logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Historia pięciu lat sukcesów programu GoGreen DHL

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Pięć lat temu Deutsche Post DHL, światowa grupa pocztowa i logistyczna, oficjalnie uruchomiła program GoGreen, stając się pierwszą firmą logistyczną na świecie, która ustanowiła mierzalny cel w zakresie ochrony klimatu.

Do roku 2020 Grupa zamierza zmniejszyć emisję CO2 o 30% w porównaniu do poziomu wyjściowego z roku 2007. Program środowiskowy GoGreen to stały element strategii firmy, a wyniki powiązanych działań znajdują odzwierciedlenie w takich obszarach jak zmniejszenie zużycia energii, papieru i paliwa, a także inwestycje w innowacyjne technologie. Jednocześnie Deutsche Post DHL zapewnia klientom szeroki wybór opcji wysyłek przyjaznych dla środowiska oraz możliwości uzyskania porad w zakresie wydajności energetycznej. Z kolei klienci mogą korzystać z oszczędności CO2, aby zmniejszyć swój własny ślad węglowy. Popyt na ekologiczne produkty i usługi rośnie nieprzerwanie od lat: w 2012 r. wysłano ponad 2,4 mld przesyłek GOGREEN i skompensowano dla klientów około 180 000 ton CO2 - to około 30% więcej niż w 2011 r. i ponad trzy razy tyle, co w 2009 r., kiedy w sumie wysłano 704 mln przesyłek.

- GoGreen to prawdziwy sukces - mówi Christof Ehrhart, dyrektor ds. komunikacji korporacyjnej i odpowiedzialności korporacyjnej w Deutsche Post DHL. - Od jego wdrożenia stale zmniejszamy nasz ślad węglowy i jesteśmy w połowie drogi do osiągnięcia naszego celu, którym jest zmniejszenie emisji o 30% do roku 2020. Ochrona środowiska ma stałe miejsce w naszej strategii i znajduje odzwierciedlenie w wytycznych obowiązujących w całej Grupie i dotyczących takich kwestii jak papier, zakupy i inwestycje. Również nasi pracownicy przez cały rok działają w sposób zrównoważony. W związku z tym 20 000 naszych pracowników na całym świecie wzięło udział w szkoleniu e learningowym "GoGreen".

W ramach Światowego Dnia Środowiska, który jest obchodzony pod auspicjami ONZ co roku 5 czerwca, pracownicy Deutsche Post DHL również w tym roku biorą udział w wielu projektach. W Chinach, Gwatemali i Stanach Zjednoczonych sadzą oni drzewa. W Niemczech niektórzy z nich podjęli świadomą decyzję, by przestać korzystać z samochodów. W Anglii pracownicy rozpoczęli "Zielony Tydzień", w trakcie którego współpracownicy będą codziennie informowani o sposobach oszczędzania energii, recyklingu oraz rozsądnego wykorzystania żywności. W Azji zgasną światła w domach towarowych, a pracownicy w Ameryce Łacińskiej wyłączą klimatyzację w ramach oszczędzania energii.

Grupa powiązała wszystkie działania na rzecz środowiska i ochrony klimatu z programem GoGreen, który rozpoczął się w 2008 r. Wówczas firma zaczęła korzystać z biopaliw i ciężarówek z napędem hybrydowym. W 2010 r. wprowadzono do obsługi dostaw pierwsze samochody elektryczne. Obecnie około 8500 samochodów z floty Deutsche Post DHL korzysta z alternatywnych napędów lub przeszło modyfikacje aerodynamiczne lub związane z silnikami elektrycznymi. Od 2011 r. na nowojorskim Manhattanie jeździ w sumie 80 samochodów z napędem hybrydowym i elektrycznym, a firma właśnie ogłosiła wraz z niemieckim Ministerstwem Środowiska plan obejmujący oferowanie dostaw bez emisji dwutlenku węgla w Bonn, siedzibie firmy. W ramach tego unikalnego projektu 140 pojazdów elektrycznych zapewni dostawy listów i paczek w Bonn i okolicach o zerowej emisji dwutlenku węgla, ciche i pozwalające oszczędzić paliwo.

Firma zobowiązała się także do oszczędzania zasobów w swoich budynkach i innych obiektach: około 42% całości zapotrzebowania na energię poszczególnych budynków pokrywane jest ze źródeł odnawialnych. Na przykład temperatura w centrali Grupy regulowana jest dzięki wodom podziemnym z pobliskiego Renu, a zużycie energii Post Tower jest o około jednej trzeciej niższe niż w przypadku konwencjonalnie zbudowanego budynku wielopiętrowego. Również oddziały firmy wykorzystują przyjazną dla środowiska technologię budowania, na przykład europejski węzeł transportowy w Lipsku. Tutaj panele słoneczne oraz blokowa elektrociepłownia wytwarzają zieloną energię.

Deutsche Post DHL szybko zmierza w kierunku osiągnięcia celu, jakim jest redukcja emisji CO2 w całej Grupie - także w zakresie usług transportowych świadczonych przez podwykonawców - o 30% do roku 2020. Do roku 2012 wydajność poprawiła się o 16% w porównaniu z poziomem z roku 2007. Jednakże osiągnięcie tego ambitnego celu środowiskowego do roku 2020 będzie wymagało niższych emisji CO2 u podwykonawców, którzy świadczą usługi transportowe - emisje te stanowią największą część mierzonych emisji Grupy. Z tego powodu Deutsche Post DHL nawiązało w 2012 r. współpracę z innymi wiodącymi firmami transportowymi i logistycznymi w celu wdrożenia inicjatywy pod nazwą Green Freight Europe, która została stworzona z myślą, by zwiększyć zrównoważenie transportu lądowego w Europie.

Firma pocztowa i logistyczna oferuje swoim klientom produkty ekologiczne już od 2006 r., kiedy to w Niemczech wprowadzono GOGREEN Pluspäckchen. Od 2011 r. wszystkie paczki wysyłane przez klientów prywatnych w Niemczech są bez dodatkowych kosztów wysyłane w sposób nieobciążający klimatu. Dzisiaj również wiele firm wysyła listy i paczki w sposób przyjazny dla środowiska, korzystając z usług Deutsche Post. Na świecie klienci DHL Express w ponad 60 krajach korzystają z usług o zerowej emisji dwutlenku węgla. W 2010 r. DHL Global Forwarding wprowadziło raporty CO2, które zawierają obecnie także konkretne rozwiązania pozwalające zoptymalizować łańcuch dostaw klientów.

Deutsche Post DHL już od siedmiu lat oblicza swój ślad węglowy. W 2009 r. wprowadziło także w całej Grupie system księgowania i kontroli węgla, który został zintegrowany z działem księgowości. To pozwala budować precyzyjne zestawienia dotyczące emisji CO2, dzięki czemu można wprowadzić usprawnienia w zachowaniu kierowców i planowaniu tras - co z kolei pozwala osiągnąć cel na 2020 r.

Ostatnio zmieniany wtorek, 25 czerwiec 2013 14:10

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Dąbrowa Górnicza gotowa na nowe inwestycje

Dąbrowa Górnicza gotowa na nowe inwestycje

4. edycja konferencji Dąbrowa Górnicza - Kierunek Inwestycje. Inwestycje Automotive - Kierunek Dąbrowa Górnicza, która...

OT Logistics przystępuje do akcji "Stop nieuczciwym pracodawcom"

OT Logistics przystępuje do akcji "Stop nieuczciwym pracodawcom"

Grupa Kapitałowa OT Logistics przystąpiła do akcji "Stop nieuczciwym pracodawcom", której celem jest wspieranie pracowników...

Najnowocześniejsze centrum dystrybucyjne Biedronki otwarto w Gorzowie Wielkopolskim

Najnowocześniejsze centrum dystrybucyjne Biedronki otwarto w Gorzowie Wielkopolskim

Inteligentny system oświetlenia, kompletacja głosowa czy bezpieczna wielowarstwowa podłoga – to tylko niektóre z innowacji...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj