logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:


A+ A A-

Problem bezpieczeństwa żywności ponownie aktualny

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W ostatnich dniach pojawiają się w polskich mediach informacje o kolejnych aferach spożywczych. Najpierw o wprowadzeniu do obrotu soli przemysłowej stosowanej do produkcji wyrobów spożywczych (m.in. mięsa, wędlin, pieczywa). Następnie o podrobionym suszu jajecznym, który zawierał składniki szkodliwe dla zdrowia i przez lata trafiał do polskich firm zajmujących się m.in. cukiernictwem.

W świetle tych zdarzeń musimy zadać pytania: Czy firmy, które muszą wycofać towar z rynku zrobią to skutecznie? Czy firmy produkujące żywność z wykorzystaniem soli przemysłowej i szkodliwego suszu jajecznego będą w stanie wyczyścić rynek z niebezpiecznych dla zdrowia produktów możliwie szybko?
Instytut Logistyki i Magazynowania - polska organizacja GS1, wspiera przedsiębiorstwa w zakresie śledzenia i awaryjnego wycofania towarów z rynku.
1 stycznia 2005 weszło w życie Rozporządzenie 178/2002 Parlamentu Europejskiego i Rady Europy, które reguluje kwestie obowiązku monitorowania ruchu i pochodzenia żywności i paszy przez wszystkich operatorów żywności.
Za monitorowanie pochodzenia żywności odpowiedzialni są wszyscy uczestnicy łańcucha dostaw - dostawcy, producenci, dystrybutorzy, sieci detaliczne i sklepy. Istotą śledzenia ruchu i pochodzenia (ang. traceability) jest możliwość monitorowania danego produktu (partii produkcyjnej) na każdym etapie łańcucha dostaw, czyli możliwość uzyskania danych z poprzedniego etapu łańcucha (od kogo i co otrzymano) i jednocześnie dostarczenia informacji do następnego etapu (do kogo i co wysłano).
Przepisy nakładają na podmioty obowiązek wycofania wyrobów spożywczych niezgodnych z wymaganiami bezpieczeństwa oraz powiadamianie o tym fakcie właściwych władz. W przypadku gdy produkt mógł już dotrzeć do konsumenta, podmiot ma obowiązek go o tym poinformować i w razie konieczności odebrać.

Śledzenie ruchu i pochodzenia produktów umożliwia lokalizowanie wadliwej lub niebezpiecznej żywności lub innych niebezpiecznych produktów znajdujących się w obrocie. Ich szybkie wycofanie z rynku może uratować życie. Redukuje także potencjalne straty finansowe i pozwala zachować zaufanie konsumentów do ich ulubionych marek.
By wdrożyć procesy śledzenia ruchu i pochodzenia produktów w łańcuchach dostaw, wszyscy partnerzy powinni stosować systemy identyfikacji przepływu dóbr. Instytut Logistyki i Magazynowania - polska organizacja GS1, wspiera przedsiębiorstwa w zakresie wdrażania traceability i awaryjnego wycofania towarów z rynku (RECALL).
Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie, przystosowanego do potrzeb danego przedsiębiorstwa, systemu opartego na automatycznej identyfikacji. Dane identyfikacyjne związane z produktami, a także podmiotami, którymi są partnerzy handlowi, powinny być gromadzone i wymieniane w oparciu o standardy GS1.

Obecnie nie ma na rynku narzędzia wspierającego polskie przedsiębiorstwa w zakresie awaryjnego wycofania towarów z rynku w odniesieniu do całego łańcucha dostaw. Instytut Logistyki i Magazynowania, organizacja krajowa GS1 Polska aktualnie pracuje wspólnie z niektórymi firmami w Polsce nad wdrożeniem właśnie takiego narzędzia internetowego, o roboczej nazwie platforma Recall.
System obejmuje platformę komunikacji pomiędzy przedsiębiorstwami umożliwiającą wymianę informacji na temat wycofywanych produktów w sposób szybki, dokładny i bezpieczny. Mechanizm jest następujący: np. producent wysyła powiadomienie do sieci handlowej za pośrednictwem platformy Recall. Każde powiadomienie o wycofaniu ma swój indywidualny numer GS1: GDTI. W ramach predefiniowanych funkcji zostaje określony czas reakcji (czyli czas na odpowiedź sieci handlowej), osoby odpowiedzialne za wysłanie komunikatu i jego odbiór. Platforma umożliwia automatyczne wysłanie zgłoszenia wycofania do wielu odbiorców jednocześnie. Za pośrednictwem platformy można również śledzić on-line status wycofania produktu z rynku.

Ostatnio zmieniany wtorek, 13 marzec 2012 13:35

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Grupa Raben posadziła już ponad 10 000 drzew

Grupa Raben posadziła już ponad 10 000 drzew

15 października 2016 roku w Stanisławowie k. Pruszcza Gdańskiego pracownicy Grupy Raben posadzili ponad 1500...

Jaworzno kupuje kolejne 22 bateryjne Solarisy

Jaworzno kupuje kolejne 22 bateryjne Solarisy

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Jaworzno oraz polski producent Solaris Bus & Coach podpisały 5 października 2016...

MLP Group umacnia się pod Poznaniem

MLP Group umacnia się pod Poznaniem

MLP Group wybuduje nowy park logistyczny w pobliżu Poznania. Będzie to drugie centrum w tej...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj