logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Czujniki w smartfonach rewolucjonizują branżę logistyczną

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Badania przeprowadzone przez firmę logistyczną DHL wykazały, że technologie stworzone na potrzeby branży elektronicznej mogą znaleźć coraz większe zastosowanie w przemyśle transportowym. Według Zespołu ds. Badań nad Trendami w Departamencie Rozwiązań i Innowacji dla Klientów oznacza to odwrócenie dotychczasowych praktyk, zgodnie z którymi technologie początkowo stosowane w przemyśle, trafiały w końcu do prywatnych użytkowników.

Z raportu pt. „Niedroga Technologia Sensorowa” czytelnicy mogą dowiedzieć się, jakie zastosowanie w branży logistycznej mogą znaleźć technologie, takie jak: kamera Kinect firmy Microsoft stosowana w grach video, czy też inteligentne zegarki (z komunikacją bliskiego zasięgu).

- Sukces smartfonów i tabletów stworzył sytuację, w której pracownicy dysponują lepszą technologią do użytku osobistego niż do użytku w prowadzonej działalności - mówi dr Markus Kückelhaus, dyrektor ds. Badań nad Trendami w Departamencie Rozwiązań i Innowacji dla Klientów firmy DHL. - Jednak spodziewają się oni, że technologia stosowana w pracy będzie tej samej jakości. Dlatego uważamy, że firmy powinny wprowadzić czujniki stosowane w smartfonach do użytku w branży logistycznej.

Tablety i smartfony posiadają wiele czujników, które potrafią rozpoznawać otoczenie. Już od pewnego czasu, przy użyciu tych urządzeń możliwe jest dokonanie pomiaru przyspieszenia, położenia lub światła. Technologie w nich zastosowane mogą zostać wprowadzone do użytku w branży logistycznej. Dzięki tym aplikacjom można rejestrować czas przybycia przesyłek w centrach paczek, w ramach usługi śledzenia, ustalać dokładną lokalizację przesyłek i aktualizować ich status na platformie internetowej.
   Firma DHL z powodzeniem przetestowała również dwa inne obszary zastosowania. W oparciu o czujniki wykorzystywane w kamerze Microsoft Kinect zostały opracowane dwa rozwiązania przeznaczone do pomiaru volumenu palet. Testy wykazały, że za pomocą technologii pomiaru głębokości można dokonać pomiarów o 50 procent szybciej niż przy użyciu dotychczasowej technologii. Inne potencjalne obszary zastosowania obejmują pomiar poziomu napełnienia kontenerów i samochodów ciężarowych, a także monitorowanie i dokumentowanie uszkodzeń przesyłek podczas transportu.
   Inwestycje w rozwój sieci wiążą się na ogół z wysokimi kosztami, dlatego niedrogie czujniki są wyjątkowo atrakcyjnym rozwiązaniem w branży logistycznej. Efekt skali osiągnięty dzięki masowej produkcji czujników równoważy te koszty. To nowe podejście okaże się korzystne głównie dla klientów: Pomiar volumenu umożliwi lepsze wykorzystanie środków i sieci transportu. Ponadto w wyniku optymalnego załadunku, redukcji może ulec emisja CO2, a ewentualne uszkodzenia przesyłek mogą być lepiej dokumentowane.
   Inne potencjalne obszary zastosowania elektronicznych technologii konsumenckich oraz ich szczegóły techniczne można znaleźć w raporcie o trendach pt. „Niedroga Technologia Sensorowa”. Badanie oparte zostało na kompleksowym Radarze Trendów w Logistyce. Firma DHL wykorzystuje Radar Trendów jako sposób identyfikacji przyszłych problemów, które mogą wywrzeć istotny wpływ na branżę logistyczną.

Ostatnio zmieniany środa, 09 kwiecień 2014 11:37

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Aluplast wynajmuje powierzchnię w Logicor Poznań

Aluplast wynajmuje powierzchnię w Logicor Poznań

Aluplast podpisał umowę najmu 10 000 m kw. powierzchni magazynowo-przemysłowej w centrum dystrybucyjnym Logicor Poznań...

MAN wozi świąteczną atmosferę

MAN wozi świąteczną atmosferę

 Czerwony ciągnik siodłowy MAN TGX 18.440 BLS 4x2 EfficientLine2 z kolorową naczepą przemierza w styczniu...

North-West Logistic Park w rękach amerykańskiego inwestora

North-West Logistic Park w rękach amerykańskiego inwestora

Amerykański inwestor Exeter Property Group zawarł finalną umowę kupna centrum magazynowo-produkcyjnego North-West Logistic Park w...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj