logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

PEKAES utrzymuje tempo

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Grupa Kapitałowa PEKAES z powodzeniem realizuje przyjętą strategię rozwoju. Poprawa efektywności we wszystkich obszarach działalności biznesowej oraz zwiększenie rentowności oferowanych produktów poskutkowały bardzo dobrymi wynikami finansowymi za I półrocze 2014 roku.

Wypracowany zysk netto w kwocie 7,83 mln zł był o 241 proc. lepszy od uzyskanego w analogicznym okresie roku ubiegłego. Jeszcze większy wzrost zanotował wynik EBITDA – o 302 proc. do wartości 17,68 mln zł. Przychody ze sprzedaży wyniosły 358,45 mln zł, gdzie rok wcześniej osiągnęły poziom 251 mln zł (wzrost o 43 proc.). Grupa zamierza kontynuować organiczny rozwój, nie wyklucza jednak akwizycji.

  • Wzrost wyniku EBITDA o 302 proc. do wartości 17,68 mln zł;
  • Wynik netto wyniósł 7,83 mln zł, wobec 2,29 mln zł w I półroczu 2013 r., co oznacza wzrost o 241 proc.;
  • Wzrost przychodów w I półroczu o 43 proc. r/r do 358,45 mln zł;
  • Wynik z działalności operacyjnej osiągnął poziom 8,18 mln zł, wobec 1,37 mln zł uzyskanych w I półroczu zeszłego roku;
  • Wzrost rentowności EBITDA o 181 proc. (na działalności kontynuowanej) oraz rentowności netto o 29 proc. (na działalności kontynuowanej).


   Po zakończonym w zeszłym roku procesie reorganizacji Grupy, PEKAES konsekwentnie wdraża strategię przyjętą na lata 2014-2018, w efekcie czego staje się jeszcze bardziej wiarygodnym i konkurencyjnym podmiotem na krajowym oraz międzynarodowych rynkach. Kontynuacja procesu budowy silnej grupy logistyczno-intermodalnej, pozyskiwanie dużych, referencyjnych klientów, ich dywersyfikacja w każdym z segmentów rynku, stała rozbudowa oferty produktowej oraz wykorzystanie niezwykle perspektywicznego sektora intermodalnego sprawiły, że pomimo zauważalnego trendu obniżki cen jednostkowych w branży TSL, uzyskane przez PEKAES w I półroczu 2014 roku wyniki finansowe były dużo lepsze od spodziewanych. Zysk netto wzrósł r/r o 241 proc. i osiągnął poziom 7,83 mln zł. Jeszcze większą dynamikę wzrostu zanotował wynik EBITDA (17,68 mln zł), który w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego był wyższy aż o 302 proc. W raportowanym okresie Grupa wypracowała 358,45 mln zł przychodów ze sprzedaży (wzrost 43 proc.). W jej strukturze dominującą pozycję wciąż zajmuje sektor spedycji i logistyki, który wygenerował aż 287,31 mln zł. Zysk brutto oraz zysk z działalności operacyjnej wyniosły odpowiednio - 27 mln zł i 8,18 mln zł.

  - Pekaes jest dzisiaj firmą elastyczną, nowoczesną i oferującą kompleksowe usługi logistyczne. Wciąż poszerzamy zakres działalności, a pozyskane kompetencje intermodalne powiększają naszą przewagę rynkową. Docenia to rynek, co widać po ponad 43 proc. wzroście przychodów i ponad 240 proc. wzroście wyniku netto. Dzięki skutecznemu zarządzaniu i ciągłej poprawie jakości jesteśmy także beneficjentem poprawy koniunktury na rynku TSL. W najbliższym czasie będziemy koncentrować się na dalszym rozwoju spółki, który odbywa się zarówno w sposób organiczny, jak i poprzez atrakcyjne dla nas akwizycje. Będziemy też konsekwentnie dążyć do poprawy pozycji rynkowej oraz wartości spółki. - mówi Maciej Bachman, prezes zarządu PEKAES S.A.

   Jednym z głównych celów biznesowych, jakie stawia przed sobą zarząd, jest poprawa efektywności we wszystkich obszarach działalności biznesowej Grupy oraz zwiększenie rentowności oferowanych produktów. Podejmowane w tym celu działania przynoszą spodziewane rezultaty - w I półroczu br. wskaźnik EBITDA na działalności kontynuowanej wyniósł 17,7 mln zł i był o 13,3 mln zł lepszy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego (wzrost o 302 proc.). Rentowność EBITDA na działalności kontynuowanej zanotowała wzrost r/r o 181 proc. do poziomu 4,9 proc., natomiast rentowność netto na działalności kontynuowanej wyniosła 2,2 proc. i była wyższa o 29 proc. w stosunku do I półrocza ubiegłego roku.

- Największe wzrosty wolumenów odnotowaliśmy w wysokomarżowym segmencie przewozów drobnicowych w kraju oraz za granicą, co miało znaczący wpływ na uzyskane przez nas zyski oraz rentowność całej grupy - twierdzi Bachman.

   W raportowanym okresie nastąpił również wzrost kapitału własnego Grupy PEKAES o 7,8 mln zł do wartości 294,9 mln zł, natomiast na koniec czerwca br. stan środków pieniężnych wyniósł 69,3 mln zł, gdzie na koniec zeszłego roku wynosił 45,6 mln zł. W pierwszym półroczu br. nie wystąpiły zdarzenia jednorazowe mające wpływ na uzyskane przez Grupę wyniki finansowe.

Ostatnio zmieniany piątek, 05 wrzesień 2014 10:14

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj