logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Czy Polska może stać się magazynem Europy: Debata "Logistyki"

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
19 września 2006 r., na Międzynarodowym Salonie Techniki Pakowania i Logistyki TAROPAK w Poznaniu, odbyła się debata pt. "Czy Polska może stać się magazynem Europy". W zorganizowanym przez redakcję "Logistyki" spotkaniu (na targowym stoisku naszego czasopisma) wzięli udział: Ewa Radomska-Deutsch - Dyrektor Departamentu Nieruchomości Komercyjnych BMR NOVA z Sopotu, dr inż. Ireneusz Fechner oraz dr inż. Aleksander Niemczyk - Instytut Logistyki i Magazynowania, Krzysztof Płochocki - Szef Projektów SSI SCHÄFER i Marek Skrzeczyński - Prezes WANDALEX SA. W trakcie dyskusji, którą w obecności kilkudziesięciu osób prowadził redaktor naczelny "Logistyki" Iwo Nowak, zastanawiano się m.in. nad tym, czy jako kraj jesteśmy atrakcyjnym rynkiem dla zagranicznych inwestorów w zakresie powierzchni magazynowych, dlaczego proces tworzenia nowych powierzchni magazynowych nabrał tempa w ostatnich kilku latach, jakie szanse pod tym względem zmarnowaliśmy bezpowrotnie, a co jeszcze można naprawić, jak prezentuje się stan obecny rynku magazynowego oraz czy nie grozi nam zalew używanego wyposażenia i infrastruktury magazynowej, wycofywanej z państw "starej" Unii Europejskiej.

Iwo Nowak: Czy nasz kraj ma przesłanki do tego, by stać się zapleczem magazynowym naszego kontynentu? Na ile jesteśmy atrakcyjni pod tym względem?
Aleksander Niemczyk: Myślę, że mamy ogromne możliwości by być magazynem - choć może nie całej Europy. Natomiast na pewno moglibyśmy wzmocnić swoją rolę jeśli chodzi o logistykę, w ramach właściwie całej Europy, nie tylko Środkowo - Wschodniej. Jesteśmy na obrzeżu Unii Europejskiej, a ogromne jej zainteresowanie krajami leżącymi za naszą wschodnią granicą powoduje, że za chwilę Polska będzie - o ile nie zaczyna już nim być - bardzo ważnym punktem, umożliwiającym firmom europejskim dalszą ekspansję na Wschód.
Ireneusz Fechner: Każde przedsiębiorstwo, każdy kraj, prezentujący na konferencji swoje zalety, zaczyna od podawania współrzędnych geograficznych, z których wynika, że jest to centrum Europy i pępek świata. I tu byłaby najkrótsza odpowiedź. Natomiast odpowiedź bardziej konkretna zawiera się w pewnych danych. Instytut Logistyki i Magazynowania (ILiM) prowadzi na potrzeby corocznego raportu "Logistyka w Polsce" badania naszego rynku powierzchni magazynowych. Nie jest on całkowicie zbilansowany dlatego, że nikt nie bada magazynów firm produkcyjnych. A szkoda. To bardzo ważny segment rynku. Z badań, prowadzonych przez GUS i inne firmy (w tym ILiM) wynika, że powierzchni magazynów firm handlowych i usługowych jest około 17 mln mkw. To przyrasta wolno w liczbach bezwzględnych, bo likwiduje się mnóstwo magazynów małych, starych, a w to miejsce wchodzą nowoczesne magazyny deweloperskie, jak i budowane przez samych właścicieli. Widać jednak, że dynamika wzrostu jest duża - szczególnie w obrębie największych magazynów. One właśnie koncentrują się głównie w Polsce Środkowej, przy skrzyżowaniach istniejących lub planowanych autostrad i dróg szybkiego ruchu. Ponadto można powiedzieć, że występujemy w czworokącie: Polska, Czechy, Słowacja, Węgry, który jest ostatnio oceniamy jako najbardziej dynamicznie rozwijający się obszar także pod względem rynku powierzchni magazynowych.

Artykuł pochodzi z czasopisma "Logistyka" 6/2006.
Ostatnio zmieniany wtorek, 27 luty 2007 10:23
Ściągnij załącznik:

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj