logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

e-commerce w przedświątecznej ofensywie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Shoper, producent platformy e-commerce do prowadzenia handlu w sieci, w październiku br. przeprowadził badania wśród przedstawicieli sklepów internetowych na temat ich planów i opinii dotyczących handlu w okresie zbliżających się Świąt. Raport analityczny koncentruje się w szczególności na przewidywaniach dotyczących wielkości i dynamiki sprzedaży, rozwoju oferty, wykorzystania narzędzi promocyjnych oraz barier hamujących dalszy rozwój e-commerce. W badaniu wzięło udział 154 właścicieli sklepów internetowych reprezentujących różnorodne branże.

  • Ponad 50% respondentów twierdzi, że okres świąteczny przyniesie lepsze lub zdecydowanie lepsze wyniki sprzedaży on-line.
  • 63% uczestników deklaruje inwestycje w reklamę on-line, a blisko 1/3 stawia na promocję w sieciach społecznościowych.
  • Główna zachęta do korzystania z oferty sklepów on-line to upusty cenowe (60% odpowiedzi) oraz nowe produkty w ofercie (48%).

Wyniki ankiet wskazują, że ponad 50% respondentów spodziewa się lepszych lub zdecydowanie lepszych wyników sprzedaży niż w poprzednim sezonie. Wśród nich, 20% przewiduje, że obroty będą wyższe nawet o połowę, w stosunku do poprzedniego sezonu. Niemal 29% osób biorących udział w badaniu Shopera uznało, że wyniki sprzedaży pozostaną na podobnym poziomie jak przed rokiem.

- Rozwój sklepów internetowych wynika często ze słabości tradycyjnego handlu skupionego w wielkich i zatłoczonych sieciach handlowych. Klasyczne placówki handlowe zazwyczaj koncentrują się na ofercie podstawowej i najbardziej popularnej – zwłaszcza w okresie świątecznym. Dostęp do unikalnych produktów przy zachowaniu rozsądnych cen stanowi o głównej przewadze sprzedaży on-line – przekonuje Rafał Krawczyk z Shopera.

Optymistyczne prognozy są motywowane przez respondentów rosnącą świadomością korzyści wynikających z zakupów on-line (22,59%), jakością proponowanej oferty (ponad 20%) oraz zwiększeniem powszechności korzystania z sieci (ponad 16%) i lepszymi nastrojami konsumentów (prawie 13%).

Magnes na klienta
Według respondentów, czynnikami najsilniej przyciągającymi nabywców są atrakcyjne ceny i bogata oferta produktowa. Podążając konsekwentnie za tymi deklaracjami, blisko 60% ankietowanych zamierza zachęcać klientów do zakupu oferując upusty cenowe. 36% właścicieli e-sklepów rozważa udzielenie rabatów na zakup kilku produktów, a jedna czwarta decyduje się na oferowanie kuponów rabatowych. Ponad 48% procent uczestników badania zapowiada wzbogacenie asortymentu swoich sklepów przed świętami o nowe produkty i limitowane kolekcje (ponad 13%). W okresie świątecznym właściciele sklepów on-line starają się budować swoją pozycję rynkową właśnie w oparciu różnorodność oferty.

- Menedżerowie e-commerce zdają sobie sprawę, że inwestycje w promocję sklepu to klucz do budowania rozpoznawalności. Jest to o tyle ważne, że niemal 42% ankietowanych jako główną barierę swojego wzrostu wymienia rosnącą bezpośrednią konkurencję – dodaje Rafał Krawczyk.

W świetle badań, główny kanał dotarcia do klientów z informacją o nowej ofercie stanowi Sieć. Ponad 63% właścicieli sklepów deklaruje w okresie świątecznym w inwestycje w reklamę on-line, 37% decyduje się na poprawę pozycjonowania w wyszukiwarkach internetowych, a blisko jedna trzecia respondentów stawia na promocję za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Konkurencja: zdrowa, ale czasami bolesna
Kondycja polskiego rynku e-commerce z roku na rok jest coraz lepsza. Stopniowo nasz rynek dogania zachodnie kraje europejskie, ale pracownicy sklepów on-line wciąż dostrzegają wiele barier własnego wzrostu. Do największych zagrożeń sprzedaży internwetowej respondenci zaliczają umacnianie się pozycji bezpośredniej konkurencji, ostrożność klientów w wydatkach związaną ze spowolnieniem gospodarczym oraz wciąż pokutujący brak zaufania ze strony klientów wobec handlu w sieci.

- Obawy przed rosnącą konkurencją mogą być w konsekwencji mobilizujące dla rozwoju e-commerce. Rozwój handlu w sieci wynika przecież z niezadowolenia klientów ofertą tradycyjnego handlu. Konkurencyjne ceny, unikalna oferta i dobra jakość realizacji zamówień to elementy wpływające na wartość marki i lojalność klientów – podsumowuje Rafał Krawczyk.

Szczegółowy raport z badań „e-commerce pod szczęśliwą gwiazdką” znajduje się na stronie http://blog.shoper.pl/
Ostatnio zmieniany czwartek, 18 listopad 2010 14:20

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dąbrowa Górnicza gotowa na nowe inwestycje

Dąbrowa Górnicza gotowa na nowe inwestycje

4. edycja konferencji Dąbrowa Górnicza - Kierunek Inwestycje. Inwestycje Automotive - Kierunek Dąbrowa Górnicza, która...

OT Logistics przystępuje do akcji "Stop nieuczciwym pracodawcom"

OT Logistics przystępuje do akcji "Stop nieuczciwym pracodawcom"

Grupa Kapitałowa OT Logistics przystąpiła do akcji "Stop nieuczciwym pracodawcom", której celem jest wspieranie pracowników...

Najnowocześniejsze centrum dystrybucyjne Biedronki otwarto w Gorzowie Wielkopolskim

Najnowocześniejsze centrum dystrybucyjne Biedronki otwarto w Gorzowie Wielkopolskim

Inteligentny system oświetlenia, kompletacja głosowa czy bezpieczna wielowarstwowa podłoga – to tylko niektóre z innowacji...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj