logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

20-lecie Forum Przewoźników Ekspresowych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W tym roku Forum Przewoźników Ekspresowych obchodziło 20-lecie swojego istnienia. Jubileusz stał się doskonałą okazją do podsumowania dwóch dekad działalności FPE oraz do dyskusji na temat obecnej roli branży kurierskiej w gospodarce i jej otoczeniu.

   Zarząd Forum Przewoźników Ekspresowych oraz zaproszeni goście - przedstawiciele organów administracji państwowej, celnej, samorządowej oraz środowiska akademickiego - spotkali się 29 listopada br. w hotelu Marriott w Warszawie na konferencji poświęconej znaczeniu rynku usług kurierskich.
   Dotychczasowe osiągnięcia Forum i jego wkład w kształtowanie współczesnego rynku KEP, przedstawił Wojciech Arszewski, prezes Forum Przewoźników Ekspresowych. Od 20 lat Forum czynnie uczestniczy w tworzeniu przepisów prawa poprzez m.in. opiniowanie założeń, projektów rządowych ustaw i aktów wykonawczych, mając tym samym istotny wpływ na ostateczne warunki działalności firm z całej branży i regulacje dotyczące usług przewozów ekspresowych w Polsce. Zdaniem Wojciecha Arszewskiego, do najistotniejszych dokonań FPE na przestrzeni ostatnich lat należą prace nad regulacjami pocztowymi (zwłaszcza tzw. III unijną Dyrektywą Pocztową), której efektem jest obecnie obowiązująca ustawa Prawo pocztowe, czy też implementacja regulacji związanych ze zmianami w systemie kontroli bezpieczeństwa przesyłek lotniczych. Arszewski, podkreślając mocne zaangażowanie FPE w sprawy celne i podatkowe, wspomniał również o pracach nad regulacjami finansowymi związanymi z usługą pobraniową za przesyłkę i staraniach Forum podczas kształtowania ustawy o podatku od sprzedaży detalicznej.
   Panel dyskusyjny na temat roli branży kurierskiej w gospodarce polskiej i światowej, poprowadził Robert Sulich, współzałożyciel i były prezes zarządu FPE. Zdaniem Roberta Sulicha dziś o znaczeniu branży dla funkcjonowania wielu sektorów gospodarki nie trzeba już nikogo przekonywać. FPE zaś odegrało aktywną i ważną rolę w tworzeniu nowoczesnych regulacji w wielu obszarach. Dialog przedsiębiorców zrzeszonych w organizacji samorządu gospodarczego z instytucjami państwa nie wyczerpał swej formuły. FPE ma w nim z pewnością mocne i trwałe miejsce.

- Dzisiaj przed Forum Przewoźników Ekspresowych stoi wiele wyzwań i celów - dodaje Wojciech Arszewski. - W najbliższym czasie szczególną uwagę zamierzamy poświęcić aktualnym tematom, mającym bezpośredni wpływ na całą branżę KEP. Należą do nich ustawy o zakazie handlu w niedzielę oraz o systemie monitorowania drogowego przewozu towarów. Wraz z dynamicznym rozwojem e-handlu, wyzwaniem dla firm logistycznych staje się dostosowywanie usług do potrzeb rosnącej grupy odbiorców, a to niesie ze sobą zmianę w uwarunkowaniach regulacyjno-prawnych. Niezwykle ważny dla dużej części przewoźników jest handel międzynarodowy, który stanowi ogromny potencjał wzrostu, zaś aktualny klimat na świecie wpływa na spowolnienie jego rozwoju.

   Forum Przewoźników Ekspresowych, działające od 1996 roku, jest ogólnopolską organizacją zrzeszającą firmy branży przesyłek kurierskich, ekspresowych i pocztowych. Założycielom Forum przyświecała idea połączenia sił i koordynacja starań na rzecz uporządkowania przepisów prawa regulującego zasady działania rynku przesyłek ekspresowych. Od początku działalności, Forum reprezentuje interesy swoich członków oraz całego środowiska przewoźników ekspresowych w zakresie kontaktów z władzami administracji państwowej, celnej oraz samorządowej. Stanowi również platformę dyskusyjną dla samych członków Forum, gdzie dominują tematy związane ze sposobem funkcjonowania rynku usług KEP.
   Członkami FPE są firmy zajmujące się doręczaniem przesyłek w obrocie krajowym i zagranicznym. Należą do nich przedstawiciele zarówno globalnych sieci, jak i firm o zasięgu lokalnym. Szacuje się, że firmy członkowskie i powiązane spółki angażują obecnie w Polsce około 30 tysięcy osób, zarówno jako pracowników, jak i podwykonawców. Obecnie członkami FPE są: AGAP Sp. z o.o., DHL Express (Poland) Sp. z o.o., DPD Polska Sp. z o.o., TNT Express Worldwide (Polska) Sp. z o.o., Federal Express Poland Sp. z o.o., General Logistics Systems Poland Sp. z o.o., OCS Polska, Riders Express Sp. z o.o. Sprinter Sp. z o.o, UPS Polska Sp. z o.o., X-Press Couriers Sp. z o.o.

Ostatnio zmieniany piątek, 02 grudzień 2016 08:25

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

GEFCO oficjalnie otwiera oddział w Grecji

GEFCO oficjalnie otwiera oddział w Grecji

GEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży motoryzacyjnej,...

Dachser z tytułem Inwestor w Kapitał Ludzki 2017

Dachser z tytułem Inwestor w Kapitał Ludzki 2017

Dachser, jeden z wiodących operatorów logistycznych na świecie, został po raz kolejny laureatem programu Inwestor...

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. i Krajowa Spółka Cukrowa S.A. podpisały umowę dotyczącą dzierżawy nieruchomości...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj