logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Jak dobrać optymalny model obsługi logistycznej e-sklepu?

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Rozpoczynając sprzedaż internetową, właściciele e-sklepów stają przed wyborem określonego modelu obsługi logistycznej, który ma na celu zapewnienie sprawnej i skutecznej dostawy na bazie jasno określonej roli i odpowiedzialności operatora logistycznego. Przed nastaniem ery e-sklepów, klienci kupowali towary w sklepach stacjonarnych, zamawiając usługę dostawy do domu tzw. home delivery. Aktualnie, przy zakupach on-line mówimy o dostawach e-commerce.

   Z punktu widzenia operatora logistycznego jakim jest ROHLIG SUUS Logistics, oba serwisy różni miejsce złożenia zamówienia oraz gama usług dodatkowych, obejmująca m.in. metody awizacji dostawy. Poniższe schematy obsługi e-commerce prezentują zróżnicowany zakres obsługi operatora logistycznego, nie wyczerpując jednak wszystkich wariantów dostępnych na rynku logistycznym.

   Scenariusz nr 1 - Ograniczona rola firmy logistycznej w obsłudze e-sklepu.
To najprostszy model obsługi e-commerce, gdzie e-sklep samodzielnie zarządza swoim magazynem, sprowadzając towary od producentów lub dystrybutorów, z którymi współpracuje. Zadaniem firmy logistycznej jest wyłącznie dostawa towaru z magazynu e-sklepu do finalnego odbiorcy.

   Scenariusz nr 2 - Rozszerzona rola operatora logistycznego.
Gdy sklep internetowy decyduje się rozwinąć współpracę z firmą logistyczną, wówczas operator prowadzi obsługę magazynu lub magazynów e-sklepu, z których realizowane są dostawy do finalnych odbiorców, za pośrednictwem sieci dystrybucyjnej operatora.

   Scenariusz nr 3  - Skrócony łańcuch logistyczny z pominięciem magazynu e-sklepu (dropshipping).
Scenariusz nr 3 to model obsługi logistycznej, w którym towary (najczęściej większe produkty, np. duże AGD, meble) nigdy nie trafiają do magazynu e-sklepu. Operator na podstawie zgłoszenia otrzymanego od sklepu internetowego, odbiera przesyłkę bezpośrednio z magazynu producenta (ew. importera) i dostarcza ją do finalnego odbiorcy.

  Scenariusz nr 3A - Dystrybucja towarów e-sklepu bezpośrednio z magazynu producenta obsługiwanego przez tego samego operatora.
To wariant modelu nr 3, zwanego dropshippingiem, rozszerzony o obsługę magazynu producenta lub importera przez tego samego operatora logistycznego, który realizuje dostawy do finalnych odbiorców e-sklepu.

  Wybór optymalnego modelu obsługi logistycznej
Sklepy internetowe mogą skorzystać z różnych modeli obsługi logistycznej. W zależności od liczby etapów, które pokonuje przesyłka w drodze do odbiorcy oraz zakresu outsourcingu, rola ROHLIG SUUS Logistics jako operatora logistycznego wymaga odmiennego zaangażowania w każdej fazie łańcucha dostaw.
   Pierwszy z wymienionych modeli (e-sklep samodzielnie zarządza swoim magazynem) reprezentuje najczęściej obecnie spotykany na rynku sposób dostaw w kanale B2C. Jego zaletą jest przejrzystość zakresu odpowiedzialności i równy podział ról między e-sklepem a operatorem logistycznym.
   Drugi schemat (operator prowadzi magazyn(y) e-sklepu, z których realizuje dostawy do finalnych odbiorców), sprawdza się w momencie wzrostu zapotrzebowania na powierzchnię magazynową oraz gdy e-sklep decyduje się przekazać usługę magazynowania w ręce wyspecjalizowanego operatora logistycznego np. ze względu na szeroki asortyment bądź specyficzne sposoby kompletacji.
   Kolejny z przedstawionych scenariuszy (operator po odbiorze przesyłki z magazynu producenta/importera dostarcza ją bezpośrednio do finalnego odbiorcy), eliminujący z łańcucha logistycznego magazyn e-sklepu, gwarantuje osiągnięcie najniższych kosztów oraz najmniejszej liczby uszkodzeń przesyłek. Firmy decydujące się na współpracę w oparciu o schemat nr 3 powinny pamiętać, że wybór tego modelu obsługi logistycznej jako najkorzystniejszego, stanowi w tym przypadku wspólną decyzję producenta/dystrybutora i sklepu internetowego oraz wymaga trójstronnych uzgodnień z udziałem operatora logistycznego. Szczególnie w zakresie przepływu informacji, wskazania momentu przekazania własności, czy obsługi zwrotów lub pobrań. Scenariusz nr 3 niesie zatem największe wyzwania w obszarze ustalenia odpowiedzialności i integracji systemów.
   Z obserwacji rynku wynika, że sklepy internetowe najczęściej decydują się na utrzymywanie własnego magazynu przeznaczonego do obsługi towarów o mniejszych wymiarach, czy też niższej wartości (scenariusz nr 1) jednocześnie testując i wdrażając koncepcję dropshippingu (scenariusz nr 3) zazwyczaj w stosunku do towarów większych, albo o znaczącej wartości, gdzie korzyści płynące z tego modelu są największe. W takiej sytuacji mamy do czynienia ze scenariuszem mieszanym.
   Z punktu widzenia średniego czy też dużego sklepu internetowego, korzystnym rozwiązaniem jest także schemat 3A. W modelu tym zarówno dostawy do finalnego odbiorcy sklepu internetowego jak i magazyn głównego producenta (-ów) towarów oferowanych przez dany e-sklep, prowadzone są przez tego samego operatora logistycznego.
   Decyzje komu powierzyć obsługę logistyczną magazynu producenta jak i dostawy e-sklepu są oczywiście niezależne. Jednak przedsiębiorca działający w e-commerce, wybierając na dostawcę usług logistycznych tego samego operatora, który obsługuje producenta oferowanych przez niego towarów, może w ten sposób maksymalizować korzyści z dropshippingu.
  W każdym z wymienionych wyżej scenariuszy ROHLIG SUUS Logistics umożliwia klientom korzystanie z nowoczesnych interfejsów, zintegrowanych z systemem e-sklepu. W najbardziej zaawansowanym modelu informacja na temat wydanego z magazynu towaru, przeradza się automatycznie w zlecenie dla operatora logistycznego.

Ostatnio zmieniany środa, 20 kwiecień 2016 07:16

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

OT Logistics S.A. rozszerza skład zarządu

Rada nadzorcza spółki OT Logistics S.A. powołała w skład zarządu Andrzeja Klimka, dotychczasowego dyrektora Dywizji...

Grupa GEFCO wspiera logistycznie rejs Bimedia Challenge z Alaski na…

Grupa GEFCO wspiera logistycznie rejs Bimedia Challenge z Alaski na Grenlandię

Grupa GEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży...

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu…

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu produktów agro

Grupa Kapitałowa OT Logistics wydzierżawiła nowe wagony typu Tagnpps, które pozwolą spółce na uzupełnienie oferty...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj