logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Mocny powrót lidera wózków do przeładunku

Oceń ten artykuł
(2 głosów)

STILL RX 20, jeden z najpopularniejszych wózków do przeładunku, przeszedł gruntowną modernizację, by jeszcze lepiej spełniać wymagania nowoczesnego rynku. Jest szybszy, bardziej oszczędny i idealnie przygotowany do wypełniania zadań związanych z transportem towaru z ciężarówki do magazynu.

   Elektryczny wózek czołowy RX 20 zyskał od swej premiery pozycję jednego z najczęściej kupowanych pojazdów w swojej kategorii. Popularność zawdzięczał przede wszystkim prostej, bocznej wymianie baterii oraz wyjątkowej efektywności energetycznej. Projektanci nowej wersji postawili sobie za cel dalsze zwiększanie wydajności i jeszcze lepsze dostosowanie do zadań przeładunkowych.

Więcej za mniej
   RX 20 od firmy STILL został wyposażony w dużej mocy 3-fazowy napęd w technologii 48 V. W połączeniu ze zmodernizowaną osią napędową pozwala rozwinąć maksymalną prędkość równą 20 km/h zamiast dotychczasowych 16 km/h. Nowy model jest więc o 25% szybszy od swego poprzednika. W wielkopowierzchniowych zakładach, gdzie proces przeładunku wiąże się z pokonywaniem dużych odległości, oszczędności wynikające z redukcji czasu trwania poszczególnych zadań mogą być bardzo znaczące.
   Lepsze osiągi i zoptymalizowane sterowanie pracą silnika pozwalają na wydajny transport nawet na podjazdach o pochyłości do 28,5%. By ułatwić piętrzenie ładunku na tak stromych rampach, zwiększono nachylenie masztu do 5°. Rozwiązanie umożliwia również obsługę nietypowych ciężarówek.
   Kolejną zmianą wprowadzoną celem poprawy efektywności przeładunkowej jest zaimplementowanie wysokowydajnej pompy hydraulicznej z modelu RX 60. Prędkość podnoszenia wideł przy obsłudze ładunku o masie 2 t wzrosła w związku z tym o 16%, osiągając wartość 0,44 m/s.
   Aby zapewnić jak najlepsze wykorzystanie wszystkich elementów poprawiających wydajność, STILL wprowadził tryb Sprint. Dzięki niemu transport i składowanie odbywa się szybciej i skuteczniej.

- Klasyczny RX 20 był na wielką skalę wykorzystywany przy operacjach przeładunku towarów, na przykład z samochodów ciężarowych do magazynu. Dzięki wydajnemu napędowi 48 V i zaimplementowanym innowacjom, nowy model śmiało może konkurować pod względem efektywności pracy ze spalinowymi odpowiednikami. Z korzyścią dla środowiska i budżetu przedsiębiorstwa - mówi Holger Brandt, dyrektor sprzedaży STILL GmbH.

   Pobory energetyczne nowego RX 20 nie zwiększyły się mimo znacznie większej wydajności. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu nowoczesnych falowników STILL oraz systemu Blue-Q, inteligentnie zarządzającego dystrybucją energii do poszczególnych układów wózka. Odłączanie zasilania nieużywanych w danym momencie funkcji przynosi oszczędności rzędu 15%.

Szybciej, ale również bezpieczniej
   Projektanci nowego RX 20 dążyli nie tylko do obniżenia kosztów bezpośrednio związanych z eksploatacją, ale również uzyskania długoterminowych oszczędności wynikających z optymalizacji pracy floty oraz wydłużenia okresów między kolejnymi serwisowaniami.
   Dzięki bezawaryjnej konstrukcji: trwałemu i odpornemu, skonstruowanemu modułowo, układowi sterowania, ciernym hamulcom wielopłytkowym oraz maksymalnie uproszczonemu systemowi odprowadzania ciepła z elementów mocy przeciwwagi, czas pomiędzy przeglądami wynosi 12 miesięcy bądź 1 000 motogodzin. Kompleksowa diagnoza wszystkich komponentów elektrycznych jest przeprowadzana w ramach pojedynczej wizyty. Możliwe jest również zaimplementowanie w RX 20 systemu STILL ProActive, przesyłającego raporty o stanie technicznym pojazdu i jego poszczególnych części bezpośrednio do stacji serwisowej. Dbałość o bezpieczeństwo i minimalizację ryzyka usterek znalazły wyraz między innymi w integracji wózka z systemem STILL Fleet Manager. Pozwala on ograniczyć możliwość użytkowania danej maszyny do grupy upoważnionych operatorów i prowadzić zautomatyzowaną ewidencję parametrów jazdy poszczególnych pracowników. Jego wykorzystanie ułatwia identyfikację przyczyn awarii oraz wskazanie kadr wymagających szkolenia.
  Pozytywny wpływ na bezpieczeństwo i komfort pracy operatorów ma również opracowany we współpracy z firmą Grammer amortyzowany fotel, pochłaniający drgania i jeszcze lepiej chroniący kręgosłup osoby obsługującej wózek. Opcjonalnie dostępne jest również regulowane okno dachowe, pozwalające na zwiększenie przepływu powietrza w kabinie podczas pracy w upalne dni.
  Nie bez znaczenia dla zmniejszenia wysiłku związanego z korzystaniem z nowego modelu jest wydłużony czas pracy na jednej baterii, wykluczający w większości przypadków konieczność międzyładowania. Co równie istotne, wymiana akumulatora nie wymaga użycia dźwigu. W pełni wystarczającym wyposażeniem jest elektryczny wózek paletowy.

Ostatnio zmieniany czwartek, 14 sierpień 2014 07:37

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj