logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Pierwszy europejski Kongres RFID/EPCglobal

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
GS1 Niemcy było gospodarzem pierwszego europejskiego kongresu "RFID/EPCglobal w Europie 2006", który odbył się w Dusseldorfie w dniach od 6 do 8 września 2006 r. Kongres organizowany był w bliskiej współpracy z EPCglobal Inc. Wydarzenie przyciągnęło ponad 600 zainteresowanych, a adresowane było do wszystkich europejskich firm, które dostrzegają nowe możliwości i szanse rynkowe w tej przyszłościowej technologii, planujących zgromadzić informacje na temat możliwości wdrożeniowych, trendów, doświadczeń i rozwiązań. O swoich doświadczeniach związanych z wdrażaniem technologii EPC/RFID opowiedzieli m.in. przedstawiciele firm METRO Group, TESCO, KRAFT, GlaxoSmithKline, Delhaize Group, Johnson&Johnson, DHL, Boeing, AIRBUS, SIEMENS, Cisco Systems.
Do najciekawszych wypowiedzi, z poznawczego punktu widzenia, należy niewątpliwie zaliczyć wystąpienia przedstawicieli:
- Delhaize Group - belgijskiego detalisty, obecnego na rynkach m.in. USA, Belgii, Czech, Grecji, który realizuje projekt polegający na wdrożeniu systemu RFID (w oparciu o standardy EPCglobal) dla identyfikacji przepływów towarów mięsnych na linii: producent - centrum dystrybucji - sprzedaż detaliczna. Projekt ma 3 etapy, obejmujące identyfikację skrzynek, pełną funkcjonalność "traceability", aż do rejestracji dostępności na półce.
- Lemi Fashion - firmy zajmującej się produkcją i sprzedażą odzieży, która wdrożyła system RFID na wybrane grupy produktów, w celu zwiększenia prędkości przepływu informacji o produktach i polepszenia precyzji tych informacji. Firma zastosowała tagi o częstotliwości 13,56 MHz, jednak w kolejnych etapach wdrażania zamierzają przejść na standard Gen2 (będący standardem EPCglobal).
- grupy Boekhandels Groep Nederland
- holenderskiego koncernu zajmującego się dystrybucją książek na rynki europejskie i nie tylko, posiadającego swoją sieć sprzedaży Selexyz. Wdrożenie polegało na otagowaniu książek w centrum dystrybucji i sprzedaży ich w punktach detalicznych z wykorzystaniem technologii EPC/RFID. Oprócz oczywistych zalet, związanych ze zwiększeniem efektywności w zarządzaniu przepływem książek w łańcuchu dostaw, inwentaryzacji i dostępności książek na półce sklepowej, wykorzystano również tę technologię do polepszenia obsługi klienta poprzez zastosowanie tzw. kiosków informacyjnych wewnątrz sklepów, umożliwiających klientom szybką i bezbłędną lokalizację szukanej książki.
Kongres należał do najważniejszych wydarzeń w 2006 r. dla branży RFID i firm wdrażających tę technologię, a także przyszłych jej beneficjentów. Dlatego należy spodziewać się, że w kolejnych latach będą miały miejsce podobne imprezy w Europie z jeszcze liczniejszym udziałem zainteresowanych nową technologią.
Poza interesującymi wystąpieniami w trakcie Kongresu, każdy z uczestników miał możliwość sprawdzenia funkcjonowania tej technologii w "miasteczku RFID", na terenie którego około 40 wystawców zademonstrowało swoje pomysły i zastosowania EPC/RFID w przemyśle, handlu, farmacji i logistyce. Główną atrakcją "miasteczka RFID" był "park innowacji", w którym zaprezentowane zostały aplikacje RFID, działające w łańcuchach dostaw, które faktycznie zostały zaimplementowane we wdrożeniach pilotowych. Wśród firm, które zaprezentowały swoje rozwiązania znalazły się: Axway, IBM, Sirit, Intermec, Zebra, Sato, SAP, Oracle.
W ostatni dzień Kongresu zorganizowano dwie alternatywne wycieczki techniczne do Metro Innovation Centre i Future Store w pobliżu Duesseldorfu oraz do laboratoriów badawczych w pobliżu Dortmundu. Przedstawiciele ILiM uczestniczyli w drugiej z wymienionych wizyt. Laboratoria badawcze EPC/RFID mieszczą się na terenie imponującego miasteczka naukowo-technologicz-nego pod Dortmundem. LogIDLab, należące do Dortmund Unives-ity, prowadzi badania związane z technologią RFID, które skupiają się przede wszystkim na testach działania urządzeń w zależności od warunków środowiska, a także testowaniu aplikacji obsługujących tę technologię i funkcjonujących tylko wewnątrz przedsiębiorstwa. Laboratorium pełni również funkcję demonstracyjną.
Z kolei openID-Center, należące do Fraunhofer Institut fur Materialfluss und Logistik, to laboratorium o charakterze pokazowym, w którym ukazana jest integracja najnowocześniejszego sprzętu związanego z logistyką magazynową i transportem wewnętrznym w połączeniu z technologią RFID. Laboratorium zaprojektowane jest jako w pełni zautomatyzowany magazyn wykorzystujący do identyfikacji obiektów technologię RFID.

Artykuł pochodzi z czasopisma "e-Fakty" 6/2006.
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 05 luty 2007 14:06
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

UPS zwiększa pojemność w połączeniach lotniczych w południowej Polsce

UPS zwiększa pojemność w połączeniach lotniczych w południowej Polsce

Firma UPS zwiększyła pojemność samolotu kursującego między Katowicami a europejskim lotniczym centrum logistycznym w Kolonii....

Na Śląsku coraz popularniejsze magazyny samoobsługowe

Na Śląsku coraz popularniejsze magazyny samoobsługowe

Przechowywanie przedmiotów w „hotelach dla rzeczy”, jak często nazywa się magazyny samoobsługowe, staje się coraz...

6. Forum Kobiet w Logistyce o wartości dodanej i retencji…

6. Forum Kobiet w Logistyce o wartości dodanej i retencji klienta

„Logistyka +” czyli wszystko o wartości dodanej i retencji klienta - dyskutować o tym będą...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj