logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

BCT na rzecz pogłębienia Portu Gdynia

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Transport kontenerów drogą morską i dalej przewożenie ich koleją w głąb lądu, to jeden z celów stawianych przez Unię Europejską. Zwiększający się popyt na przewozy towarów kontenerami wymusza na armatorach budowę statków o większej ładowności, dlatego przystosowanie Portu Gdynia do przyjmowania jednostek o większym zanurzeniu jest niezbędne – wynika z raportu „Gdynia Portem Glębokowodnym”.- Gdyński port trzeba pogłębić jak najszybciej, ponieważ w przeciwnym wypadku zostanie zmarginalizowany. Lista bałtyckich portów, przygotowujących się do przyjmowania kontenerowców o pojemności powyżej 10 tys. TEU stale się wydłuża - powiedział Krzysztof Szymborski, prezes zarządu Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego BCT, inicjator powstania raportu „Gdynia Portem Głębokowodnym”. - Pogłębienie ma znaczenie dla sektora transportowego, a w efekcie wpłynie na konkurencyjność i perspektywy rozwoju polskiej gospodarki, co wynika z rosnącego uzależnienia jej od międzynarodowych relacji handlowych.

Rola i udział kontenerów w transporcie systematycznie się zwiększa, a co za tym idzie coraz większe są też przewożące je statki. Dziesięć lat temu średnia pojemność kontenerowca wynosiła 1800 TEU (TEU to standardowy kontener 20 stopowy), a rok temu już 3000 TEU. W ostatnich latach proces zwiększania ładowności kontenerowców przyspiesza. Największe budowane jednostki mają po 15 tys. TEU, a w planach są statki o pojemności 18 tys. TEU. Porty muszą być więc przygotowane do przyjmowania coraz większych, głębiej zanurzonych statków.
   Do Gdyni mogą obecnie zawijać kontenerowce o pojemności około 5 tys. TEU i zanurzeniu do 13 metrów. Decydują o tym wielkość portowej obrotnicy i głębokość portu. Istniejąca obecnie 400-metrowa obrotnica pozwala na manewrowanie jedynie statkami o długości do 280 metrów. Konieczność intensywnych prac nad rozwojem basenu portowego potwierdzają działania inwestycyjne planowane oraz realizowane w innych portach Morza Północnego i Bałtyku. Jeżeli więc port nadal ma być konkurencyjny, musi zostać rozbudowany.
   Konieczność pogłębienia Portu potwierdzili, podczas konferencji Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego w Warszawie, przedstawiciele władz regionalnych i państwowych oraz instytucji naukowych. 1 marca 2012 r. - w debacie moderowanej przez red. Adama Grzeszaka - udział wzięli m.in.: Wojciech Szczurek - prezydent Gdyni, dyr. Monika Niemiec-Butryn z Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej; Krzysztof Szymborski - prezes Bałtyckiego Terminalu Kontenerowego; Janusz Jarosiński - prezes Zarządu Morskiego Portu Gdynia; dr Kazimierz Szefler - dyrektor Instytutu Morskiego w Gdańsku; Teresa Kamińska - prezes Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej; przedstawiciele Agencji Rozwoju Przemysłu oraz posłowie okręgu gdyńskiego i członkowie sejmowej Komisji Infrastruktury.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Czy wiesz, że poprawność kodów kreskowych można sprawdzić?

Czy wiesz, że poprawność kodów kreskowych można sprawdzić?

Dobrze zaprojektowany i wydrukowany kod kreskowy powinien być czytelny i wspierać procesy logistyczne, dzięki czemu...

DB Schenker wspiera Mercedes-AMG Petronas Motorsport na torze Hungaroring

DB Schenker wspiera Mercedes-AMG Petronas Motorsport  na torze Hungaroring

Już 30 lipca eksperci DB Schenker będą kibicować Srebrnym Strzałom na torze Hungaroring podczas tegorocznego...

Firmy transportowe stawiają na Trójmiasto

Firmy transportowe stawiają na Trójmiasto

Omega Pilzno, firma specjalizująca się w transporcie, spedycji i usługach logistycznych, wynajęła ponad 12 tys....

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj