logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Polski Kongres Logistyczny Logistics 2016 dobiega końca

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)

Dużym atutem Polskiego Kongresu Logistycznego Logistics 2016 są niezwykle pasjonujące i bogate w merytoryczne treści dwudniowe sesje tematyczne. W środę mieliśmy okazję uczestniczyć w rozmowach o inteligentnej logistyce, innowacjach w logistyce produkcji i efektywnych rozwiązaniach w handlu omnikanałowym. Wysłuchaliśmy ponad 20 wystąpień światowej sławy teoretyków i praktyków, którzy omawiali kwestie poszukiwania miejsc styku logistyki kontraktowej i e-commerce, przedstawiali innowacyjne rozwiązania w kierunku Fizycznego Internetu oraz zwalczania zagrożeń wynikających ze stosowania nowoczesnych technologii w łańcuchu dostaw, a także zachęcali do optymistycznego spojrzenia na przyszłość branży poprzez prezentację wizji wykorzystania technologii mobilnych, symulacyjnych, optymalizacyjnych i informatycznych w zarządzaniu produkcją i logistyką.

Drugi dzień kongresowych debat obfitował w tematy związane z nowoczesnymi strategiami zakupowymi oraz wykorzystaniem ICT w procesach logistycznych, magazynowaniu i łańcuchach dostaw. Według ekspertów skuteczne zarządzanie procesami logistycznymi bez wsparcia ze strony systemów informatycznych jest w dzisiejszych czasach praktycznie niemożliwe. Przedsiębiorstwo, które się nie rozwija informatycznie i nie nadąża za aktualnymi trendami związanymi z wykorzystaniem technologii mobilnych, nie ma szans na osiągnięcie sukcesu i skuteczną rywalizację rynkową. Dynamiczny rozwój technologii informatycznych sprawił, że menadżerowie firm dysponują coraz bardziej kompleksowymi rozwiązaniami. Dotyczy to nie tylko samych aplikacji, ale także mechanizmów zarządzania danymi, z których one korzystają.

Program II dnia Kongresu Logistics 2016 zakończył się obradami sesji plenarnej. Jako pierwszy wystąpił Piotr Frąckowiak z firmy BCT Gdynia, laureat prestiżowego konkursu o nagrodę Polskiego Towarzystwa Logistycznego 2016, który klasyczny proces planowania organizacji ruchu intermodalnego, oparty o papier i komunikację wielokanałową, skonfrontował z nowoczesnymi rozwiązaniami platformy T-Scale Intermodal.

- Nowoczesne, dedykowane rozwiązania dla przedsiębiorstw wspierają elektroniczną wymianę dokumentów, ograniczają możliwość powstawania błędów typowo ludzkich i zwiększają wiarygodność wymienianych informacji - mówi Piotr Frąckowiak. - Platforma T-Scale Intermodal odpowiada na wymagania klienta i umożliwia utworzenie przejrzystego planu podstawień z podziałem na konkretny dzień lub tydzień i charakteryzuje się rozwiązaniami przyjaznymi dla użytkownika, co przekłada się na korzyści dla całej branży: redukcję kosztów, skrócenie czasu dostaw, eliminację błędów w komunikacji i standaryzację zasad współpracy.

O inteligentnych miastach i przeciwdziałaniu kryzysom mówił z kolei profesor Mieczysław Maruszkiewicz z Politechniki Warszawskiej.

- Koncepcja "smart city" opiera się o modele i rozwiązania miejskie związane z wprowadzeniem technologii innowacyjnych, nowoczesnego zarządzania i organizacji - tłumaczy M. Maruszkiewicz. - Celem jest uruchomienie i wspieranie rozwoju inteligentnej infrastruktury miejskiej, racjonalizacji zużycia zasobów materialnych oraz działań i interakcji społecznych, opartych na zrównoważonym modelu życia, pracy i nauki. 

Narzędzia wspierające powstawanie inteligentnych miast już istnieją i są częściowo wdrażane na świecie: czujniki zbierające dane, wszechobecne wifi, zastosowanie Giga Danych i lokalizacji GPS. Niektóre z nich działają nawet w naszym kraju, czego przykładem może być trójmiejski system zarządzania ruchem miejskim TRiSTAR (światła, aplikacje parkingowe,  przekierowanie ruchu).

Ostatnim mówcą tego dnia był profesor Alan Waller, który przedstawił wnioski związane z wykorzystania atutów łańcucha dostaw w celu transformacji biznesowej.

Pomimo oficjalnego zakończenia obrad uczestnicy Polskiego Kongresu Logistycznego Logistics 2016 mieli nadal możliwość prowadzenia dyskusji, wymiany doświadczeń oraz wzięcia udziału w wizytach technicznych w czołowych przedsiębiorstwach logistycznych, które prowadzą działalność m.in. na terenie regionu poznańskiego. Tak jak w poprzednich edycjach Kongresu, tak i tym razem dużym zainteresowaniem cieszyły się także cztery warsztaty tematyczne, prowadzone przez prelegentów Logistics 2016.

Tegoroczne święto logistyków powoli dobiega końca. Dziś ostatni, trzeci dzień spotkań, wykładów i debat. W siedzibie Instytutu Logistyki i Magazynowania odbywa się właśnie konferencja pod nazwą ELA Research Day, towarzysząca Polskiemu Kongresowi Logistycznemu LOGISTICS & EUROLOG 2016. Do godziny 17:00 trwać będą prezentacje i obrady związane z dwoma tematami: Giga Danych (Big Data) oraz zarządzania strukturami łańcuchów dostaw w przyszłości. 

Więcej informacji na stronie www.logistics.pl

-> PRZECZYTAJ PIERWSZĄ CZĘŚĆ RELACJI <-

Ostatnio zmieniany poniedziałek, 23 maj 2016 08:12

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj