logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

W tej branży nie ma wakacji

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Branża browarnicza właśnie w okresie letnim przeżywa swój szczyt sezonu. Zanim jednak będziemy mogli cieszyć się smakiem chłodnego piwa, trunek musi przejść długą drogę produkcji i dystrybucji. Przyjrzyjmy się jak wygląda jego transport od zaplecza.

Pod względem konsumpcji piwa Polska znajduje się na czwartym miejscu w Europie. Według "Brewers of Europe 2012" statystyczny Czech w ciągu roku wypija ok. 154 litrów, Austriak – 108, Niemiec – 107, a Polak – 95. Taka liczba oznaczać by mogła, że co drugi dzień raczymy się jedną 0,5 litrową butelką tego złocistego trunku. W praktyce jednak większość konsumpcji piwa przypada na miesiące letnie. Wtedy też zarówno duże koncerny, jak i niewielkie browary muszą zmierzyć się z większą potrzebą zatowarowania przez punkty handlowe, a tym samym wzmożeniem działań logistycznych.

Prosto z browaru
Spożycie piwa jest nie tylko ściśle powiązane z porą roku, jego konsumpcja uzależniona jest także od pogody. W tym roku, głównie ze względu na niesprzyjającą aurę na początku sezonu, prognozowane są spadki. Większa wstrzemięźliwość konsumentów podyktowana może być także sytuacją ekonomiczną. Zmieniają się także gusta - coraz więcej smakoszy wybiera wyroby niewielkich, lokalnych browarów oferujących niszowe trunki: piwa niepasteryzowane, pszeniczne, smakowe. Dlatego branża browarnicza szczególnie ceni sobie elastyczne rozwiązania, pozwalające dostosować moce przerobowe do aktualnej sytuacji rynkowej. Coraz popularniejszy staje się więc wynajem floty i okresowe zwiększanie zatrudnienia. Nie tylko konsumenci poszukują oszczędności. Nacisk na zmniejszenie kosztów użytkowania jest wyraźnie widoczny w branży. Firmy decydują się więc na wymianę wózków widłowych z napędem spalinowym na ich elektryczne odpowiedniki. Przykładem może być Browar Namysłów, który w zeszłym roku oddał do użytku kolejny magazyn wyrobów gotowych i zainwestował w nowe modele wózków RX60 firmy STILL. Obecnie w browarze pracuje 19 wózków widłowych, a najstarszy czynny pojazd pochodzi z 2006 roku. Zakup dwóch nowoczesnych wózków elektrycznych to następny krok w konsekwentnym odmładzaniu floty oraz wymianie modeli na bardziej energooszczędne i przyjazne środowisku. - To była z naszej strony bardzo dobra decyzja. Z perspektywy kilku lat widzimy znaczne oszczędności w kosztach użytkowania - podkreśla dyrektor Browaru Namysłów Aleksander Wróbel.

Ostatnio zmieniany środa, 14 sierpień 2013 09:38

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. i Krajowa Spółka Cukrowa S.A. podpisały umowę dotyczącą dzierżawy nieruchomości...

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Od początku listopada br. rozpoczęła się rekrutacja pracowników do nowo powstałego centrum logistycznego firmy Żabka...

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w…

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w praktyce

Fundacja GS1 Polska serdecznie zaprasza do udziału w wyjątkowym szkoleniu, którego celem jest przekazanie wiedzy...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj