logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Porty polskie na 2. miejscu pod względem ilości inwestycji [...] wśród krajów nadbałtyckich

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Porty polskie na 2. miejscu pod względem ilości inwestycji w przemysł kontenerowy wśród krajów nadbałtyckich.

Jak donosi raport przygotowany przez firmę Actia Consulting, polskie porty morskie uplasowały się na drugim miejscu pod względem ilości inwestycji w branżę kontenerową wśród krajów nadbałtyckich. Także porty spoza regionu Bałtyku są zainteresowane rozwojem możliwości w zakresie transportu kontenerowego. Rosnąca wymiana handlowa na szczeblu międzynarodowym stanowi obecnie najsilniejszy element wzrostu ekonomicznego państw nadbałtyckich.

Opublikowany w kwietniu nowy raport „The Baltic Container Outlook 2007” opisuje zmiany sektora transportu morskiego. Nie ulega wątpliwości fakt, że przyszłością transportu morskiego jest konteneryzacja, która liczy zaledwie 50 lat. Jednak światowa konkurencja wymaga coraz bardziej efektywnego i szybszego zarządzania łańcuchem dostaw. Jak wynika z raportu „The Baltic Container Outlook 2007”, ponad połowa kontenerów (54,3%) znajduje zastosowanie w transporcie morskim. Reszta jest wykorzystywana w innych branżach transportowych, takich jak: transport wodny śródlądowy, transport drogowy i kolejowy. 

Badania Actia Consulting wykazały, że roczny wzrost przeładunków kontenerowych w 10 największych globalnych portach kontenerowych w 2006 roku wynosił średnio 9,2%. Wśród pierwszej dziesiątki znalazły się także porty europejskie (Rotterdam, Hamburg).

Najbardziej znaczące zmiany w transporcie kontenerowym zostały zanotowane w Rosji, gdzie na przełomie 6 lat udział konteneryzacji w rynku wzrósł z 8,4% w 2000 roku do 24,7% w roku 2006. W 2006 roku obrót bałtyckich portów kontenerowych osiągnął wartość 6,4 mln TEU, co stanowi około 8,7% europejskich i 1,4% globalnych przewozów kontenerowych. Wśród nadbałtyckich portów liderem jest port w Sankt Petersburgu z rocznym obrotem 1.449.958 TEU.

Porty morskie znajdujące się w regionie Bałtyku są najbardziej dynamicznie rozwijającym się elementem transportu europejskiego. Obsługiwane są przez ponad 134 regularnych linii żeglugowych, które są usytuowane w obrębie relatywnie niewielkiego obszaru wodnego.
Na bałtyckim rynku kontenerowym istnieje silna konkurencja, co spowoduje daleko idące zmiany nie tylko linii żeglugowych, ale również portów, spedytorów, armatorów, agentów, etc.

Całkowita zdolność przeładunkowa polskich portów wynosi obecnie 938 tys. TEU. W wyniku inwestycji w budowę nowych i modernizację istniejących kontenerowych terminali zdolność przeładunkowa ma wzrosnąć do 2.978 mln TEU w perspektywie 5-10 lat.

Więcej informacji na temat raportu „The Baltic Container Outlook 2007” można uzyskać:
pod numerem tel.: +48 58 627 23 23 lub poprzez kontakt e-mailowy: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 maj 2007 13:03

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Mainfreight Poland uruchamia bezpośrednią linię dorbnicową na Ukrainę i centrum…

Mainfreight Poland uruchamia bezpośrednią linię dorbnicową na Ukrainę i centrum przeładunkowe w Pruszkowie

Mainfreight Poland, będący częścią nowozelandzkiej grupy logistycznej, jednej z największych na świecie, uruchomił hub przeładunkowy...

Magazyn SEGRO najbardziej ekologiczny w Polsce według certyfikacji BREEAM

Magazyn SEGRO najbardziej ekologiczny w Polsce według certyfikacji BREEAM

Nowa część budynku C o powierzchni prawie 15 000 m kw. w SEGRO Logistics Park...

Nowe przepisy dla producentów wyrobów tytoniowych

Nowe przepisy dla producentów wyrobów tytoniowych

20 maja 2019 r. wejdą w życie wymagania Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/40/UE z...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj