logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Polska liderem płatności elektronicznych w pojazdach komunikacji miejskiej

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Już 50. milionowy bilet został sprzedany w automacie wyprodukowanym przez Mera-Systemy i zainstalowanym w pojeździe komunikacji miejskiej. W Polsce liczba takich urządzeń wynosi już 3 tys., z czego 80 proc. to automaty tej spółki. Liczba ta będzie rosła, ponieważ kolejne polskie miasta wdrażają tego typu urządzenia w autobusach i tramwajach. Nasz kraj jest europejskim pionierem rozwiązań technologicznych dla pasażerów komunikacji miejskiej.

   W autobusach, tramwajach i pociągach w Polsce zamontowanych jest obecnie ok. 3 tysięcy urządzeń do sprzedaży biletów (tzw. automatów mobilnych). Mera-Systemy szacuje swój udział w tym rynku na ok. 80 proc. i obsługuje automaty mobilne w Warszawie, Wrocławiu i innych mniejszych miastach. Do tego grona właśnie dołączyła Łódź - od początku września miasto wyposaża w automaty obsługujące płatności kartą wszystkie łódzkie autobusy i tramwaje. Docelowo będzie w nich ok. 600 automatów.

- Polska jest europejskim liderem pod względem mobilnych rozwiązań technologicznych, które są dostępne dla pasażerów komunikacji miejskiej. To u nas opracowano i wdrożono pierwszy automat mobilny, który akceptuje płatności kartą zbliżeniową. Kolejne polskie miasta interesują się mobilnymi urządzeniami biletowymi ponieważ są one wygodne dla pasażerów oraz tanie w obsłudze, a zmiany w taryfie miejskiej można wdrożyć niemal natychmiast aktualizując zdalnie system informatyczny - mówi Grzegorz Lange, prezes zarządu Mera-Systemy.

Obecnie najwięcej biletów w automatach w środkach komunikacji miejskiej kupują wrocławianie - niemal 1,4 mln sztuk miesięcznie. Dla porównania - w największej w Polsce aglomeracji warszawskiej urządzenia mobilne w tramwajach i autobusach sprzedają co miesiąc mniej niż 450 tys. biletów.

- We Wrocławiu zamontowano automaty typowe dla wszystkich pojazdów komunikacji miejskiej. Można w nich zapłacić tylko kartami płatniczymi. Pasażerowie mają więc pewność zakupu i wiedzą w jaki sposób uiścić opłatę za przejazd. Natomiast w stolicy automaty znajdują się jedynie w wybranych pojazdach, część akceptuje albo monety albo tylko karty, a w niektórych urządzeniach nie można kupić najtańszych biletów. Dlatego też w Warszawie sprzedaż w urządzeniach mobilnych jest znacznie mniejsza - mówi Bogusław Kowalski, ekspert Stowarzyszenia Transportu Publicznego.

Po uszczelnieniu systemu dystrybucji biletów, którego elementem są urządzenia mobilne, sprzedaż biletów we Wrocławiu wzrosła o ok. 20 proc. Przekłada się to na dziesiątki milionów złotych w skali roku.  Automaty biletowe wyprodukowane przez Mera-Systemy zamontowane są w autobusach i tramwajach w Warszawie (obecnie prawie 1400 sztuk), we Wrocławiu (łącznie w ponad 820 autobusach i tramwajach) oraz w Łodzi, Jaworznie i Krakowie. Od zamontowania automatów we wspomnianych miastach do dziś pasażerowie kupili w nich ok. 50 milionów biletów komunikacji miejskiej.
   Do końca roku - łącznie z urządzeniami w Łodzi - Mera-Systemy będzie obsługiwała największą w skali kraju sieć automatów mobilnych. Koszt wdrożenia systemu oraz obsługi automatów często ponosi producent lub operator, który finansuje inwestycję z późniejszych opłat (z prowizji ze sprzedaży biletów).

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 22 wrzesień 2014 11:24

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Otwarto wystawę o ochronie zabytków kolejowych zorganizowaną przez PKP CARGO

Otwarto wystawę o ochronie zabytków kolejowych zorganizowaną przez PKP CARGO

W Senacie RP otwarto wystawę pt. „Ochrona Dziedzictwa Kolejowego w Polsce”. Wystawa prezentuje dorobek spółek...

Volvo Trucks wprowadza na rynek zintegrowany system informacji i rozrywki

Volvo Trucks wprowadza na rynek zintegrowany system informacji i rozrywki

Bardziej przyjemna i bezpieczniejsza jazda, łatwiejsze odnajdywanie drogi i sprawniejsze zarządzanie flotą. To główne zalety...

Reaktywowane PUTy znowu naprawiają tabor PKP CARGO

Reaktywowane PUTy znowu naprawiają tabor PKP CARGO

Przeznaczone do likwidacji przez poprzedni Zarząd PKP CARGO punkty utrzymania taboru (PUT) w Południowym Zakładzie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj