logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Centralne zaplecze DSV

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Po blisko dwóch latach od utworzenia DSV International Shared Services, nowa spółka w strukturach Grupy DSV może poszczycić się imponującymi rezultatami. Koncentracja usług wspólnych w Warszawie pozwoliła na obniżenie kosztów operacyjnych o ok. 30 proc. przy jednoczesnej poprawie jakości i stale rosnącym zatrudnieniu.

   DSV International Shared Services Sp. z o.o. powstała w połowie 2012 roku i dostarcza usługi księgowe, finansowe i IT wszystkim dywizjom DSV w Europie i nie tylko. Na jej czele stoi Thomas S. Jansson, który rolę prezesa zarządu pełni od chwili powstania Spółki. DSV International Shared Services powstało, by - poprzez ograniczanie kosztów - wspierać wszystkie dywizje Grupy DSV w utrzymywaniu jak najlepszej kondycji. Jednak ograniczanie kosztów to nie jedyna misja nowej spółki.

- To prawda, że naszym podstawowym zadaniem są oszczędności, ale nigdy kosztem jakości świadczonych przez nas usług. Zlokalizowanie wszystkich pracowników świadczących tą samą usługę w jednym miejscu nie tylko pozwala na zmniejszenie wydatków, bez wpływu na jakość, ale także przyśpiesza wdrażanie nowych procedur - mówi Thomas S. Jansson, prezes zarządu DSV International Shared Services. - Dodatkowo zauważyliśmy, że efekty wprowadzania ich w życie są widoczne szybciej niż kiedyś. Teraz, gdy któryś z pracowników ma problem ze zrozumieniem zmian w procedurach, może zawsze spytać kolegę siedzącego kilka metrów dalej - nie musi w tym celu dzwonić do centrali lub wysyłać maila.

200% normy
DSV ISS z dnia na dzień rośnie w siłę. Jeszcze na koniec 2013 roku Spółka zatrudniała około 100 pracowników, a w tej chwili jest ich już 200. Co miesiąc do DSV ISS dołącza 10-20 nowych osób, a do końca 2014 prawdopodobnie będzie ich 250.
   Tak szybki rozwój DSV ISS dowodzi, jak efektywna okazała się centralizacja. Idealnym przykładem ilustrującym korzyści z koncentracji usług w jednym miejscu jest Departament ds. Rozpatrywania Reklamacji. Do tej pory w każdym kraju rozpatrywaniem skarg związanych z zagubionym lub zniszczonym towarem zajmował się jeden pracownik, natomiast od czasu powstania w DSV ISS Departamentu ds. Rozpatrywania Reklamacji, udało się cały ten proces scentralizować w jednym oddziale.
Wyspecjalizowany dział złożony z 15 osób rozpatruje reklamacje z całej Europy, co nie tylko przyspieszyło samą procedurę, ale także pozwoliło zmniejszyć liczbę osób potrzebnych do ich obsługi. Dodatkowo spółka systematycznie wprowadza nowe procedury, skrojone na miarę potrzeb klientów, a wszyscy pracownicy zespołu przechodzą dodatkowe szkolenia, mające na celu zbudowanie jak największej bazy wiedzy.

- Stworzenie jednego działu, złożonego z doświadczonych ekspertów, dało doskonałe rezultaty. Do tej pory pracownicy zajmujący się reklamacjami działali w odosobnieniu, często polegając na instynkcie. Natomiast od czasu powstania ISS w Warszawie, mogą się dzielić swoimi umiejętnościami i doświadczeniem. Jak głosi japońskie przysłowie: co dwie głowy, to nie jedna - dodaje Thomas S. Jansson.

Powoli do celu
Pierwszym zadaniem świeżo upieczonej spółki było scentralizowanie usług - do tej pory rozsianych po Europie - tak, by nie odbiło się to negatywnie na pracy lokalnych oddziałów. Jako pierwszy zmierzył się z tym zadaniem dział Zarządzania Danymi (Master Data Management), który najpierw był odpowiedzialny za przeniesienie danych o ponad 500.000 klientów i 200.000 podwykonawców DSV, a obecnie zajmuje się bieżącym uzupełnianiem informacji o nich. Spółka systematycznie powiększała się również o kolejne działy: Finansowe, Księgowości, Reklamacji oraz pełnej obsługi IT.

- Na początku koncentrowaliśmy się na płynnym przeniesieniu wszystkich działań finansowych w jedno miejsce. Jednak z czasem zaczęliśmy rozszerzać nasze usługi o te bardziej operacyjne i komercyjne. Oczywiście nie oznacza to, że staramy się przejąć wszystkie zadania wykonywane do tej pory w krajowych oddziałach spółek DSV. Staramy się zebrać w jednym miejscu najlepsze praktyki z różnych krajów DSV by wszyscy pracownicy mieli do nich łatwy dostęp - mówi Thomas S. Jansson.

Stawiamy na młodych
Średnia wieku pracowników ISS to 27 lat, co czyni spółkę „przedszkolem” na tle innych dywizji Grupy DSV. W zależności od potrzeb, w centrali zatrudniani są zarówno ludzie zaraz po studiach, jak i osoby z wieloletnim stażem. Przeważają jednak młodzi.

- Do tej pory byłem pewny, że wiem, czym jest „praca w dynamicznym środowisku”. Myliłem się. Dopiero teraz przekonałem się, co to oznacza - żartuje Thomas S. Jansson. - Sukcesywnie pracujemy nad tym, by wszyscy pracownicy mieli możliwość rozwoju zawodowego. Zapewniamy możliwość nauki języka angielskiego, a także wsparcie w wytyczaniu indywidualnych ścieżek kariery wszystkim tym pracownikom, którzy tego potrzebują.

Wielokulturowe środowisko pracy
Mimo, że większość pracowników DSV International Shared Services pochodzi z Polski, wielu ekspertów dołączyło do nas z innych krajów, w tym z siedziby głównej w Danii, która do tej pory pełniła część zadań obecnie wykonywanych w DSV ISS.

- Bardzo cenimy sobie fakt, że w naszej siedzibie pracuje tak wielu ludzi, z innych państw. Dzięki temu, na co dzień mamy możliwość pracować w wielokulturowym środowisku, co uczy nas, jak unikać nieporozumień na tej płaszczyźnie. Jest to wyjątkowo przydatne w kontaktach z klientami z miejsc o odmiennej kulturze - dodaje Thomas S. Jansson.

Ostatnio zmieniany czwartek, 29 maj 2014 10:13

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Genius Lab w Grupie Raben

Genius Lab w Grupie Raben

Transport i logistyka niemal całkowicie bez papieru, zastosowanie mechanizmów „early warning” do przewidywania ewentualnych przesunięć...

DACHSER powiększa oddział w Strykowie

DACHSER powiększa oddział w Strykowie

DACHSER, jeden z wiodących globalnych operatorów logistycznych, powiększa swój oddział w Strykowie pod Łodzią. Całość...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj