logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Roboty współpracujące z ludźmi przekształcą branżę usług logistycznych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Według Grupy Deutsche Post DHL (DPDHL), wiodącej spółki na rynku usług logistycznych i pocztowych, logistyka zbliża się do momentu, w którym roboty staną się niezbędne w świecie usług logistycznych. Grupa opublikowała najnowszy raport trendów zatytułowany "Robotics in Logistics", ujawniający, jaki wpływ na łańcuchy dostaw będzie miało wdrożenie robotów współpracujących z ludźmi.

   Robotyka może już niedługo zdominować usługi, takie jak odbieranie, pakowanie i transportowanie towarów w środowisku logistycznym.

- Roboty pracują w wielu sektorach przemysłu, lecz nie miało to dotychczas wpływu na logistykę ze względu na złożoność pracy, tj. wykonywania szeregu różnych czynności w nieskończenie dużej liczbie kombinacji, w pobliżu ludzi i w ograniczonej przestrzeni. Bieżące badania wskazują, że 80 proc. placówek logistycznych nadal obsługują ludzie. Od niedawna jednak technologie zaczęto dostosowywać do potrzeb związanych z wykorzystaniem elastycznych i tanich robotów, które mogą współpracować z człowiekiem w sektorze usług logistycznych - stwierdził Matthias Heutger, starszyo wiceprezesa ds. marketingu i innowacji w DHL Customer Solutions & Innovation.

   Roboty staną się wkrótce standardem w magazynach na całym świecie
Wspomniany wyżej raport zwraca uwagę na przyspieszony rozwój robotów nowej generacji, zdolnych do widzenia, przemieszczania się, reagowania na otaczające je środowisko oraz wykonywania precyzyjnych czynności w połączeniu z ludźmi. Proces ten jest stymulowany takimi czynnikami jak natężenie pracy, e-handel, a także kurczące się i starzejące zasoby siły roboczej. W wyniku tego, projekty finansowane przez rządy, inwestorów i kluczowych sprzedawców detalicznych w kilku krajach są siłą napędową przeprowadzanych na dużą skalę nowych badań, co nie pozostaje bez wpływu na tworzenie robotów spokrewnionych z usługami logistycznymi. Oprócz USA, Chin, Rosji i Japonii, w tym swoistym "wyścigu robotów" solidną pozycję zajmuje również Europa. W ramach programu SPARC Komisji Europejskiej, UE zainwestuje 700 mln euro w badania nad robotyką przemysłową, zaś konsorcjum 180 spółek europejskich ma przekazać dodatkowe 2,1 mld euro do roku 2020.

- Tak samo, jak nasze dzieci nie potrafią wyobrazić sobie świata bez komputerów, prawdopodobnie ich dzieci nie będą w stanie wyobrazić go sobie bez robotów. Opracowanie robotów przemysłowych nowej generacji, zdolnych do pracy z ludźmi i wokół nich, będzie wymagało olbrzymich nakładów inwestycyjnych na rozwój technologii tego typu, lecz my w Grupie DPDHL wierzymy, że towary będą wkrótce obsługiwane w łańcuchach dostaw szybciej i oszczędniej przez roboty i ludzi współpracujących ze sobą - powiedział Clemens Beckman, wiceprezes ds. innowacji i działalności PeP (Post - eCommerce - Parcel) w Grupie DPDHL.

   Wyniki prób przeprowadzonych na prototypach zostaną opublikowane podczas Dnia Robotyki (Robotics Day) organizowanego przez Deutsche Post DHL
Grupa DPDHL rozpoczęła już testowanie robotów i ich roli w sektorze usług logistycznych. Próby z użyciem robotów, ukierunkowane na znalezienie rozwiązań umożliwiających przekształcenie łańcuchów dostaw, przeprowadzono w wyselekcjonowanych magazynach. Tempo postępu technologicznego wzrasta dzięki najnowszym udoskonaleniom i przełomowym rozwiązaniom tworzonym niemal z dnia na dzień. Prognoza dotycząca robotyki przedstawia się niezwykle ekscytująco, cały świat usług logistycznych będzie zaś czerpał korzyści płynące z rozwoju tych technologii. Opiniami na temat testów będzie można podzielić się podczas Dnia Robotyki - imprezy organizowanej w niemieckim Centrum Innowacji DHL, skupiającej czołowe umysły branży automatyki i robotyki przemysłowej. Będzie to dzień poświęcony dyskusjom nad poziomem zaawansowania współpracy człowieka z robotem w połączeniu z nowoczesnymi wystawami wiodących firm w branży robotyki przemysłowej.
   Raport "Robotics in Logistic" zawiera opinie i aktualne informacje czołowych naukowców i praktyków na temat robotyki i został opracowany w ramach Logistics Trend Radar - narzędzia wykorzystywanego przez DHL do wskazywania oraz podtrzymywania trendów i technologii właściwych dla sektora robotyki.

Ostatnio zmieniany czwartek, 17 marzec 2016 08:31

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Solaris wchodzi na rynek holenderski

Solaris wchodzi na rynek holenderski

40 przegubowych autobusów nowy Solaris Urbino 18 zostanie zamówionych przez firmę Connexxion. Będąca własnością Trandev,...

Płatności BLIKiem u kuriera DPD Polska

Płatności BLIKiem u kuriera DPD Polska

Z początkiem kwietnia br. DPD Polska wprowadziła możliwość realizacji należności za pobranie przez system BLIK...

Fundacja GS1 Polska dołączyła do grona wystawców podczas XII Targów…

Fundacja GS1 Polska dołączyła do grona wystawców podczas XII Targów eHandlu

10 maja 2017 roku w Gdańsku odbędzie się największa impreza w formule targowej skierowana do...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj