logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Logistyka i druk 3D

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Drukowanie w 3D już dawno wyszło poza obszar fantastyki. Przykładem są  metalowe podzespoły do samolotów, które nie są już zgrzewane z poszczególnych elementów, ale drukowane w całości. Ich produkcja na skalę masową jest już tylko kwestią czasu. To stwarza nowe możliwości dla różnych gałęzi przemysłu, a jak to wygląda w przypadku logistyki?

   Inteligentna produkcja z wykorzystaniem internetu - czyli Industry 4.0  i internet rzeczy - są obecnie bardzo popularnymi tematami. Digitalizacja wytwarzania daje nowe możliwości dla firm produkcyjnych. Ten potencjał już teraz jest wykorzystywany przez branżę logistyczną, która stawia na wykorzystanie informacji cyfrowych w celu stworzenia przejrzystości i optymalizowania procesów biznesowych. Operatorzy logistyczni objęli pionierską rolę opracowania modelu bieżącej kontroli globalnego przepływu towarów.

- Biorąc to wszystko pod uwagę, konieczność rozwoju internetu rzeczy jest faktem. Dachser, który od lat inwestował w swój system IT, jest bardzo dobrze przygotowany na procesy digitalizacyjne w branży - mówi Andreas Froschmayer, dyrektor działu Corporate Development, Strategy i PR w Dachser.

   Można wydrukować wszystko, co można zespawać
W kontekście cyfryzacji logistyki, jednym z najpopularniejszych obecnie tematów jest druk 3D. W zasadzie jest to nic innego, jak proces spawania i wytopu. Surowiec lub metal nakładany jest warstwami, za pomocą wiązki laserowej lub elektronowej. Ta metoda produkcji może być krokiem milowym w rozwoju przedsiębiorstw produkcyjnych. Wyrób może być produkowany w jednym kawałku, z pominięciem etapów produkcyjnych jego poszczególnych części składowych, a tym samym, z pominięciem kosztów związanych z produkcją podzespołów. Ma to również konsekwencje dla logistyki, w postaci uproszczenia łańcuchów dostaw. Światowy rynek druku 3D jest jak rakieta, z rocznym, ok. 30-proc. wzrostem. Eksperci szacują, że w 2020 roku przewozy handlowe wyrobów gotowych i podzespołów na trasie Azja - Europa zmaleją o 2-5 proc. Ale to, co na pierwszy rzut oka brzmi jak proroctwo zagłady dla branży logistycznej, niesie ze sobą również ogromny potencjał, pod warunkiem że dostawcy usług logistycznych skupią się na tworzeniu dodatkowej wartości dla łańcuchów dostaw w inteligentny sposób. Obecnie opracowywane są pierwsze modele biznesowe odpowiadające tym wymaganiom. Jest to zarówno transport metalu w formie proszku, jak i strategie dla druku 3D oraz tradycyjnej logistyki części zamiennych. Takie modele mają obecnie sens w przypadku ok. 20 proc. procesów produkcyjnych.

   Rozszerzenie zakresu usług logistycznych
- Druk 3D, otwierając nowe możliwości biznesowe, w ciągu najbliższych kilku lat daje Dachser szansę rozwoju gamy usług logistycznych. W ramach zarządzania innowacjami, takie nowe modele biznesowe są aktualne testowane w całej firmie. Nasze działania w zakresie innowacji nie zawsze doprowadzą nas do wdrożenia nowych projektów, ale z pewnością przyczynią się do wygenerowania nowej wartości w Dachser - wyjaśnia dr Andreas Froschmayer. - Technologia druku 3D jest jeszcze daleka od perfekcji. Zbyt wiele kwestii pozostaje nierozwiązanych, począwszy od zmian cen w przypadku drukarek laserowych i promieniowania elektronowego, aż do utylizacji materiałów drukarskich. Ponadto, istnieje kilka bardzo delikatnych tematów, takie jak prawa własności, odpowiedzialność za produkt, kontrola jakości i certyfikacja. Mamy więc jeszcze dużo pracy domowej do odrobienia. Przede wszystkim modele biznesowe związane z wykorzystaniem druku 3D są jeszcze zbyt mało opłacalne. To jest problem, gdzie przemysł ma jeszcze dużo do zrobienia - dodaje.

Ostatnio zmieniany piątek, 13 listopad 2015 08:04

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

10 lat współpracy Dachser z charytatywną terre des hommes

10 lat współpracy Dachser z charytatywną terre des hommes

Dachser, globalny operator  logistyczny, już od 10 lat współpracuje z międzynarodową organizacją charytatywną terre des...

PKN ORLEN uruchamia wypożyczalnie rowerów w 6 miastach

PKN ORLEN uruchamia wypożyczalnie rowerów w 6 miastach

Już wiosną przyszłego roku na wybranych stacjach paliwowych ORLEN w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Lublinie, Katowicach...

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Od czerwca do końca sierpnia 2017 roku z usług PKP Intercity skorzystało o ponad 1,3...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

menadżer zespołu w dziale handlowym

szukam pracowników

2017-09-22


specjalista ds. zakupów i sprzedaży

szukam pracowników

2017-09-22

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj