logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Rośnie popyt na powierzchnie magazynowe

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Colliers International, wiodący doradca na rynku nieruchomości komercyjnych, zaprezentował wyniki najnowszego raportu nt. rynku nieruchomości magazynowych w Polsce, podsumowującego stan na koniec III kwartału 2011 r.

W trzech kwartałach 2011 roku do użytku zostało oddanych blisko 255 tys. m kw. nowoczesnej powierzchni magazynowej. W III kwartale ukończono ponad 112 tys. m kw. w sześciu projektach. Obecne całkowite zasoby powierzchni magazynowych w Polsce szacowane są na ponad 6,66 mln m kw.

- Trzeci kwartał okazał się rekordowym pod względem wolumenu transakcji, który wyniósł ponad 550 tys. m kw., co stanowi 9,5% wzrost w stosunku do II kwartału, 38% w stosunku do pierwszego kwartału 2011 r. i aż 45% do analogicznego okresu roku 2010. - mówi Maciej Chmielewski, partner w dziale powierzchni logistycznych i przemysłowych Colliers International. Nowe umowy stanowiły 67,6% ogółu transakcji, natomiast ekspansje i renegocjacje odpowiednio 7,3% i 25,1%. W porównaniu do ubiegłego kwartału udział nowych umów najmu zwiększył się o około 17,5% a ekspansji o 7%, natomiast liczba renegocjowanych umów spadła o blisko 20%. Współczynnik powierzchni niewynajętej obniżył się o ponad 3% w stosunku do poprzedniego kwartału i wyniósł 11,3%.

Czynsze za powierzchnie magazynowe generalnie pozostają na stabilnym poziomie, jednakże w regionach, w których współczynnik powierzchni niewynajętej spada widoczna jest już tendencja wzrostowa.

Obecnie w budowie znajduje się ponad 330 tys. m kw. powierzchni magazynowych z czego około 40% powinno zostać oddanych do użytku jeszcze w tym roku. Warto zauważyć, że 66,5% budowanej powierzchni jest już wynajęta. Projekty spekulacyjne nadal mają niewielki udział w rynku, chociaż biorąc pod uwagę fakt, że współczynnik powierzchni niewynajętej utrzymuje cały czas tendencję spadkową możemy spodziewać się wzrostu liczby planowanych inwestycji w dużej części spekulacyjnych. Rynki o niskich współczynnikach powierzchni wolnej i małej całkowitej podaży powierzchni magazynowej, jak np. Kraków, będą nadal w kręgu zainteresowań deweloperów, natomiast dla najemców projekty typu BTS będą interesującą opcją.
- Przewidujemy dalszy wzrost popytu zarówno w strefach warszawskich, jak również w pozostałych regionach. - dodaje Maciej Chmielewski - Można oczekiwać, że stawki czynszu w związku z malejącym współczynnikiem powierzchni niewynajętej na większości rynków, będą wykazywać tendencję wzrostową w kolejnych kilku kwartałach.

Ostatnio zmieniany czwartek, 20 październik 2011 14:49

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu…

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu produktów agro

Grupa Kapitałowa OT Logistics wydzierżawiła nowe wagony typu Tagnpps, które pozwolą spółce na uzupełnienie oferty...

Polskie MŚP współpracują z firmami logistycznymi, aby wzmacniać działalność eksportową…

Polskie MŚP współpracują z firmami logistycznymi, aby wzmacniać działalność eksportową

Wyniki badania, zaprezentowanego przez FedEx Express - spółkę zależną FedEx Corp. i największą na świecie...

DSV wyróżnione aż w trzech kategoriach Rankingu firm TSL

DSV wyróżnione aż w trzech kategoriach Rankingu firm TSL

W tegorocznym Rankingu firm TSL Grupa DSV uplasowała się w pierwszej dziesiątce największych polskich operatorów...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj