logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Dachser - firma rodzinna z tradycjami

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Firmy rodzinne stanowią bardzo wyjątkowy segment wśród ogółu przedsiębiorstw. Silny fundament, jakim są: więzy krwi, tradycja, bardzo osobisty stosunek do prowadzonej działalności oraz nastawienie na zrównoważony rozwój i długookresowe funkcjonowanie to elementy, które czynią firmy rodzinne niedoścignionym wzorem dla wielu managerów. Jednym z przykładów sukcesu firmy założonej i przez lata pozostającej w rękach jednej rodziny jest działający globalnie operator logistyczny - firma Dachser.

Firma Dachser powstała w latach 30-tych XX wieku w Niemczech, kiedy Thomas Dachser zaczął dostarczać bawarskie produkty rolnicze (na początku były to sery) do Frankfurtu. Z czasem firma zaczęła się rozrastać, by dziś cieszyć się pozycją jednego z największych operatorów logistycznych w Europie. Aktualnie firmą zarządza już trzecie pokolenie założyciela, a po ponad 80 latach aktywności na światowych rynkach nadal 100% udziałów pozostaje w rękach rodziny.

Wyjątkowe podejście do biznesu
- Firmy rodzinne mające silną, niejednokrotnie międzynarodową pozycję, osiągnęły sukces dzięki specyficznemu oddaniu i podejściu do biznesu oraz działaniu według własnych, ściśle określonych zasad - mówi Grzegorz Lichocik, prezes zarządu Dachser w Polsce.


Założyciele takich firm najczęściej tworzą swoje przedsiębiorstwo od podstaw, angażując w nie gromadzone latami środki finansowe, czas oraz energię. Osobiste zaangażowanie i absolutne oddanie idei tworzenia własnego, rodzinnego biznesu sprawia, że powodzenie przedsiębiorcy staje się sukcesem dla jego całej rodziny.

- W firmach rodzinnych z reguły nie chodzi o szybkie osiągnięcie wielkiego sukcesu finansowego, ale o stworzenie stałego, stabilnego źródła dochodu i satysfakcji, z długoterminowym planem rozwoju - tak jest również w przypadku Dachser. Tak zdefiniowane podejście do biznesu powoduje, że właściciele dbają nie tylko o dobry wynik finansowy, ale przede wszystkim o swoich pracowników, ich dobre relacje w ramach zespołu i z pracodawcą oraz stabilną przyszłość - wyjaśnia Grzegorz Lichocik.

Firma jako jedna wielka rodzina
Założyciele firm rodzinnych traktują je od początku jak własne dziecko, dodatkowego członka familii, którego odpowiednie traktowanie pozwoli zapewnić świetlaną, bezpieczną przyszłość aktualnym i przyszłym pokoleniom.


- Dla sukcesorów prowadzących firmy rodzinne największą satysfakcją jest kontynuowanie działalności poprzednich pokoleń, zaangażowanie i pasja oraz udział w tworzeniu tradycji. Staramy się implementować takie podejście do pracy w świadomości naszych pracowników również w Polsce - mówi Grzegorz Lichocik.

Członkowie rodziny, tak samo jak pracownicy, bardziej doceniają stopniowy, systematyczny rozwój rodzinnej działalności niż stałą presję na osiągnięcie zysku i rywalizację z konkurencją.

- Cechą charakterystyczną Dachser jest działanie w długoterminowej perspektywie, nie tylko w odniesieniu do planowania i realizacji strategii firmy, ale także w inwestycjach czy polityce kadrowej - osoby pracujące w Dachser są związane z firmą niejednokrotnie przez dekady, a nierzadko przez całą swoją karierę zawodową. Staramy się budować silny, zmotywowany i lojalny wobec siebie i firmy zespół. Od niedawna do naszej rodziny dołączają sukcesywnie stażyści, dla których realizujemy płatny, dwuletni program i którzy po okresie próby praktycznie w 100% dołączają do firmy jako jej pełnoprawni członkowie. Wszystkie osoby, które do tej pory ukończyły staże w różnych oddziałach w Polsce, otrzymały ofertę stałej pracy i związały się z Dachser na dłużej. Wiemy, że klucz do sukcesu tkwi właśnie w ludziach, stąd tak duża dbałość o perspektywiczne budowanie zespołu - podkreśla Grzegorz Lichocik.

Rotacja pracowników w Dachser, szczególnie na stanowiskach kierowniczych, jest bardzo niska, co bardzo pozytywnie wpływa na tworzenie silnych więzi wśród załogi oraz wysoki stopień zaufania do firmy. Rodzinna atmosfera i przywiązanie do Dachser jest widoczne również wśród klientów - nierzadko klienci zaczynając współpracę z firmą, kontynuują ją przez długie lata. Przedsiębiorstwa, które efektywnie korzystają z usług Dachser w jednym kraju, rozszerzając swoją działalność na inne rynki najczęściej decydują się na skorzystanie z usług operatora i odpowiednio rozbudowują współpracę, korzystając z dodatkowych możliwości jakie daje im potężna i zintegrowana sieć.

- Wyjątkowe podejście do klientów widać już na etapie planowania współpracy - korzystając ze sprawdzonych rozwiązań, staramy się przede wszystkim zaproponować najlepsze, optymalne dla klienta rozwiązanie, nie narażając go na zbędne ryzyko - podkreśla Grzegorz Lichocik.

Firma Dachser zatrudnia obecnie w Polsce blisko 300 pracowników w 8 oddziałach (pod Pruszkowem k. Warszawy, w Warszawie, Strykowie, Szczecinie, Wrocławiu, Gądkach k. Poznania, Sosnowcu k. Katowic i Gdańsku).
Dachser, firma rodzinna z siedzibą w Kempten w Niemczech, jest jednym z wiodących operatorów logistycznych w Europie. Oferuje kompleksowe usługi transportu, magazynowania oraz zindywidualizowane usługi specjalne w trzech obszarach: Dachser European Logistics, Dachser Food Logistics i Dachser Air & Sea Logistics. Ofertę uzupełniają: logistyka kontraktowa, konsulting oraz rozwiązania branżowe. Zintegrowany, autorski system informatyczny operatora, funkcjonujący zarówno w Europie, jak i poza jej granicami, umożliwia wdrażanie inteligentnych rozwiązań logistycznych na całym świecie.

Ostatnio zmieniany czwartek, 27 luty 2014 11:19

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

PKP Intercity uruchomiło nowe połączenie międzynarodowe

PKP Intercity uruchomiło nowe połączenie międzynarodowe

PKP Intercity rozszerza siatkę połączeń do Czech. Podróżujący między Krakowem a Pragą będą mogli skorzystać...

Rozporządzenie GDPR - jak się do niego przygotować?

Rozporządzenie GDPR - jak się do niego przygotować?

25 maja 2018 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych mieszkańców Unii...

Solaris wchodzi na rynek holenderski

Solaris wchodzi na rynek holenderski

40 przegubowych autobusów nowy Solaris Urbino 18 zostanie zamówionych przez firmę Connexxion. Będąca własnością Trandev,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj