logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Sprawozdanie z konferencji naukowej "E-wymiar sprawiedliwości w aspekcie europejskim"

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

W dniu 14 stycznia 2016 r. odbyła się ogólnopolska konferencja naukowa pod hasłem: "E-wymiar sprawiedliwości w aspekcie europejskim". Wydarzenie zostało zorganizowane w ramach międzynarodowych projektów e-CODEX i e-SENS, realizowanych przez poznański instytut badawczy Instytut Logistyki i Magazynowania, w którym na co dzień pracuję. W siedzibie Instytutu debatowali profesorowie, doktorzy i doktoranci a swoją obecnością zaszczycili nas m. in. Pani dr hab Kinga Flaga-Gieruszyńska prof. Uniwersytetu Szczecińskiego oraz Pan dr hab Andrzej Jarocha z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W trakcie konferencji poruszane były zagadnienia dotyczące wykorzystywania elektronicznych narzędzi i instytucji służących usprawnianiu funkcjonowania wymiaru sprawiedliwości w przypadku spraw, w których po dwóch stronach występują podmioty z różnych państw członkowskich Unii Europejskiej. Z punktu widzenia organizatora konferencji niezwykle cieszyła frekwencja uczestników, zarówno tych, którzy zechcieli podzielić z nami swoją wiedzą i doświadczeniem oraz tych, którzy z zainteresowaniem przysłuchiwali się wygłaszanym referatom. Wśród dyskutowanych tematów nie mogło zabraknąć europejskich postępowań sądowych - europejskiego nakazu zapłat, europejskiego postępowania w sprawie drobnych roszczeń, wpływu projektu e-CODEX na funkcjonowanie wymiaru sprawiedliwości, czy też budzącego coraz większe zainteresowanie wśród praktyków i teoretyków prawa rozporządzenia eIDAS. Wartym podkreślenia jest fakt, że rozporządzenie było prezentowane zarówno w aspekcie prawnym, jak również technicznym.

W trakcie konferencji miałam przyjemność omówić część dotyczącą prawnych zagadnień związanych z rozporządzeniem eIDAS. Wskazałam główne cele i założenia rozporządzenia, jak również nowe instytucje nieznane dotychczas polskiemu ustawodawcy, jak chociażby elektroniczną pieczęć. Podjęłam próbę udzielenia odpowiedzi na pytanie do czego taka pieczęć będzie służyła i kto będzie mógł z niej korzystać. Techniczne kwestie bezpośrednio związane z nowymi rozwiązaniami przyjętym na gruncie eIDAS zaprezentował Kierownik Projektu e-SENS Tomasz Kawecki. Kierownik Projektu e-CODEX, Szymon Mamrot, przedstawił doświadczenia płynące z realizacji projektów e-CODEX i e-SENS zebrane do tej pory przez pracowników Instytutu. Wyniki tych badań, mam nadzieję, przyczynią się do dalszych prac nad usprawnianiem europejskich postępowań sądowych.

Mnie osobiście poza tematyką dotyczącą samego projektu e-CODEX i e-SENS, bardzo zaciekawił temat prezentowany przez Panią dr hab. Kingę Flagę-Gieruszyńską: "Wybrane aspekty efektywności elektronicznego modelu postępowania cywilnego w sprawach transgranicznych", który pozwolił na szersze spojrzenie na elektronizację poprzez wskazanie generalnego wpływu wprowadzenia narzędzi elektronicznych w tego typu sprawach. Dla tych wszystkich, którzy są zainteresowani tematyką prezentowaną w trakcie konferencji, a nie mogli osobiście w niej uczestniczyć, mam bardzo dobrą wiadomość. Efektem obrad będzie bowiem monografia wydana w formie e-booka, i co najważniejsze, udostępniona w Open Access. Zatem każdy chętny będzie mógł zapoznać się z treścią artykułów naukowych, stanowiących odzwierciedlenie prezentowanych treści. Obiecuję, że jak tylko monografia ujrzy światło dzienne, informacja o tym fakcie zostanie przeze mnie - bez zbędnej zwłoki - przekazana za pośrednictwem bloga. Tymczasem zapraszam na stronę projektu e-CODEX gdzie można znaleźć więcej informacji na temat tego wydarzenia.

Ostatnio zmieniany czwartek, 28 styczeń 2016 07:27
Lucyna Łuczak-Noworolnik

Z wykształcenia radca prawny, z zamiłowania badacz, którego głównym przedmiotem zainteresowań naukowych jest problematyka prawna elektronizacji wszelkich aspektów życia codziennego.

W swojej pracy skupiam się przede wszystkim na zagadnieniach związanych z e-administracją, e-wymiarem sprawiedliwości oraz e-zdrowiem. Z uwagi na zamiłowanie do przekazywania wiedzy innym staram się dyseminować zdobytą wiedzę i doświadczenie w trakcie konferencji naukowych, branżowych, prowadzonych warsztatów dedykowanych przedsiębiorcom i pełnomocnikom profesjonalnym, jak również zajęć ze studentami.

Na co dzień pracuję w poznańskim instytucie badawczym - Instytucie Logistyki i Magazynowania, w którym realizuję zadania związane z informatyzacją administracji publicznej oraz wymiaru sprawiedliwości zarówno na szczeblu krajowym, jak również w wymiarze międzynarodowym. Od ponad 5 lat jestem czynnie zaangażowana w prace w ramach projektów z grupy tzw. Large Scale Pilot tj. e-SENS oraz e-CODEX (wcześniej także epSOS oraz SPOCS), jak również projektów na szczeblu krajowym, w tym w szczególności związanych z uruchomieniem pojedynczego punktu kontaktowego (ePK). Wyniki prowadzonych badań znajdują odzwierciedlanie w postaci artykułów naukowych o tematyce związanej z e-wymiarem sprawiedliwości oraz e-administracją.

Zainteresowania naukowe mogę realizować nie tylko w trakcie pracy w Instytucie, ale także jako doktorant na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu w Katedrze Postępowania Administracyjnego i Sądowoadministracyjnego.

Prowadzony przeze mnie blog poświęcony będzie zagadnieniom prawnym związanym z obszarami e-administracji, e-wymiaru sprawiedliwości oraz e-zdrowia. Zdając sobie sprawę z tego, że bardzo często przepisy prawne mogą budzić wątpliwości interpretacyjne, a w gąszczu aktów prawnych bardzo łatwo zabłądzić i z trudem odnaleźć właściwą drogą, postaram się w sposób jasny i przystępny przedstawić to, co kryje się za obcobrzmiącymi paragrafami.

Zapraszam do lektury. Oczywiście, bardzo chętnie poznam inny punkt widzenia na prezentowane przeze mnie kwestie, jak również jestem otwarta na wszelkie sugestie dotyczące poruszanej problematyki, dlatego też wszystkich zainteresowanych zachęcam do kontaktu.

Email Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

W Polsce w budowie znajduje się obecnie ponad 1,6 miliona m kw. powierzchni magazynowej i...

Zmiany w przepisach dotyczących eksportu żywności do USA

Zmiany w przepisach dotyczących eksportu żywności do USA

Od maja br. obowiązuje dodatkowa weryfikacja produktów spożywczych wprowadzanych do obrotu na terenie Stanów Zjednoczonych....

Najlepsze europejskie wina na rynkach światowych dzięki UPS

 Najlepsze europejskie wina na rynkach światowych dzięki UPS

UPS rozszerza możliwość wysyłki alkoholu, wina i piwa do konsumentów na całym świecie. Za pomocą...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj