logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Ruszyła rozbudowa terminala PKP CARGO w Poznaniu Franowie

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

PKP CARGO rozpoczęło rozbudowę terminala kontenerowego w Poznaniu Franowie. Po zakończeniu prac, jego pojemność zwiększy się o blisko 40 proc. Ze względu na duże zainteresowanie tym obiektem, decyzja o rozbudowie została podjęta już po roku od oddania go do użytku. Zakończenie inwestycji jest planowane na grudzień 2015 roku. W przyszłości terminal będzie stanowić część Centrum Logistycznego w Poznaniu, świadczącego kompleksową obsługę logistyczną.

   W efekcie rozbudowy, terminal w Poznaniu Franowie zyska nowy plac manewrowo-składowy o powierzchni 8,2 tys. metrów kwadratowych. Dzięki temu zdolność składowania obiektu w Franowie wzrośnie z obecnych 1280 TEU do blisko 1800 TEU.


- Przewozy kontenerów wyróżniają się na tle pozostałych grup towarów transportowanych koleją. W pierwszym kwartale 2015 roku kolejowe przewozy intermodalne w Polsce rosły w dwucyfrowym tempie. Spodziewamy się, że to długoterminowy trend. Stąd nasze inwestycje w ten segment rynku. Terminal w Franowie znajduje się na liście najważniejszych z nich - mówi Jacek Neska, członek zarządu PKP CARGO ds. handlowych.


   Aby poprawić funkcjonalność terminala w Poznaniu Franowie, inwestycja obejmie również przebudowę i modernizację układu dróg dojazdowych. Dzięki temu łatwiej będzie dojechać tam samochodom ciężarowym, które odbierają część przywożonych do Franowa kontenerów. Generalnym wykonawcą projektu będzie Skanska.
   Rozbudowa będzie współfinansowana w 50 proc. ze środków UE. Całkowita wartość inwestycji netto wynosi 6,8 mln zł. Nowe elementy poznańskiego terminala PKP CARGO zostaną oddane do użytku w grudniu 2015 roku.


- Rozbudowa poznańskiego terminala to kolejna inwestycja prorozwojowa Grupy PKP CARGO. Warto podkreślić, że połowę nakładów pokryjemy ze środków unijnych, co podnosi atrakcyjność tej inwestycji z punktu widzenia inwestora - mówi Łukasz Hadyś, członek zarządu PKP CARGO ds. finansowych.


   Terminal w Franowie jest jedną z kluczowych inwestycji PKP CARGO. Charakteryzuje go strategiczne położenie - niedaleko Poznania przecinają się dwa główne europejskie korytarze  transportowe. Z tego względu w Franowie przeładowywane są kontenery przewożone wzdłuż osi wschód-zachód oraz północ-południe Europy. Dużą część obsługiwanych przewozów stanowią połączenia z trójmiejskimi portami. Z terminala w Franowie pięć razy w tygodniu według stałego rozkładu kursuje pociąg operatorski do portu w Gdańsku.
   PKP CARGO jest liderem przewozów intermodalnych, z 50-proc. udziałem w rynku. Przewozy kontenerów to najbardziej perspektywiczny segment rynku transportu kolejowego. PKP CARGO inwestuje zarówno w infrastrukturę przeładunkową do obsługi transportu intermodalnego, jak i tabor. Spółka odebrała w ostatnich miesiącach nowoczesne platformy intermodalne, przystosowane do transportu kontenerów oraz ogłosiła przetarg na zakup lokomotyw wielosystemowych do obsługi połączeń transgranicznych.
   PKP CARGO jest największym towarowym przewoźnikiem kolejowym w Polsce, z udziałem w rynku przekraczającym 47 proc. w ujęciu masy i 57 proc. w ujęciu pracy przewozowej (2014). Oprócz przewozów towarów koleją, Grupa PKP CARGO jest również spedytorem oraz operatorem terminali i bocznic. Zajmuje się też naprawą i utrzymaniem taboru kolejowego.

Ostatnio zmieniany piątek, 17 lipiec 2015 10:50

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy…

W życie wchodzi CETA - umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią Europejską

Podpisana 30 października 2016 roku w Brukseli umowa o wolnym handlu pomiędzy Kanadą a Unią...

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak wdrażać dyrektywę fałszywkową

Instytut Logistyki i Magazynowania zaprasza 5.10.2017 r. na szkolenie pt. "Dwuwymiarowy łańcuch dostaw, czyli jak...

Agility ocenia wpływ Brexitu na rynki wschodzące

Agility ocenia wpływ Brexitu na rynki wschodzące

Agility, globalny dostawca zintegrowanych rozwiązań logistycznych, opublikował raport o sytuacji na rynkach wschodzących w pierwszej...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj