logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

ARCHEO - nowa usługa DPD Polska

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

DPD Polska wciąż poszukuje nowych rozwiązań w branży kurierskiej, które pozwalają usprawnić obsługę klienta, optymalizują jego procesy operacyjne i przyczyniają się do ograniczenia kosztów wewnętrznych.

   Z prowadzonej przez DPD analizy potrzeb rynku wynikało, że obszarem, który mógłby funkcjonować jeszcze wydajniej, było rozbudowanie istniejących już w pakiecie DPD usług obiegu dokumentów zwrotnych (ROD - return of documents) oraz przesyłek dokumentowych. Dlatego w celu podniesienia konkurencyjności oferty DPD stworzono projekt ARCHEO.
   Rozwiązanie to stanowi odpowiedź na wymagania i oczekiwania klientów, w poszukiwaniu ekonomicznego, wygodnego i bezpiecznego rozwiązania w zakresie uzyskania realnych oszczędności kosztów w obszarze zarządzania przesyłkami zwrotnymi, przy zachowaniu ścisłej poufności dokumentów. Zachowanie pełnej poufności danych ma ogromne znaczenie w przypadku obsługi firm z sektora telekomunikacyjnego i bankowego.
   Projekt początkowo był realizowany na potrzeby jednego z kluczowych klientów spółki, który postawił bardzo wysokie i restrykcyjne wymagania w obszarze bezpieczeństwa i systemowego zarządzania procesem. Dlatego aby nowa usługa mogła być zautomatyzowana i mieć pełne wsparcie systemowe, ARCHEO zostało połączone z innym dużym projektem - "Przekierowania i Zwroty". W efekcie końcowym pozwoliło to na zbudowanie kompleksowego rozwiązania, które zostało wdrożone we wszystkich oddziałach DPD Polska.

Podniesienie efektywności procesów
- Zanim wdrożono projekt ARCHEO, niedoręczone przesyłki dokumentowe były zwracane do nadawcy. Skróciliśmy ten proces. Polega on obecnie na tym, że rozliczamy się z przesyłek doręczonych oraz z tych, które nie dotarły do adresata lub nie zostały przez niego przyjęte i są automatycznie przekazane do procesu niszczenia. Dzięki temu oszczędzamy na kosztach transportu oraz zdejmujemy z klienta obowiązek przyjmowania dokumentacji, która i tak finalnie jest utylizowana - mówi Łukasz Zembowicz, dyrektor ds. marketingu i sprzedaży  DPD Polska.

Nowy proces wygląda następująco:
1. Niedoręczona przesyłka zawierająca tylko dokumenty, wraca do oddziału doręczającego.
2. Dla dedykowanych procesów dystrybucyjnych - pracownik DPD systemowo, przy wsparciu Aplikacji Przekierowania i Zwroty (której wdrożenie było częścią projektu ARCHEO) zamiast nadać status zwrot do nadawcy, nadaje nowy status - utylizacja.
3. Taka przesyłka jest umieszczana w specjalnym pojemniku, który cyklicznie przekazywany jest do wyspecjalizowanej firmy, zajmującej się profesjonalnym niszczeniem dokumentów. Takie rozwiązanie zapewnia maksimum bezpieczeństwa i pewność, że wrażliwe informacje nie trafią w niepowołane ręce.
4. Raport przesyłek,  które otrzymały status "utylizacja", na bieżąco przesyłany jest do nadawcy przesyłek.

Sukces dzięki słuchaniu klientów
- Projekt jest o tyle wyjątkowy, że nikt wcześniej nie oferował takiego rozwiązania na rynku i DPD jest w tym obszarze pionierem. Sam pomysł wdrożenia projektu wyszedł od klientów, którzy zaczęli zgłaszać potrzebę skrócenia procesu obiegu dokumentów zwrotnych oraz przesyłek dokumentowych, które nie zostały przyjęte przez odbiorców - dodaje Łukasz Zembowicz.

   Projekt ARCHEO zdobył nie tylko uznanie klientów ale także został doceniony wewnątrz międzynarodowej grupy DPD otrzymując nagrody: GeoPost Quality & Management Awards 2015 i La Poste "Qualiades" Trophies 2015.

Ostatnio zmieniany piątek, 26 czerwiec 2015 10:11

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Reaktywowane PUTy znowu naprawiają tabor PKP CARGO

Reaktywowane PUTy znowu naprawiają tabor PKP CARGO

Przeznaczone do likwidacji przez poprzedni Zarząd PKP CARGO punkty utrzymania taboru (PUT) w Południowym Zakładzie...

Kuehne + Nagel kontynuuje rozwój platformy logistycznej dla sektora farmaceutycznego…

Kuehne + Nagel kontynuuje rozwój platformy logistycznej dla sektora farmaceutycznego i opieki zdrowotnej

W całym zakresie działalności i w każdym regionie na świecie Kuehne + Nagel skupia się...

Pociągiem PKP Intercity na Wielkanoc

Pociągiem PKP Intercity na Wielkanoc

Osoby, które podczas wielkanocnych wyjazdów postawią na podróż pociągiem PKP Intercity, już teraz powinni zaplanować...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj