logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

III Ogólnopolskie Forum Studentów Transportu i Logistyki - TransLogistics 2007

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Już po raz trzeci na początku grudnia (6-7 grudnia 2007), odbyło się Ogólnopolskie Forum Studentów Transportu i Logistyki – TransLogistics. Dwa dni, reprezentanci 14 kół naukowych z 12 najlepszych uczelni w Polsce, 18 referatów – studenckich i przedstawicieli firm, jedyna w skali studenckich konferencji publikacja z numerem ISBN – oto, co Koło Naukowe Logistics z Politechniki Wrocławskiej zaoferowało uczestnikom w tej edycji.

Ogólnopolskie Forum Studentów Transportu i Logistyki TransLogistics jest imprezą, która już zdobyła uznanie wśród Kół Naukowych w Polsce. Jest także doceniana przez Firmy z branży TSL, niektóre z nich już drugi raz wzięły udział w tym święcie logistyki i transportu (m.in. Lufthansa) Obecna trzecia edycja, miała miejsce w najnowocześniejszej Sali Politechniki Wrocławskiej. Portal logistyka.net.pl objął patronat nad tą konferencją.

Tradycyjnie już, pierwszy dzień konferencji dedykowany był transportowi, natomiast drugi – logistyce. Otwarcia konferencji dokonali Prorektor Politechniki Wrocławskiej prof. Janusz Szafran oraz Dziekan Wydziału Mechanicznego, który zaprezentował nasz wydział – łączący tradycję z nowoczesnością. W dniu transportowym poruszone zostały zagadnienia – Panel 1: nowoczesne technologie w transporcie, Panel 2: sposoby finansowania flot pojazdów, Panel 3: bezpieczeństwo w transporcie. Już drugi raz gościliśmy przedstawiciela Lufthansa Cargo, który przedstawił praktyczne zarządzanie tak skomplikowanym systemem, jaki stanowi sieć tej firmy. Na praktycznym przykładzie zaprezentowane zostały narzędzia wykorzystywane w codziennej realizacji strategii firmy. Ponadto Lufthansa Cargo zaoferowała możliwość odbycia stażu przez uczestnika konferencji wybranego w drodze testu związanego z prezentacjami panelu pierwszego. Tego dnia uczestnicy wysłuchali także referatów firm: TimoCom, Panalpina Polska Sp. z o.o. oraz Europejskiego Funduszu Leasingowego. Referaty studenckie dotyczyły m.in. obsługi transportowej towarów niebezpiecznych (A. Mikołajczyk, A. Świniarski, KN AE Logic z Poznania, Akademia Ekonomiczna w Poznaniu) czy pozytywnych aspektów stosowania CB-radia w celu skrócenia czasu przejazdu (K. Karaś, KN Logistics, Politechnika Wrocławska).

Dzień drugi to zagadnienia - Panel 1: nowe trendy w logistyce, Panel 2: komputerowe wspomaganie logistyki. Tego dnia rozpoczęliśmy od bardzo przyszłościowych tematów, jakimi były zamknięta pętla łańcucha dostaw (N. Edwardczyk, KN Logistyka. Politechnika Poznańska) i przegląd globalnych działań w zakresie reverse logistics (mgr inż. M. Plewa – Zakład Logistyki i Systemów Transportowych PWr - i K. Obuchowski, KN Logistics, Politechnika Wrocławska), które ze sobą korespondowały – oba związane z szerszym spojrzeniem na logistykę dystrybucji niż dotychczas. W pierwszym z nich pokazany był przykład firmy samochodowej odzyskującej wartość z używanych części przez ich ponowne użycie. W drugim referacie omówione zostały największe i najciekawsze akcje związane z wycofywaniem wadliwych produktów z rynku – jako jeden z rodzajów zdarzeń wywołujących konieczność prowadzenia przez firmy logistyki strumienia zwrotnego (reverse logistics). W tym dniu pojawił się także temat o nowoczesnych metodach zarządzania łańcuchami dostaw (S. Piątek, Eskape Identifikationstechnik AG, KN Logistics), traktującego o zastosowaniu Lean Logistics wspomaganego automatyczną identyfikacją. Uczestnicy mieli możliwość zobaczenia sposobu działania jednego z urządzeń wspomagających pracę w magazynie dostarczonego przez firmę Eskape Identifikationstechnik AG.  Także elektroniczna wymiana danych znalazła swoje miejsce w czasie TransLogistics 2007 – Koło Naukowe Logistyki (R. Kuśmierek, M. Pyza, S. Ignasiak, Akademia Rolnicza w Szczecinie) zaprezentowało nowe formy EDI – rozwiązania internetowe, które są łatwiej dostępne dla małych i średnich przedsiębiorstw (Mail-based EDI, Web-EDI, XML/EDI). Ponadto Koło Naukowe Logistyki i Jakości (A. Semik, Akademia Techniczno-Humanistyczna w Bielsko-Białej) udowodniło, że nie jest prawdą teza o zamieraniu kodów kreskowych. Wręcz przeciwnie – kody się także rozwijają, czego dowodem jest nowy standard GS1 DataBar (Reduced Space Symbology).

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

UPS uruchamia centrum w Mysłowicach

UPS uruchamia centrum w Mysłowicach

Firma UPS uroczyście otworzyła nowe centrum przeładunkowe w Mysłowicach. Większa powierzchnia i zwiększona przepustowość paczek...

ORLEN oferuje na stacjach tankowanie wodoru

ORLEN oferuje na stacjach tankowanie wodoru

Pierwszy pilotażowy punkt dla aut zasilanych wodorem w Grupie ORLEN został uruchomiony na niemieckiej stacji...

Nowa wersja Specyfikacji Ogólnych GS1

Nowa wersja Specyfikacji Ogólnych GS1

Pojawiła się nowa wersja Specyfikacji Ogólnych GS1. To już siedemnasta odsłona dokumentu, który zawiera techniczne...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj