logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Ekstremalna logistyka w Ameryce Północnej i Południowej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Realizacja dostaw w Ameryce Północnej i Południowej jest ekstremalnym wyzwaniem logistycznym, wymagającym dobrej znajomości lokalnych uwarunkowań. Jest to szczególnie ważne przy dużych projektach transportowych, realizowanych np. do Peru i Chile.

   Na Pustyni Atacama, która rozciąga się na długości ponad 1.200 kilometrów od południowego Peru po północne Chile, deszcz pada raz na kilka lat i niemal nie występuje żadne życie. Ponieważ nie ma chmur, które mogłyby zasłonić słońce, są to idealne warunki klimatyczne dla elektrowni słonecznych. Obecnie w południowej części Peru, 1.140 km na południe od stolicy kraju - Limy, na krańcu Pustyni Atacama, powstaje park solarny. Dachser Air & Sea Logistics dostarczył tam części do kolektorów słonecznych z Hiszpanii. Dystans transportu wyniósł ponad 10 tys. km.

W stronę słońca
   Trzy specjalnie skonstruowane samochody ciężarowe wyruszyły z Barcelony z transportem 18 dużych zwojów drutu, które łącznie ważyły ponad 38 ton i w czasie poniżej 24 godzin dotarły do lotniska Schiphol w Amsterdamie. Tam ładunek został umieszczony w samolocie amerykańskiego przewoźnika Centurion Air i wyruszył do Miami na Florydzie w USA, a stamtąd do Limy. Centurion jest jedną z niewielu firm, które mogły się podjąć przetransportowania tych ogromnych zwojów drutu o średnicy 2,65 m. Następnie ładunek został przejęty przez lokalny oddział Dachser w Peru. W jeden dzień, po przemierzeniu 1.180 km Autostradą Panamerykańską przez pustynię i andyjskie podnóża, transport dotarł do krawędzi Pustyni Atacama. Dachser dostarczył także z USA przez Brazylię do Peru i Chile ultranowoczesne naczepy wykonane z aluminium. Spełniają one najwyższe wymagania transportowe różnego typu ładunków. Oddział Dachser w Chile dostarczył już 1.200 takich naczep.

Komunikacja receptą na sukces
   - Lokalna topografia sama w sobie jest dużym wyzwaniem dla firm logistycznych - wyjaśnia Guido Gries, dyrektor Dachser Air & Sea Logistics Americas. - Transport przez lasy tropikalne i wąskie drogi biegnące przez przełęcze Andów bywa niebezpieczny i bardzo czasochłonny. Sporymi barierami bywają także biurokracja przy przekraczaniu kolejnych granic, często zmieniające się przepisy i prawo, wadliwa infrastruktura oraz konieczność stosowania podwyższonych wymogów bezpieczeństwa.

Jeśli chodzi o projektowanie transportu w obu Amerykach, kluczem jest komunikacja.

- Nasza bliska kooperacja z podwykonawcami umożliwia śledzenie statusu przesyłek i porównywanie go z harmonogramem na bieżąco. Dzięki temu możemy błyskawicznie reagować na sytuacje nieprzewidziane, a także sprawnie kontrolować koszty - mówi Gries.

Brazylia - brama do kontynentu
   Oba kontynenty amerykańskie mają nadal ogromny potencjał wzrostu.

- W granicach Mercosur, wspólnocie gospodarczej krajów Ameryki Południowej, żyje ponad 260 milionów konsumentów. NAFTA, podobna organizacja funkcjonująca w Ameryce Północnej, to ponad 460 milionów konsumentów. Szczególne znaczenie ma tutaj Brazylia, która jest swoistą bramą do rynków Ameryki Łacińskiej - mówi Thomas Reuter, COO Dachser Air & Logistics. - Z naszych obserwacji wynika, że coraz więcej przedsiębiorstw z Azji i Europy jest zainteresowanych Brazylią i otwiera tam swoje przedstawicielstwa na Amerykę Łacińską.

   Dachser jest aktywny w krajach BRICS (Brazylia, Rosja, Indie, Chiny i Republika Południowej Afryki) od 2007 roku. W tym czasie rozwijał swoją sieć, która np. w Brazylii opiera się obecnie na 11 własnych oddziałach.

Ostatnio zmieniany wtorek, 30 grudzień 2014 09:21

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy…

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią Europejską

Podpisana 30 października 2016 roku w Brukseli umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią...

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Instytut Logistyki i Magazynowania zaprasza 5.10.2017 r. na szkolenie pt. "Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak...

Agility ocenia wpływ Brexitu na rynki wschodzące

Agility ocenia wpływ Brexitu na rynki wschodzące

Agility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, opublikował raport o sytuacji na rynkach wschodzących w pierwszej...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj