logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Przebadaliśmy polskie sklepy internetowe Polecamy!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Raport pokonkursowy Bezpieczny eSklep 2012
Sklepy internetowe coraz lepiej wywiązują się z obowiązków informacyjnych wobec klientów, jednak wciąż mają pewną pracę do odrobienia. Z najnowszego badania przeprowadzonego przez Instytut Logistyki i Magazynowania w związku z Konkursem Bezpieczny eSklep wynika, że ponad 66% sklepów popełnia błędy w informowaniu konsumentów o prawie do odstąpienia od zakupu na odległość, a ponad 7% wcale nie podaje informacji o tym podstawowym prawie przysługującym e-klientom.

Niestety znaczna część sklepów nadal ma problem z właściwą ochroną danych osobowych. 74% sklepów internetowych badanych w 2012 roku nie posiada certyfikatu SSL gwarantującego szyfrowanie danych podczas ich przesyłania przez Internet.
3, 5, 8, 11, 13, 16, 17 - to bynajmniej nie numery typowane w Lotto - to wartość sprzedaży internetowej w Polsce, w latach 2005-2011, wyrażona w miliardach złotych. Jak widać, nasz e-commerce stabilnie się rozwija. Co więcej, Polska od dwóch lat jest liderem w Europie, jeżeli chodzi o wzrost tego rynku. W 2011 r. wyniósł on 24% i był o niemal 8% wyższy od średniej europejskiej.

Z jednej strony mamy duże wzrosty rok do roku, z drugiej udział e-commerce w całości sprzedaży detalicznej stanowi zaledwie 3%. Ten wskaźnik plasuje nas na końcu państw Unii i pozostawia wiele do nadrobienia względem liderów - Wielkiej Brytanii (12%), Niemiec (9%) czy Francji (7,3%). Dystans zmniejsza się z każdym rokiem, a wiele instytucji i organizacji podejmuje starania, aby działo się to jeszcze szybciej.
Do takich inicjatyw należy Konkurs Bezpieczny eSklep organizowany przez Instytut Logistyki i Magazynowania (ILIM) we współpracy z Ministerstwem Gospodarki. Celem Konkursu jest zwrócenie uwagi sklepów internetowych, a także całego środowiska e-commerce, na zagadnienia związane ze znajomością oraz poszanowaniem praw konsumenckich w codziennej działalności.

Instytut Logistyki i Magazynowania, wraz z partnerem Konkursu firmą Unizeto Technologies, przeprowadził szczegółową analizę na dwóch grupach uczestników Konkursu. 191 spośród 464 sklepów zgłoszonych do II edycji Konkursu, zostało poddanych analizie formalno-prawnej. W sklepach tych dokładnie sprawdzono poprawność zapisów wymaganych w regulaminach oraz sposób obsługi koszyka zamówień. Na większej grupie, 450 sklepów zbadano poziom zabezpieczenia danych osobowych.
Znaczna część sklepów nie podaje wszystkich, wymaganych prawem informacji na swój temat: 28,7% nie informuje o organie, który zarejestrował działalność, a 16,7% o numerze, pod którym została ona zarejestrowana. Warto zaznaczyć, że występuje tu duża poprawa względem roku 2009, kiedy Federacja Konsumentów przedstawiła Raport z wyniku monitoringu sklepów internetowych. Z badań Federacji wynikało, że aż 61% sklepów nie informowało o organie, natomiast 40% o numerze, pod którym zarejestrowano działalność.
Z badania ILIM wynika, że e-sklepy bardzo dobrze radzą sobie z informacjami, które mają charakter marketingowy. 95% sklepów informuje klientów o wszystkich składowych elementach ceny, sposobach zapłaty czy kosztach, terminach i sposobach dostarczania zamówionego towaru.
Znacznie gorzej wypadają sklepy w badaniu związanym z prawem do odstąpienia od zakupu na odległość. Aż 66,5% sklepów ma błędy w zapisach informujących o tym prawie. Najczęściej spotykany błąd to zapis, z którego wynika, że klient powinien zwrócić towar w ciągu 10 dni od odebrania zamówienia, podczas gdy jest to termin przewidziany na poinformowanie o odstąpieniu, a zwrot powinien nastąpić w ciągu 14 dni od odstąpienia.

Niestety wciąż dużym problemem polskich e-sklepów jest prawidłowa ochrona danych osobowych. Analizę poziomu ochrony danych osobowych przeprowadziła firma Unizeto Technologies SA, a wynika z niej, że aż 74% przebadanych sklepów (450) nie posiada Certyfikatu SSL. Zatem dane osobowe gromadzone przez te sklepy nie podlegają należytemu zabezpieczaniu, przez co narażone są na kradzież. Widać jednak poprawę, ponieważ w ubiegłym roku SSL-a nie posiadało 82% sklepów biorących udział w Konkursie Bezpieczny eSklep.

Więcej analiz związanych z przeprowadzonymi badaniami znajduje się w Raporcie pokonkursowym Bezpieczny eSklep opublikowanym 30 lipca 2012 roku na stronie https://bezpiecznyesklep.pl/raport.

Ostatnio zmieniany wtorek, 31 lipiec 2012 11:15

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Stacje paliw coraz lepiej spełniają oczekiwania kierowców

Stacje paliw coraz lepiej spełniają oczekiwania kierowców

Poziom satysfakcji klientów stacji paliw systematycznie rośnie, maleją z kolei różnice w ocenie poszczególnych sieci....

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Największe przedsiębiorstwo transportu publicznego w stolicy Belgii, firma STIB, zamówiła pierwsze autobusy elektryczne. Będzie to...

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

PKP Intercity rozszerza siatkę połączeń na Ukrainę. Już od 24 sierpnia br. podróżni zyskają kolejną...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj