logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Terminal kontenerowy DCT w Porcie Gdańskim

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Budowa terminalu kontenerowego w Porcie Gdańskim wkracza w decydującą fazę realizacyjną. Jest to możliwe dzięki sfinalizowaniu w ostatnich dniach rozmów związanych z finansowaniem inwestycji. Terminal kontenerowy w Gdańsku finansowany będzie przez Macquarie Bank (Australia) oraz DVB Bank AG (Niemcy). Generalnym wykonawcą jest niemiecki koncern budowlany Hochtief.

- Sfinalizowanie rozmów - podkreśla Andrzej Kasprzak prezes ZMPG SA - w praktyce oznacza przystąpienie przez inwestora do prac budowlanych związanych z realizacją największej w Polsce inwestycji w gospodarce morskiej. Terminal kontenerowy o takich parametrach jak ten realizowany w Porcie Gdańsk jest gospodarce polskiej niezwykle potrzebny. Na świecie transportem morskim przewozi się rocznie 350 mln kontenerów, a wpływy z przeładunków kontenerowych w obecnym dziesięcioleciu wzrastały średnio 10% rocznie. Przypomnijmy: w 2004 r. w Porcie Gdynia przeładowanych zostało 377 tys. TEU (kontenerów 20-stopowych), a w Porcie Gdańsk - ponad 41 tys. TEU. Dynamika wzrostu obrotów jest znacząca, a możliwości związane ze zwiększeniem udziału w światowych przewozach - ogromne. Stąd trudna do przecenienia rola realizowanej inwestycji w Porcie Gdańskim. Terminal kontenerowy o docelowej zdolności przeładunkowej 1 mln TEU odpowiada zarówno na aktualne jak i przyszłe potrzeby rynkowe związane z funkcją Portu Gdańsk w Transeuropejskim Korytarzu Transportowym Północ - Południe nr VI.

Terminal DCT zostanie zlokalizowany na sztucznie usypanym pirsie o długości 710 m i szerokości 315 m. Jego powierzchnia wyniesie 32 ha. Piasek, z którego powstanie pirs pochodzić będzie z prac pogłębiarskich. Od strony zachodniej pirsu będzie znajdowało się nabrzeże przeładunkowe mające 40 m szerokości z dwoma stanowiskami dla kontenerowców. Pierwszy odcinek nabrzeża będzie miał długość 385 m, a głębokość przy nim ma wynosić 16,5 m. Przy drugim odcinku o długości 295 m głębokość osiągnie 13,5 m. Od strony wschodniej i zachodniej pirs będzie zabezpieczony falochronem brzegowym narzutowym z bloków żelbetonowych. Na górnej warstwie pirsu położona zostanie powierzchnia żelbetonowa. Pod nabrzeżem grunt będzie wzmocniony palami stalowymi stanowiącymi fundamenty torów czterech suwnic nabrzeżowych o wysięgu 50 m do przeładunku kontenerów ze statków. Na płycie pirsu znajdować się będzie plac składowy kontenerów obsługiwany przez samojezdne, kołowe suwnice placowe. Oprócz dwóch stanowisk dla kontenerowców, prostopadle do pirsu, zbudowane będzie stanowisko z pochylnią i rampą do obsługi statków ro-ro. Poza pirsem powstaną place składowe do magazynowania pustych kontenerów, czterotorowa bocznica kolejowa, droga dojazdowa z węzłem drogowym i placem manewrowym dla samochodów.

Zakładana zdolność przeładunkowa w pierwszym etapie wyniesie 500 tys. TEU. Będzie to zatem największy Polsce głębokowodny terminal kontenerowy. Koszt budowy to 190 mln EUR, a docelowa zdolność przeładunkowa - 1 mln TEU. Jak się przewiduje, pierwszy kontenerowiec zawinie do terminalu już w 2006 roku. Zakończenie budowy pierwszego etapu planowane jest na ok. 20 miesięcy od rozpoczęcia prac budowlanych.
Na zapleczu terminalu przewidywana jest budowa nowoczesnego centrum logistyczno-dystrybucyjnego. W pierwszych dniach stycznia 2005 roku sygnatariusze listu intencyjnego: brytyjski inwestor DCT Gdańsk SA, Gmina Gdańsk oraz Zarząd Morskiego Portu Gdańsk SA wyrazili wolę utworzenia na niemal 140 hektarach centrum logistyczno-dystrybucyjnego. To szansa dla dziesiątków firm, które zajmą się obsługą kontenerów, towarów przewożonych w kontenerach, ich uszlachetnianiem, przetwarzaniem, pakowaniem czy transportem.

Projekt portu

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj