logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Wdrożenie sieci bezprzewodowej w Autoneum

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Polski oddział Autoneum, chcąc zautomatyzować produkcję w fabryce w Katowicach, zdecydował się na wdrożenie, zaproponowanej przez SKK SA, sieci bezprzewodowej.

W Polsce firma Autoneum rozpoczęła działalność w 1998 roku i obecnie ma dwie fabryki, w Nowogardzie i Katowicach, gdzie zatrudnia 530 osób. Produkowane w Nowogardzie i Katowicach izolacje akustyczne i termiczne, półki tylne, podsufitki oraz dywany do samochodów są sprzedawane nie tylko w Polsce, ale także wysyłane na eksport do Szwecji, Belgii, Anglii, Niemiec, Francji, Hiszpanii, Słowacji i Czech. W związku z tym bardzo ważne jest odpowiednie oznakowanie produktów i efektywne zarządzanie magazynem.

Do tej pory zakład produkcyjny Autoneum w Katowicach nie użytkował swojego systemu klasy ERP w zakresie systemu kodów kreskowych. W zakładzie nie było sieci bezprzewodowej. W związku z brakiem systemu kodów kreskowych produkty były oznakowane etykietami niezawierającymi ww. kodów kreskowych, a to uniemożliwiało ich skanowanie. W związku z wymaganiami klientów, pracowano nad wdrożeniem systemu oznakowania produktów kodami kreskowymi na potrzeby raportowania wysyłek i przyjęć. Aby taki system mógł funkcjonować, potrzebna była sieć radiowa.

SKK, mając duże doświadczenie we wdrażaniu sieci bezprzewodowych WLAN w środowisku produkcyjno-magazynowym, zaproponowała Autoneum wdrożenie centralnie zarządzanej sieci radiowej Cisco opartej o punkty dostępowe (Access Points). Wdrożenie sieci bezprzewodowej, które zostało przeprowadzone przez firmę SKK, składało się z dwóch etapów: projektowania oraz instalacji i uruchomienia. Najważniejszym elementem etapu projektowego była wizja lokalna połączona z pomiarami propagacji fal radiowych. Wizja lokalna miała na celu zidentyfikowanie obszarów silnie tłumiących oraz rozpraszających sygnał radiowy, identyfikację źródeł zakłóceń w zakresie częstotliwości wykorzystywanych przez sieci WLAN, a także zapoznanie się z konstrukcją hal, w których miała pracować sieć radiowa.

Dzięki temu możliwe było precyzyjne określenie ilości i rozmieszczenia stacji bazowych sieci bezprzewodowej, dobranie właściwych anten, przydział mocy i kanałów radiowych, a następnie zaprojektowanie sieci radiowej. W ramach współpracy SKK przeprowadziła badania propagacji fal radiowych, następnie zaprojektowała sieć bezprzewodową, przygotowała infrastrukturę radiową, wykonała okablowanie oraz zainstalowała punkty dostępowe działające w ramach sieci radiowej. Ponadto SKK przeprowadziła szkolenie dla administratora systemu.

Wdrożenie, zaproponowanej przez SKK współpracującej w firmie Autoneum z systemem ERP, sieci radiowej w zakładzie produkcyjnym Autoneum w Katowicach stanowi dla firmy wymierne korzyści. Zastosowane rozwiązanie pozwoliło na zwiększenie kontroli obiegu materiałów w magazynie oraz nadzoru nad stanami magazynowymi. Dzięki instalacji sieci radiowej produkty firmy Autoneum są oznakowane kodami kreskowymi, a każdy kontener, w którym zapakowany jest towar, ma swój identyfikator, co ułatwia raportowanie wysyłek i przyjęć. W ramach sieci radiowej możliwe jest skanowanie oraz raportowanie produkcji, które wcześniej było przeprowadzane w oparciu o dokumenty papierowe. Umożliwiło to częściową rezygnację z prowadzenia dokumentacji papierowej oraz zmniejszenie ilości błędów popełnianych podczas wykonywania operacji magazynowych. Dzięki przeprowadzonemu wdrożeniu, część operacji magazynowych w zakładzie produkcyjnym Autoneum w Katowicach odbywa się w ramach sieci radiowej.

Firma SKK jest Partnerem Programu Współpracy z Dostawcami Rozwiązań organizowanym przez ILiM - GS1 Polska. Poprzez uczestnictwo w tym Programie uzyskała prawo do posługiwania się znakiem „Zgodny z GS1”.Ostatnio zmieniany piątek, 09 grudzień 2011 08:12

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Największe przedsiębiorstwo transportu publicznego w stolicy Belgii, firma STIB, zamówiła pierwsze autobusy elektryczne. Będzie to...

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

PKP Intercity rozszerza siatkę połączeń na Ukrainę. Już od 24 sierpnia br. podróżni zyskają kolejną...

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Projekt rozbudowy nabrzeży i modernizacji toru wodnego w Porcie Gdańsk jest już oficjalnie na etapie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj