logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Inteligentne parki

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W Polsce przyszła moda na parki technologiczne, naukowe, przemysłowe i takie, które w swojej nazwie zawierają wszelkie możliwe kombinacje tych przymiotników. W Poznaniu i okolicach funkcjonują obecnie: Poznański Park Naukowo-Technologiczny, Nickel Technology Park Poznań w Złotnikach oraz Park Przemysłowy w Luboniu. Trwają także przygotowania do uruchomienia Poznańskiego Parku Technologiczno-Przemysłowego.

Zmiany w procesie wytwarzania produktów, umiejętności siły roboczej, a także potrzeba nowych lokalizacji zakładów przemysłowych wpłynęła na pojawienie się w krajach wysokorozwiniętych technopoli, czyli parków przemysłowych i naukowych. Z reguły lokowane są one w dużych aglomeracjach lub w ich pobliżu, wokół wyższych uczelni lub ośrodków badawczych. Z czasem skupiają coraz więcej firm i przekształcają się w wspomniane technopole. 

Pierwszym Parkiem  w Polsce był Poznański Park Naukowo-Technologiczny Jest on dziełem Fundacji Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Inicjatorem jego utworzenia był prof. dr hab. Bogdan Marciniec z Wydziału Chemii UAM. Od powstania w 1995 roku, park stale się rozwija, zapewniając polskim naukowcom coraz szersze zaplecze analityczno-badawcze. Park tworzą nowoczesne laboratoria, specjalistyczne magazyny, ale i 5 tys. m kw. powierzchni biurowych wynajmowanych innowacyjnym przedsiębiorstwom.       

Z kolei pierwszym prywatnym obiektem tego typu w Polsce jest zlokalizowany w Złotnikach, 12 kilometrów od stolicy Wielkopolski, Nickel Technology Park Poznań. - Zaczynaliśmy skromnie od jednego biurowca. Teraz na naszym terenie znajdują się jeszcze dwie hale magazynowe, a drugi budynek biurowy jest już na ukończeniu - mówi Ewa Bujak, koordynator Public Relations w Nickel Technology Park Poznań. - Co ciekawe znajdą się tam takie udogodnienia jak przedszkole czy bistro - dodaje E. Bujak. 

Inwestorzy na tym jednak nie poprzestaną. W planach jest także budynek handlowo-usługowy dla społeczności lokalnej. Pierwszy obiekt, wybudowany przez rodzime Przedsiębiorstwo Techniczno-Budowlane Nickel, powstał w Złotnikach w 2006 roku. Od tego czasu rozwinęło się w nim wiele ciekawych inicjatyw, na przykład Wielkopolski Klaster Motoryzacyjny. - Jesteśmy wciąż otwarci na wszelkie innowacyjne projekty - zapewnia Lucyna Pieterek, Dyrektor Zarządzający NTPP. W Nickel Technology Park Poznań siedzibę ma obecnie 14 firm. Powierzchnia biurowa, wraz z nowym biurowcem, wynosi tu 9000 m kw., a najemcy magazynu mają do dyspozycji 12.000 m kw.

Na południe od Poznania powstał stosunkowo niedawno Park Przemysłowy Luboń. Jego właścicielem jest Luvena (dawne Zakłady Chemiczne Luboń Sp. z o.o). - W styczniu do użytku oddaliśmy pierwszą halę magazynową o powierzchni 8.500 metrów kwadratowych. Budowa kolejnej jest na razie w planach, ale wszystko zależy od zainteresowania klientów - mówi Jacek Żurawski z Parku Przemysłowego Luboń. - A plany parku są bardzo ambitne: 15.000 m kw. powierzchni biurowej i 75.000 m kw. magazynowej. PPL skierowany jest głównie do małych i średnich przedsiębiorstw z okolicy. Atutem Parku Przemysłowego Luboń jest niewątpliwie jego położenie w bezpośrednim sąsiedztwie autostrady A2 i posiadanie własnych bocznic kolejowych.

Misją powstającego właśnie Poznańskiego Parku Technologiczno-Przemysłowego jest umacnianie pozycji miasta, jako wiodącego ośrodka miejskiego w Polsce, poprzez rozwój innowacyjnych gałęzi gospodarki oraz przyczynianie się do kształtowania nowego ładu przestrzennego Poznania. PPTP zarządza Wielkopolskie Centrum Wspierania Inwestycji. 
- Pierwszy budynek parku zostanie oddany do użytku już we wrześniu. Jest to kompleksowo wyremontowany obiekt biurowy z lat 70-tych. Budynek mieści się przy ulicy 28 Czerwca - mówi Wojciech Krause, koordynator projektu PPTP. Powierzchnia magazynowa znajdzie się w innej części miasta. - W tej chwili pod uwagę brany jest obszar 50 hektarow na Żegrzu, który objęty został specjalną strefą ekonomiczną Kostrzyńsko-Słubicką  - dodaje W. Krause.

W połowie lipca tego roku został złożony wniosek o wydanie pozwolenia na budowę nowych obiektów. Cała inwestycja potrwa około 3-4 lata, a budynki oddawane będą etapami.  Łączna powierzchnia użytkowa 5 obiektów wyniesie ponad 15.000 m kw. Zainteresowanie najemców jest już spore. Park ma klientów na około 1/3 powierzchni pierwszego budynku. 

Stale rosnące zapotrzebowanie na powierzchnie biurowe oraz na obiekty naukowo-technologiczne pokazuje, że jest jeszcze miejsce na rynku poznańskim na tego typu inwestycje. Świadczy o tym także ciągły rozwój istniejących parków i plany wybudowania kolejnych etapów.

Ostatnio zmieniany czwartek, 07 sierpień 2008 11:02

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj