfrowej, nagrania czy nawet filmy wideo.

- Informacje o dokumencie: w Punkcie Pamięci przyklejonym do dokumentów w wersji papierowej można przechowywać takie dane, jak historia wprowadzanych zmian, wykresy lub grafiki czy też nagrywać własne uwagi.

- Idealne fotokopie: w Punkcie Pamięci przyczepionym do okładki dokumentu można przechowywać jego elektroniczną wersję, umożliwiającą robienie kopii oryginału. Przesłanie wersji cyfrowej do kopiarki zapewnia idealną jakość każdej odbitki, bez względu na ich ilość, zapobiega też ewentualnemu uszkodzeniu oryginału czy jego utknięciu w podajniku papieru.

- Przepustki: umieszczenie układu na identyfikatorze czy przepustce pozwala połączyć najlepsze elementy dwóch światów – wygodną kartę zawierającą bezpieczne, istotne informacje w postaci cyfrowej.

- Zabezpieczenia przed podrobieniem: fałszywe leki to obecnie problem powszechny. W Punkcie Pamięci można bezpiecznie przechowywać informacje na temat producenta i jakości leku. Umieszczony na opakowaniu pozwala sprawdzić, czy mamy do czynienia z oryginalnym produktem. W podobny sposób można kontrolować kosztowne elementy służące do budowy samolotów czy innych konstrukcji inżynierskich.
Ostatnio zmieniany wtorek, 25 lipiec 2006 10:02

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Ostatnia szansa na listopadowe szkolenia o kodach kreskowych i etykiecie…

Ostatnia szansa na listopadowe szkolenia o kodach kreskowych i etykiecie logistycznej

Fundacja GS1 Polska serdecznie zaprasza do udziału w wyjątkowych szkoleniach stacjonarnych, przygotowanych na podstawie najlepszych...

Solaris dostarcza pierwszy przegubowy autobus elektryczny do stolicy

Solaris dostarcza pierwszy przegubowy autobus elektryczny do stolicy

Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie otrzymały właśnie w dzierżawę autobus elektryczny o długości 18 metrów...

Michelin solutions z europejskim kontraktem od XPO Logistics

Michelin solutions z europejskim kontraktem od XPO Logistics

Spółka Michelin solutions podpisała umowę o współpracy z XPO Logistics, wiodącym dostawcą usług transportowych i...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj