logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Kolejne centrum logistyczne na granicy wschodniej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Z początkiem stycznia zawiązana została spółka PKP CARGO Centrum Logistyczne Medyka-Żurawica sp. z o.o. z siedzibą w Żurawicy na granicy polsko-ukraińskiej. To spółka ze stuprocentową własnością PKP CARGO, powstała na wzór działającego od kwietnia 2010 roku centrum logistycznego w Małaszewiczach.Na rynku przeładunków w rejonie Medyka-Żurawica od kilku lat systematycznie wzrasta różnica wielkości tonażu pomiędzy importem a eksportem na korzyść importu, co przekłada się na wzrost przeładunków wykonywanych po polskiej stronie. PKP CARGO S.A. zadecydowało o utworzeniu nowej spółki w ramach działań, mających na celu zatrzymanie spadkowej tendencji udziału w rynku przewozów i przeładunków na granicy wschodniej. Działająca na podobnych zasadach spółka PKP CARGO Centrum Logistyczne Małaszewicze sp. z o.o. tylko w ciągu trzech pierwszych kwartałów obecności na rynku (od kwietnia do grudnia 2010 roku) była w stanie zwiększyć udziały grupy PKP CARGO LOGISTICS w przeładunkach na terenie Małaszewicz z niespełna 30 proc. do prawie 44 proc. Centrum Logistyczne Medyka-Żurawica oczekuje obecnie na rejestrację w KRS. Spółka zajmować się będzie obsługą graniczną przewozów, usługami transportowymi realizowanymi transportem kolejowym i związanymi z handlem na granicy z Ukrainą, a także kompleksową obsługą towarów, m.in. w zakresie przeładunku, składowania, segregowania, pakowania czy kruszenia. Dzięki nowej spółce grupa PKP CARGO LOGISTICS będzie miała możliwość rozszerzenia operacji logistyczno-przeładunkowych, a w konsekwencji uzyska możliwości obsługi większego wolumenu przesyłek.

- Utworzenie lokalnego podmiotu doprowadzi do bardziej efektywnego wykorzystania własnego zaplecza, które będzie wymagało częściowej modernizacji. Pozwoli to w szybki sposób reagować na zmiany zachodzące na rynku i przyspieszy proces decyzyjny - mówi Andrzej Winter, członek zarządu Centrum Logistycznego Medyka-Żurawica ds. eksploatacyjnych.

PKP CARGO będzie mogło koncentrować się na organizacji podstawień na poszczególne terminale i organizowaniu prac przewozowych.

 - Taka forma restrukturyzacji daje też możliwość utrzymania miejsc pracy, co jest szczególnie ważne w sytuacji kryzysu gospodarczego i wzrostu bezrobocia - dodaje Andrzej Winter.

W 2010 roku w rejonie Żurawica - Medyka przeładowano łącznie 1,69 mln ton towarów, w tym 1,26 mln ton rudy, 164 tys. ton artykułów budowlanych i 121 tys. ton metalu. Prognoza na 2011 rok zakłada wzrost przeładunków o niespełna 5 proc., do 1,77 mln ton, w tym rozpoczęcie przeładunków węgla, drewna, zboża itp. Oprócz tego w 2010 roku przeładowano tu 1970 sztuk kontenerów (prognoza na 2011 - 2500 sztuk).
Ostatnio zmieniany poniedziałek, 07 luty 2011 09:41

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

UPS uruchamia centrum w Mysłowicach

UPS uruchamia centrum w Mysłowicach

Firma UPS uroczyście otworzyła nowe centrum przeładunkowe w Mysłowicach. Większa powierzchnia i zwiększona przepustowość paczek...

ORLEN oferuje na stacjach tankowanie wodoru

ORLEN oferuje na stacjach tankowanie wodoru

Pierwszy pilotażowy punkt dla aut zasilanych wodorem w Grupie ORLEN został uruchomiony na niemieckiej stacji...

Nowa wersja Specyfikacji Ogólnych GS1

Nowa wersja Specyfikacji Ogólnych GS1

Pojawiła się nowa wersja Specyfikacji Ogólnych GS1. To już siedemnasta odsłona dokumentu, który zawiera techniczne...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj