logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

ECR Polska rekomenduje wymienialność europalet EPAL z EUR

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

ECR Polska - organizacja zrzeszająca pracodawców działających w przedsiębiorstwach związanych z sektorem dóbr konsumpcyjnych szybkorotujących (FMCG), rekomenduje uwzględnienie nowych europalet EPAL w umowach handlowych i/lub załącznikach logistycznych do nich.

- Proponujemy, by zapis dotyczący warunków dostawy towarów umożliwiał dostawy zarówno na paletach EPAL, jak i na paletach EUR - mówi Mateusz Boruta, dyrektor zarządzający ECR.
ECR Polska wydało 29 lipca krótkie oświadczenie odnoszące się do zmian na rynku europalet, które nastąpiły po 1 sierpnia br. Doceniając znaczenie europalet, które są istotnym narzędziem logistycznym w branży FMCG, Mateusz Boruta zaleca by członkowie ECR traktowali wymiennie nowe europalety ze znakami EPAL na czterech wspornikach, jak i te - wyprodukowane przed 1 sierpnia - cechowane na dwóch wspornikach znakiem EUR.
- Pozwoli to zachować płynność rynku, minimalizując niepotrzebne zamieszanie, a także pozwoli uniknąć dodatkowych kosztów utrzymywania dwóch osobnych zapasów palet z jednym i drugim oznaczeniem - czytamy w oświadczeniu. - Zalecamy wymianę palet EUR na europalety EPAL i na odwrót, o ile oczywiście spełniają one kryteria jakościowe.
Polski Komitet Narodowy EPAL potwierdza, że palety produkowanie na licencji EPAL od 1 sierpnia będą nosiły oznaczenie EPAL na obu wspornikach, co w praktyce oznacza wprowadzenie nowego standardu europalet EPAL. Palety EUR z cechą EPAL produkowane do 31 lipca 2013 r. pozostają pełnoprawnymi, w pełni wymienialnymi paletami EUR.
Nowe europalety EPAL będą produkowane zgodnie z tymi samymi wymaganiami technicznymi, co palety EUR (tj. w oparciu o Kodeks UIC 435-2) - co oznacza, że palety te będą takie same zarówno pod względem konstrukcyjnym, jak i wytrzymałościowym. Trwają już prace nad włączeniem europalet EPAL do Kart Oceny Palet. Karty w zaktualizowanej wersji będą dotyczyły zarówno europalet EPAL, jak i EUR. Spodziewany termin publikacji nowych Kart to wrzesień br.

PKN EPAL intensywnie działa w celu zniwelowania ewentualnych perturbacji związanych ze zmianą oznakowania. Prowadzona jest intensywna kampania informacyjna na łamach mediów. Ukazały się artykuły na ten temat na kluczowych portalach biznesowych tj. Onet, Wirtualna Polska czy Forbes oraz prasie logistycznej. Odbywają się spotkania, podczas których zarówno producenci, działający na licencji EPAL, jak i użytkownicy, mogą rozwiać wszelkie wątpliwości w zakresie cechowania, naprawiania i wymienialności europalet EPAL. 30 lipca takie spotkanie odbyło się w Stawiszynie.
- Wielu użytkowników z branży FMCG, dla których europalety są istotnym narzędziem logistycznym chętnie korzystają z indywidualnych szkoleń, które organizujmy - mówi Roman Malicki, prezes zarządu PKN EPAL i dodaje, że kalendarz takich szkoleń na najbliższe miesiące jest niemal zapełniony.

 

Ostatnio zmieniany piątek, 02 sierpień 2013 09:58

Newsletter

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Ostatnia szansa na listopadowe szkolenia o kodach kreskowych i etykiecie…

Ostatnia szansa na listopadowe szkolenia o kodach kreskowych i etykiecie logistycznej

Fundacja GS1 Polska serdecznie zaprasza do udziału w wyjątkowych szkoleniach stacjonarnych, przygotowanych na podstawie najlepszych...

Solaris dostarcza pierwszy przegubowy autobus elektryczny do stolicy

Solaris dostarcza pierwszy przegubowy autobus elektryczny do stolicy

Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie otrzymały właśnie w dzierżawę autobus elektryczny o długości 18 metrów...

Michelin solutions z europejskim kontraktem od XPO Logistics

Michelin solutions z europejskim kontraktem od XPO Logistics

Spółka Michelin solutions podpisała umowę o współpracy z XPO Logistics, wiodącym dostawcą usług transportowych i...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj