logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

X-Press Couriers z usługą Iforgot sposobem na udane wakacje

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Wakacje to czas odpoczynku i podróży. Czas relaksu, wytchnienia od codziennych problemów i czas zapominania. Usługa Iforgot.pl od X-Press Couriers sprawi, że wakacje będą jeszcze spokojniejsze.

   Podczas podróży wakacyjnej wykorzystujemy czas do maksimum. Bywa, że w trakcie pakowania i wymeldowywania się z hotelu, zdarzy nam się zostawić jakiś przedmiot. Co robić w takich sytuacjach? Często dopiero po powrocie do domu lub jeszcze w drodze orientujemy się, że zostawiliśmy zgubę w hotelu.  Zdarza się to nawet najlepiej zorganizowanym. Badania przeprowadzone przez eResult, międzynarodową firmę badającą konsumentów w sieci, wykazują, że:
•    ponad połowa gości hotelowych coś po sobie zostawia, 
•    29 % badanych jako przedmioty pozostawione w hotelu przez gości wskazuje przybory kosmetyczne,
•    co piąta osoba zapomina zabrać element garderoby,
•    17 procent pozostawia ładowarkę do telefonu lub komputera. 

   Zastanawiamy się jak odzyskać ukochaną maskotkę dla swojej pociechy, odtwarzacz mp3, klucze czy dokumenty? Z pomocą w takich sytuacjach przychodzi firma kurierska X-press Courieres i uruchomiona przez nich usługa iforgot.pl - dedykowana dla osób podróżujących i nocujących w hotelach. Teraz w prosty sposób można zamówić przesyłkę kurierską z hotelu do dowolnego miejsca na świecie. Wystarczy:
•    skontaktować się z hotelem w celu ustalenia czy przedmiot został odnaleziony,
•    wypełnić prosty formularz zamówienia oraz dokonać opłaty online.

   Przesyłka zostanie dostarczoną pod wskazany adres w Polsce i na całym świecie. W ramach usługi możliwe jest także profesjonalne opakowanie przedmiotu w celu zabezpieczenia przed uszkodzeniem w transporcie. Usługę ifrgot.pl polecają hotele i hostele na terenie całej Polski. Powierzając sprawę profesjonalistom, mamy pewność, że przedmiot dotrze w nienaruszonym stanie.

 

- Rynek usług kurierskich zmienia się dynamicznie a rosnąca rola usług konsumenckich wymaga śmiałego patrzenia w przyszłość i ciągłych innowacji. Bacznie obserwujemy i analizujemy potrzeby konsumentów dostosowując usługi do nowych oczekiwań. W czasach stale rosnącej mobilności usługi dedykowane branży e-commerce  i szycie ofert na miarę potrzeb konsumentów nadają rytm i będą kierunkiem wiodącym przez najbliższe lata - mówi Adam Tomczak, prezes X-press Couriers.

   X-press Couriers nieustannie podwyższa jakość serwisów i wprowadza do swojego portfolio nowe usługi, stosując innowacyjne rozwiązania będące odpowiedzią na rosnące potrzeby konsumentów i zmieniający się rynek Tak było w przypadku usługi iforgot.pl pomagającej w odzyskaniu przedmiotów pozostawionych w hotelach jak i usługi SameDay, która skraca czas oczekiwania na przesyłkę, zaciera granice między handlem tradycyjnym a rozwiązaniami oferowanymi przez e-handel.

Ostatnio zmieniany wtorek, 21 lipiec 2015 10:46

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Technologia druku 3D krzyżuje plany wybranym technikom produkcyjnym, twierdzi DHL

Technologia druku 3D krzyżuje plany wybranym technikom produkcyjnym, twierdzi DHL

Dostawca usług logistycznych DHL wydał swój najnowszy Raport dotyczący trendów DHL - Technologia druku 3D...

Młodzi logistycy walczą o finał Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

Młodzi logistycy walczą o finał Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej

2 grudnia w kilkunastu miastach w całej Polsce odbył się II etap Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej....

PKP CARGO dzięki dronom odnotowuje coraz mniej kradzieży

PKP CARGO dzięki dronom odnotowuje coraz mniej kradzieży

PKP CARGO zaprezentowało efekty działań prewencyjnych i przeciw kradzieżowych ze wsparciem dronów. Dzięki ich zastosowaniu...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj