logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Szybkie doręczenie paczki z nowym serwisem informacyjnym GLS Poland

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wiedzieć, kiedy nadejdzie przesyłka - nie do przecenienia. Od grudnia 2012 r. GLS Poland, w ramach usługi Info-Service, z wyprzedzeniem powiadamia odbiorców paczek za pomocą maila oraz wiadomości SMS o statusie paczki. Nowa usługa jest bezpłatna i zwiększa skuteczność dostawy na etapie "ostatniej mili". 

Gdy ktoś zamawia towar przez Internet, często nie wie, czy w dniu doręczenia paczki będzie w domu, ani kiedy przesyłka powinna w ogóle nadejść.

- Dzięki odpowiednio wcześnie wysłanej informacji odbiorca włączony jest w łańcuch dostawy od samego początku - wyjaśnia Tomasz Kroll, District Manager GLS Poland. - Ułatwia to odbiorcy zaplanowanie swojego czasu i umożliwia ewentualny wybór alternatywnej formy dostawy.

UsługaInfo-Service nie wiąże się z żadnymi dodatkowymi kosztami dla nadawcy: uruchamiana jest bezpłatnie, jeśli tylko oprócz danych paczki do GLS przekazany zostanie również adres mailowy oraz numer telefonu do odbiorcy. W przypadku wystąpienia ewentualnych problemów z doręczeniem przesyłki zostanie również wysłana wiadomość SMS.
   Wprowadzone rozwiązanie stanowi nowość na rynku przesyłek kurierskich w Polsce. Tylko w GLS odbiorca za darmo i z wyprzedzeniem otrzyma informację o przewidywanym dniu dostawy wraz z określeniem trzygodzinnego przedziału czasowego w którym przyjedzie kurier.

Pierwszy mail wysyłany jest, kiedy nadawca przekaże dane paczki do GLS - zawiera informację o przewidywanym dniu dostawy. Z kolejnej wiadomości odbiorca dowie się, w jakim trzygodzinnym przedziale czasowym danego dnia zostanie dostarczona przesyłka, które usługi zostały do niej zamówione i czy na przykład należy przygotować kwotę pobrania. Jeśli mimo powiadomienia nikogo nie ma w domu, odpowiedni mail oraz SMS informuje o tym, co stało się z przesyłką - czy kurier zostawił ją na przykład u sąsiada lub w najbliższym punkcie ParcelShop. W przypadku paczek wysyłanych poza granice kraju status przesyłki podawany będzie dodatkowo w języku niemieckim, angielskim lub francuskim.

- Ludzie stają się coraz bardziej mobilni, jednak wciąż chcą otrzymywać swoje paczki szybko i bezpiecznie - podsumowuje Tomasz Kroll. - Wprowadzając usługę Info-Service znaleźliśmy rozwiązanie, pozwalające zwiększyć odsetek paczek doręczonych bezpośrednio do odbiorcy.

Ostatnio zmieniany środa, 09 styczeń 2013 11:27

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Stacje paliw coraz lepiej spełniają oczekiwania kierowców

Stacje paliw coraz lepiej spełniają oczekiwania kierowców

Poziom satysfakcji klientów stacji paliw systematycznie rośnie, maleją z kolei różnice w ocenie poszczególnych sieci....

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Największe przedsiębiorstwo transportu publicznego w stolicy Belgii, firma STIB, zamówiła pierwsze autobusy elektryczne. Będzie to...

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

PKP Intercity rozszerza siatkę połączeń na Ukrainę. Już od 24 sierpnia br. podróżni zyskają kolejną...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj