logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Czujniki w smartfonach rewolucjonizują branżę logistyczną

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Badania przeprowadzone przez firmę logistyczną DHL wykazały, że technologie stworzone na potrzeby branży elektronicznej mogą znaleźć coraz większe zastosowanie w przemyśle transportowym. Według Zespołu ds. Badań nad Trendami w Departamencie Rozwiązań i Innowacji dla Klientów oznacza to odwrócenie dotychczasowych praktyk, zgodnie z którymi technologie początkowo stosowane w przemyśle, trafiały w końcu do prywatnych użytkowników.

Z raportu pt. „Niedroga Technologia Sensorowa” czytelnicy mogą dowiedzieć się, jakie zastosowanie w branży logistycznej mogą znaleźć technologie, takie jak: kamera Kinect firmy Microsoft stosowana w grach video, czy też inteligentne zegarki (z komunikacją bliskiego zasięgu).

- Sukces smartfonów i tabletów stworzył sytuację, w której pracownicy dysponują lepszą technologią do użytku osobistego niż do użytku w prowadzonej działalności - mówi dr Markus Kückelhaus, dyrektor ds. Badań nad Trendami w Departamencie Rozwiązań i Innowacji dla Klientów firmy DHL. - Jednak spodziewają się oni, że technologia stosowana w pracy będzie tej samej jakości. Dlatego uważamy, że firmy powinny wprowadzić czujniki stosowane w smartfonach do użytku w branży logistycznej.

Tablety i smartfony posiadają wiele czujników, które potrafią rozpoznawać otoczenie. Już od pewnego czasu, przy użyciu tych urządzeń możliwe jest dokonanie pomiaru przyspieszenia, położenia lub światła. Technologie w nich zastosowane mogą zostać wprowadzone do użytku w branży logistycznej. Dzięki tym aplikacjom można rejestrować czas przybycia przesyłek w centrach paczek, w ramach usługi śledzenia, ustalać dokładną lokalizację przesyłek i aktualizować ich status na platformie internetowej.
   Firma DHL z powodzeniem przetestowała również dwa inne obszary zastosowania. W oparciu o czujniki wykorzystywane w kamerze Microsoft Kinect zostały opracowane dwa rozwiązania przeznaczone do pomiaru volumenu palet. Testy wykazały, że za pomocą technologii pomiaru głębokości można dokonać pomiarów o 50 procent szybciej niż przy użyciu dotychczasowej technologii. Inne potencjalne obszary zastosowania obejmują pomiar poziomu napełnienia kontenerów i samochodów ciężarowych, a także monitorowanie i dokumentowanie uszkodzeń przesyłek podczas transportu.
   Inwestycje w rozwój sieci wiążą się na ogół z wysokimi kosztami, dlatego niedrogie czujniki są wyjątkowo atrakcyjnym rozwiązaniem w branży logistycznej. Efekt skali osiągnięty dzięki masowej produkcji czujników równoważy te koszty. To nowe podejście okaże się korzystne głównie dla klientów: Pomiar volumenu umożliwi lepsze wykorzystanie środków i sieci transportu. Ponadto w wyniku optymalnego załadunku, redukcji może ulec emisja CO2, a ewentualne uszkodzenia przesyłek mogą być lepiej dokumentowane.
   Inne potencjalne obszary zastosowania elektronicznych technologii konsumenckich oraz ich szczegóły techniczne można znaleźć w raporcie o trendach pt. „Niedroga Technologia Sensorowa”. Badanie oparte zostało na kompleksowym Radarze Trendów w Logistyce. Firma DHL wykorzystuje Radar Trendów jako sposób identyfikacji przyszłych problemów, które mogą wywrzeć istotny wpływ na branżę logistyczną.

Ostatnio zmieniany środa, 09 kwiecień 2014 11:37

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Największe przedsiębiorstwo transportu publicznego w stolicy Belgii, firma STIB, zamówiła pierwsze autobusy elektryczne. Będzie to...

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

PKP Intercity rozszerza siatkę połączeń na Ukrainę. Już od 24 sierpnia br. podróżni zyskają kolejną...

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Projekt rozbudowy nabrzeży i modernizacji toru wodnego w Porcie Gdańsk jest już oficjalnie na etapie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj