logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Infobroker-Informacje z sieci: Narzędzia informatyczne w pracy brokera informacji

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Pod takim hasłem Centrum Promocji Informatyki zorganizowało w dniach 17-18 października br. warsztaty infobrokerskie.
W pierwszej części spotkania charakterystykę i drogę do zawodu infobrokera przedstawił dr Zdzisław P. Szkutnik, Dziekan Wydziału Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej Wyższej Szkoły Umiejętności Społecznych w Poznaniu. Na wstępie wyjaśnił znaczenie i pochodzenie terminu "infobroker", na czym polega praca infobrokera i jaka jest specyfika tego zawodu. Profesor Szkutnik szeroko zaprezentował obszary działania firm infobrokerskich, a także przybliżył pracę kilkunastu przykładowych agencji funkcjonujących w kraju i za granicą. Dalszą część wykładu profesor poświęcił tematyce kształcenia infobrokerów, przedstawiając szereg możliwości zdobycia tego zawodu. O prawnych aspektach działalności w tej profesji mówił Piotr Waglowski, członek zarządu Internet Society Poland. Najważniejszą zasadą jest tu oczywiście przestrzeganie prawa, zwłaszcza prawa autorskiego. Waglowski zwracał również uwagę na obowiązek przestrzegania norm kodeksu etycznego: poszanowania zasad ochrony baz danych, uczciwej konkurencji, informacji niejawnych, tajemnic zawodowych, handlowych czy związanych z ochroną danych osobowych. Uczciwość, rzetelność, kompetencje, zachowanie poufności - to cechy, które wg referenta powinien posiadać infobroker.
Dr Tadeusz Wojewódzki z Ośrodka Infobrokerstwa, założyciel internetowego serwisu www.infobrokerstwo.pl, wygłosił referat na temat wykorzystania umiejętności infobrokera w nowoczesnej organizacji. Zasadnicza teza wykładu streszcza się w stwierdzeniu, że o nowoczesności organizacji decyduje obecność wiedzy pertynentnej, a więc zgodnej z potrzebami użytkownika, wiedzy dostarczanej na konkretne zamówienie. Celem działań infobrokerskich będzie więc tutaj zagwarantowanie organizacji wiedzy, odpowiadającej konkretnym potrzebom odbiorcy w danym miejscu i czasie. Analogii między infobrokerem a bibliotekarzem dokonał w ostatnim referacie dyrektor Biblioteki Głównej Politechniki Warszawskiej - dr Henryk Hollender. Granice między obydwoma zawodami są bardzo płynne. Określone kwalifikacje można zdobywać w różnoraki sposób i na różnych uczelniach. Kwalifikacje bowiem, a nie zawody są dziś najważniejsze.
Druga część warsztatów poświęcona była ćwiczeniom praktycznym. Pracownik Instytutu Matematycznego PAN, Uniwersytetu Warszawskiego i Politechniki Warszawskiej, znany dziennikarz naukowy - Bogdan Miś, wtajemniczał uczestników warsztatu w arkana sztuki korzystania z wyszuki-warek internetowych - niezbędnych narzędzi pracy brokerów informacji. Po krótkim wprowadzeniu do świata Internetu - wyjaśnieniu czym w ogóle jest Internet i w jaki sposób działa, prowadzący zajęcia radził jak i od czego zacząć wyszukiwanie informacji. Omówionych zostało wiele typów wyszukiwarek, baz danych itp. Najwięcej uwagi poświęcono jednak wyszukiwarce Google, jako jednemu z najlepszych systemów dostarczania informacji. Zainteresowanie zawodem infobrokera jest coraz większe, o czym świadczy chociażby duża frekwencja uczestników warsztatu zorganizowanego przez Centrum Promocji Informatyki Zarówno część wykładowa, jak i ćwiczeniowa spotkania, w pełni usatysfakcjonowała słuchaczy. Zdobytą wiedzę, a zwłaszcza nowo poznane umiejętności wyszukiwania informacji niewątpliwie będą wykorzystywać w swej codziennej pracy.

Artykuł pochodzi z czasopisma "e-Fakty" 6/2006.
Ostatnio zmieniany wtorek, 06 luty 2007 10:08
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Ekol Logistics otwiera spółkę w Słowenii

Ekol Logistics otwiera spółkę w Słowenii

Realizując strategie osiągnięcia pozycji jednego z wiodących operatorów logistycznych w Europie, posiadającego własne zasoby, w...

IVECO zdobyło dwie nowe nagrody „Sustainable Truck of the Year…

IVECO zdobyło dwie nowe nagrody „Sustainable Truck of the Year 2017”

Nagroda została przyznana za Daily Electric w kategorii VAN oraz za Eurocargo CNG w kategorii...

Projekt Sarpsborg

Projekt Sarpsborg

Stalowa kładka pieszo-rowerowa, dostarczona przez Scandinavian Express, połączy dzielnicę domków jednorodzinnych nad rzeką Glomma w...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj