logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

NIK o ochronie klientów sklepów internetowych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

NIK przeprowadziła kontrolę systemu ochrony klientów sklepów internetowych w Polsce. Wynika z niej, że polscy e-konsumenci są pod dobrą opieką, mają dostęp do bezpłatnych porad prawnych a skargi, w większości przypadków, rozstrzygane są rzetelnie i terminowo. W raporcie NIK zwrócono także uwagę na dostępny w Polsce, europejski system certyfikacji Euro-Label, dzięki któremu zakupy w sieci mogą być jeszcze bardziej bezpieczne.


Ilość e-konsumentów rośnie, a wraz z nią ilość pytań o prawa i obowiązki sprzedawców oraz, niestety, ilość skarg. Najwyższa Izba Kontroli sprawdziła jak działa w Polsce system ochrony klientów robiących zakupy w sklepach internetowych oraz na portalach aukcyjnych. Wyniki są pozytywne. Stwierdzono, że konsumenci mają zapewniony dostęp do bezpłatnego poradnictwa prawnego prowadzonego przez rzeczników konsumentów działających w strukturach samorządu terytorialnego oraz przez organizacje konsumenckie, a skargi rozpatrywane są rzetelnie i zazwyczaj terminowo.

W raporcie poza odniesieniem się do bieżących działań prowadzonych przez UOKIK i współpracujących z nim organizacji konsumenckich, podkreślono potrzebę tworzenia i promowania rozwiązań, mających na celu zwiększenie ochrony konsumentów dokonujących zakupów on-line. Zwrócono uwagę na obecny już na polskim rynku, europejski system certyfikacji Euro-Label, którym w Polsce zarządza Instytut Logistyki i Magazynowania - Instytut Badawczy podległy Ministerstwu Gospodarki.

Certyfikat Euro-Label Bezpieczne Zakupy może uzyskać każdy sklep internetowy, który wykaże się znajomością prawa w zakresie ochrony konsumentów oraz uzyska pozytywny wynik audytu przeprowadzonego przez niezależnych ekspertów. Certyfikując witrynę przedsiębiorca uzyskuje m.in. możliwość uzupełnienia wiedzy z zakresu prawa związanego z e-commerce oraz komfort związany z dostępem do bieżących informacji o zmianach w prawie. Otrzymuje także nowy atut dla działań promocyjnych i marketingowych. Klienci sklepów legitymujących się znakiem Euro-Label mają pewność bezpiecznych zakupów, natomiast w przypadku ewentualnych problemów mogą skorzystać z systemu pozasądowego rozstrzygania sporów.

System certyfikacji Euro-Label działa z powodzeniem w kilku z największych krajów europejskich. Jego międzynarodowy charakter ułatwia prowadzenie sprzedaży transgranicznej oraz pozyskanie zaufania klientów z innych krajów. Spośród e-sklepów działających w Polsce, w ostatnim czasie certyfikat otrzymały Praktiker oraz Douglas.
Więcej informacji o certyfikacie dostępnych jest na stronach www.euro-label.com oraz www.euro-label.com.pl.

Ostatnio zmieniany piątek, 16 sierpień 2013 10:51

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

OT Logistics S.A. rozszerza skład zarządu

OT Logistics S.A. rozszerza skład zarządu

Rada nadzorcza spółki OT Logistics S.A. powołała w skład zarządu Andrzeja Klimka, dotychczasowego dyrektora Dywizji...

Grupa GEFCO wspiera logistycznie rejs Bimedia Challenge z Alaski na…

Grupa GEFCO wspiera logistycznie rejs Bimedia Challenge z Alaski na Grenlandię

Grupa GEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży...

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu…

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu produktów agro

Grupa Kapitałowa OT Logistics wydzierżawiła nowe wagony typu Tagnpps, które pozwolą spółce na uzupełnienie oferty...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj