logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Port Gdynia podsumował ubiegły rok

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
8 lutego, w czasie corocznej wynikowej konferencji prasowej w siedzibie Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A., przedstawiono podsumowanie działalności Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A. w 2011 roku wraz z wynikami przeładunków gdyńskich terminali. Przedmiotem prezentacji była również ubiegłoroczna działalność inwestycyjna Zarządu Portu oraz plany w tym zakresie do 2014 r.Zysk netto Spółki za 2011 r., który jest o 51,6 mln zł (118,9%) większy w porównaniu z 2010 r., wyniósł 95 mln zł. Na wynik ten znacząco wpłynęła prywatyzacja dwóch spółek portowych - Morskiego Terminalu Masowego Gdynia Sp. z o.o. oraz WUŻ Przedsiębiorstwa Usług Żeglugowych i Portowych Gdynia Sp. z o.o. Zysk ze sprzedaży udziałów w obydwu podmiotach wyniósł 57,7 mln zł.
   W roku 2011 osiągnięto drugi w historii gdyńskiego portu wynik eksploatacyjny, przeładowując łącznie 15,9 mln ton. Tak się złożyło, że osiągnięty zysk netto [95 mln zł] to również drugi wynik finansowy w historii Zarządu Morskiego Portu Gdynia S.A.
  W minionym roku w Porcie Gdynia obsłużono 3371 statków wobec 3526 zawinięć w roku poprzednim. Nieznacznemu spadkowi liczby zawinięć towarzyszył jednak wzrost średniej wielkości statków, wynikający zarówno z postępującej konsolidacji na rynkach żeglugowych jak z wykorzystywania przez klientów Portu Gdynia udoskonalonych parametrów infrastruktury nabrzeży i kanału portowego. Efektem tego był drugi, kolejny rok wzrostu obrotów przeładunkowych.
   Łączne przeładunki w głównych portach polskich wyniosły w 2011 r. 62,57 mln ton, wykazując minimalny spadek, 0,3% w stosunku do 62,76 mln ton w 2010 r.
   Port Gdynia uzyskał drugi wynik w swojej historii przeładunków, 15,91 mln ton, lepszy o 8% od rezultatu 2010 r. Udział Gdyni w obrotach polskich portów w minionym roku stanowił 25,4% i był wyższy o 2% stosunku do 2010 r. Port Gdynia odgrywa tradycyjnie wiodącą rolę w przeładunkach drobnicy: w 2011 r. posiadał najwyższy udział wśród polskich portów w tej grupie ładunkowej 36,6% (9,56 mln ton), przed zespołem Szczecin-Świnoujście 35,5% (9,29 mln ton) i Gdańskiem 27,9% ( 7,30 mln ton).

Ostatnio zmieniany czwartek, 23 luty 2012 12:14

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

OT Logistics S.A. rozszerza skład zarządu

OT Logistics S.A. rozszerza skład zarządu

Rada nadzorcza spółki OT Logistics S.A. powołała w skład zarządu Andrzeja Klimka, dotychczasowego dyrektora Dywizji...

Grupa GEFCO wspiera logistycznie rejs Bimedia Challenge z Alaski na…

Grupa GEFCO wspiera logistycznie rejs Bimedia Challenge z Alaski na Grenlandię

Grupa GEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży...

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu…

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu produktów agro

Grupa Kapitałowa OT Logistics wydzierżawiła nowe wagony typu Tagnpps, które pozwolą spółce na uzupełnienie oferty...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj