logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Przyszłość pod znakiem hybrydy

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Ekologia stała się jednym z głównych wyzwań w logistyce wewnątrzmagazynowej. Odkąd pierwszy wózek widłowy z napędem hybrydowym wszedł do produkcji seryjnej należy postawić pytanie, jak wpłynie to na perspektywy w całej branży?Choć najszerzej znane jest wykorzystanie technologii hybrydowej w samochodach osobowych, to w pojazdach komunikacji miejskiej i użyteczności publicznej znajduje ona największe zastosowanie. Głównym powodem jest wysoka częstotliwość użytkowania, a przez to znaczna oszczędność kosztów. Kolejnym obszarem, w którym wdraża się nowoczesne technologie wykorzystujące odnawialne źródła energii oraz zmniejszania zużycia paliwa i emisji CO2, jest logistyka. Napęd hybrydowy dopiero stawia swoje pierwsze kroki w zasilaniu wózków widłowych, a już wywołuje liczne komentarze i prognozy. Zdaniem sceptyków nakłady kosztów są zbyt wysokie względem uzyskiwanych korzyści, a sama technologia w najbliższym czasie zostanie wyparta przez nowsze rozwiązania. Optymiści z kolei twierdzą, że nastała era hybryd w logistyce. Jak jest w rzeczywistości?

Potencjał innowacji
Technologia hybrydowa polega na wykorzystaniu dwóch rodzajów silników do napędzania pojazdów: elektrycznego razem ze spalinowym. Podczas hamowania odzyskiwana jest energia, która następnie przechowywana jest w specjalnym akumulatorze i uwalniana przy ponownym ruszaniu. Taki mechanizm jest szczególnie wydajny w przypadku wózków widłowych, które z założenia nieustannie zatrzymują się i ruszają podczas transportu towarów. Dynamiczny sposób jazdy oraz krótki czas pracy na wysokich poziomach energii przy starcie i podnoszeniu towarów powodują, że wykorzystanie technologii hybrydowej w produkcji wózków widłowych jest opłacalne. System pozwala na oszczędność paliwa rzędu 15 % (względem standardowego rozwiązania), a kolejnym atutem jest większa wydajność i niższa emisja spalin. Wbrew niektórym opiniom, koszty wdrożenia napędu w magazynie zwracają się bardzo szybko. Producenci szacują, że przy użytkowaniu wózka w wymiarze 1500 godzin rocznie, dzieje się to jeszcze przed upływem dwóch lat.

Krok naprzód
Prototypy pierwszych zastosowań technologii hybrydowej były znane już od dawna, i zgodnie z obietnicami producentów na etapie pomysłów się nie skończyło. W maju tego roku na targach CeMAT w Hannowerze odbyła się oficjalna premiera pierwszego seryjnie produkowanego wózka widłowego RX70 Hybrid firmy STILL. Zdaniem Borysa Wochny, prezesa firmy STILL Polska, wydarzenie to rozpoczęło nową erę w historii intralogistyki. Ochrona środowiska naturalnego oraz minimalizowanie kosztów użytkowania to obecnie priorytety przy wdrażaniu innowacyjnych rozwiązań w codziennym zastosowaniu. Firmą, która jako pierwsza postanowiła wykorzystać RX70 Hybrid w transporcie poziomym jest spółka Fraport AG, operator na lotnisku we Frankfurcie.

Być albo nie być dla logistyki
Poszukiwanie alternatywnych źródeł energii, zwłaszcza tych czerpiących z odnawialnych zasobów jest obecnie głównym tematem w rozwoju branży logistycznej. Nadzieje, jakie niesie ze sobą napęd hybrydowy są olbrzymie. Dalsze prace nad wdrażaniem technologii pozwolą w przyszłości obniżyć koszty i upowszechnić ją na większą skalę w seryjnej produkcji.

Ostatnio zmieniany środa, 27 lipiec 2011 11:10

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

UPS uruchamia centrum w Mysłowicach

UPS uruchamia centrum w Mysłowicach

Firma UPS uroczyście otworzyła nowe centrum przeładunkowe w Mysłowicach. Większa powierzchnia i zwiększona przepustowość paczek...

ORLEN oferuje na stacjach tankowanie wodoru

ORLEN oferuje na stacjach tankowanie wodoru

Pierwszy pilotażowy punkt dla aut zasilanych wodorem w Grupie ORLEN został uruchomiony na niemieckiej stacji...

Nowa wersja Specyfikacji Ogólnych GS1

Nowa wersja Specyfikacji Ogólnych GS1

Pojawiła się nowa wersja Specyfikacji Ogólnych GS1. To już siedemnasta odsłona dokumentu, który zawiera techniczne...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj