logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Złote Godło dla usługi TDI w programie Najwyższa Jakość Quality International 2015

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

DHL Express (Poland), lider na rynku międzynarodowych usług logistycznych, otrzymał tytuł laureata i Złote Godło w programie Quality International 2015 za najwyższą jakość usługi Time Definite International (TDI).

   Tegoroczna, IX już, edycja konkursu realizowana jest pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, Klubu Polskiego Forum ISO 9000 i Polskiej Agencji Przedsiębiorczości. Kapituła programowa wysoko oceniła zgłoszenie i nagrodziła działania związane z wdrażaniem, a także promowaniem idei jakości we wszystkich aspektach działalności DHL Express. Na podstawie jednogłośnej decyzji przyznała DHL Express tytuł laureata i Godło w kategorii Quality International Services za najwyższą jakość usługi TDI - Time Definite International.                                                                                                                                                         
   TDI oznacza usługę doręczenia przesyłki międzynarodowej w systemie „od drzwi do drzwi” tego samego dnia, przed określoną godziną, z dnia na dzień lub w nieprzekraczalnym ustalonym terminie. Usługa TDI zdobywa największą popularność wśród klientów firmy DHL Express (Poland), a jednocześnie reprezentuje najliczniejszy segment przesyłek pod względem wielkości wolumenu.

 - Jako organizacja jesteśmy dumni z przyznanej nagrody. Jest ona dowodem na to, że podejmowane przez nas działania w ramach podnoszenia jakości są zauważane przez rynek, a tym samym naszych obecnych i potencjalnych klientów. Kluczowa usługa TDI wyróżnia nas na tle konkurencji, a serwis jaki świadczymy jest na wysokim poziomie. Za sukcesem stoi najwyższa jakość, którą każdego dnia w ramach realizowanej usługi TDI dostarczają nasi pracownicy - powiedział Tomasz Buraś, dyrektor zarządzający DHL Express (Poland).

   Najwyższa Jakość Quality International 2015 to ogólnopolski program konkursowy, którego celem jest promowanie w firmach i instytucjach, działających na terytorium RP, skutecznych metod zarządzania jakością. Drugim celem jest wskazanie i promocja tych firm i instytucji, które reprezentują najwyższe standardy, gwarantujące klientom i konsumentom otrzymanie produktu lub usługi na najwyższym poziomie. Laureaci są wyłaniani w trzech kategoriach: QI product - produkt najwyższej jakości, QI services - usługi najwyższej jakości, QI order - zarządzanie najwyższej jakości. Certyfikat firmie DHL Express (Poland) w imieniu kapituły wręczyła Redakcja Forum Biznesu Dziennik Gazeta Prawna.

Ostatnio zmieniany środa, 27 maj 2015 13:37

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowe badanie Della i Intela wskazuje najważniejsze trendy technologiczne, które…

Nowe badanie Della i Intela wskazuje najważniejsze trendy technologiczne, które kształtują miejsca pracy

Firma Dell zaprezentowała wyniki badania Future Workforce Study, przeprowadzonego w Europie i RPA na zlecenie...

Technologia druku 3D krzyżuje plany wybranym technikom produkcyjnym, twierdzi DHL

Technologia druku 3D krzyżuje plany wybranym technikom produkcyjnym, twierdzi DHL

Dostawca usług logistycznych DHL wydał swój najnowszy Raport dotyczący trendów DHL - Technologia druku 3D...

Młodzi logistycy walczą o finał Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Młodzi logistycy walczą o finał Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

2 grudnia w kilkunastu miastach w całej Polsce odbył się II etap Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej....

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj