logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Warto Szkolić Lepiej

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wyższa Szkoła Logistyki w Poznaniu rozwija program pomocy dla szkół średnich, kształcących w zawodzie technik logistyk i technik spedytor.

Od trzech lat, blisko 120 szkół średnich w Polsce kształci w zawodach technik logistyk i technik spedytor. Wprowadzenie tych kierunków było podyktowane potrzebami rynkowymi. Program nauczania pozostawia jednak wiele do życzenia. Zauważyli to pracownicy Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu, którzy wykorzystując potencjał uczelni wychodzą naprzeciw potrzebom szkół.

- Nawiązaliśmy kontakt ze wszystkimi ośrodkami w Polsce kształcącymi w tych zawodach - mówi Wojciech Zalewski rzecznik prasowy WSL - Stworzyliśmy ankietę mającą na celu zidentyfikowanie problemów, z którymi na co dzień borykają się nauczyciele, wysłaliśmy ją do szkół. Odzew jest bardzo duży, co utwierdza nas w przekonaniu, że nasze działania mają sens.

Na podstawie ankiety zauważono, że większość przedmiotów logistycznych jest dobrze dopasowana do wieku ucznia, a tematyka zajęć jest dla słuchaczy zrozumiała. Liczba tematów w programie pokrywa się zazwyczaj z ilością godzin lekcyjnych w ciągu roku szkolnego. Większość nauczycieli zwraca jednak uwagę na brak dostępu do literatury i środków dydaktycznych wymaganych do prowadzenia zajęć. Brakuje podręczników, filmów, folii, map, katalogów, odpowiedniego oprogramowania.

Instytut Logistyki i Magazynowania we współpracy z wykładowcami uczelni już przygotował i wydał podręcznik Podstawy Logistyki przeznaczony do nauki przedmiotu o takiej samej nazwie. - Podręcznik jest bardzo dobry, dzięki niemu mam ponad połowę pracy mniej przygotowując lekcje - mówi Paweł Andrzejczyk nauczyciel Zespołu Szkół nr 5 z Wałbrzycha - Byłoby idealnie gdyby był jeszcze podzielony na jednostki lekcyjne. Oby więcej takich podręczników. Cała inicjatywa Wyższej Szkoły Logistyki jest świetnym pomysłem. Program nauczania w zawodach technik logistyk i technik spedytor jest niedostosowany do możliwości dydaktycznych. Trzeba to zmienić.

W tym celu WSL organizuje seminarium dla nauczycieli - 23 lutego 2007 r. w siedzibie uczelni. Po zaprezentowaniu pełnych wyników przeprowadzonych badań, będzie to okazja do zintegrowania całego środowiska i dyskusji nad rozwiązaniami usprawniającymi program nauczania logistycznego w szkołach średnich. Wnioski zostaną przedstawione Ministerstwu Edukacji Narodowej i Sportu.

Uczelnia zaangażuje się w napisanie cyklu podręczników do przedmiotów logistycznych. Na seminarium zostanie wybranych kilku stałych konsultantów - nauczycieli prowadzących specjalistyczne przedmioty w swoich szkołach, którzy będą służyć praktycznymi wskazówkami. WSL chce także udostępnić swoją literaturę logistyczną zainteresowanym nauczycielom, pomóc w ustaleniu „planów wynikowych” czyli podziału programu na jednostki lekcyjne, a także przeprowadzić przykładową lekcję szkoleniową. Efektem seminarium będzie też internetowe forum wymiany doświadczeń, które stanie się platformą kontaktową dla nauczycieli kształcących w tym zawodzie.Kolejnym problemem, który chce rozwiązać WSL jest przygotowanie zawodowe nauczycieli. Edukowanie w zawodach technik logistyk i technik spedytor odbywa się od niedawna i osoby prowadzące, często zostały postawione przed koniecznością poprowadzenia takich zajęć bez solidnego przygotowania. Jeśli będzie taka potrzeba, WSL chętnie zorganizuje takim osobom odpowiednie studia podyplomowe.Program pomocy szkołom średnim kształcącym w zawodach logistycznych nabiera rozpędu. Punktem kulminacyjnym będzie seminarium 23 lutego, na którym zostaną zdefiniowane wszystkie problemy, z którymi borykają się nauczyciele. Ze strony WSL został stworzony zespół, który już pracuje nad możliwościami pomocy szkołom. Wszystko wskazuje na to, że poznańska uczelnia i nauczyciele przedmiotów logistycznych ze szkół średnich w całym kraju wspólnie obrali jeden cel - rozwój!

Dodatkowych informacji udziela:

Wojciech Zalewski
Rzecznik Prasowy WSL
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.">Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie obsługi.
tel. (0 61) 850 47 88
Ostatnio zmieniany piątek, 12 styczeń 2007 09:54

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

OT Logistics S.A. rozszerza skład zarządu

OT Logistics S.A. rozszerza skład zarządu

Rada nadzorcza spółki OT Logistics S.A. powołała w skład zarządu Andrzeja Klimka, dotychczasowego dyrektora Dywizji...

Grupa GEFCO wspiera logistycznie rejs Bimedia Challenge z Alaski na…

Grupa GEFCO wspiera logistycznie rejs Bimedia Challenge z Alaski na Grenlandię

Grupa GEFCO, światowy gracz w logistyce dla przemysłu i europejski lider w logistyce dla branży...

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu…

Nowe wagony dla dywizji kolejowej OT Logistics poszerzą ofertę transportu produktów agro

Grupa Kapitałowa OT Logistics wydzierżawiła nowe wagony typu Tagnpps, które pozwolą spółce na uzupełnienie oferty...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj