logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Zapis czatu z dr. inż. Stanisławem Krzyżaniakiem

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Wczoraj na łamach portalu logistyka.net.pl odbył się czat z dr. inż. Stanisławem Krzyżaniakiem na temat źródła zapasów i korzyści z ich utrzymywania. W półgodzinnej rozmowie wzięło udział 8 internautów.

Fragment rozmowy:

<Krystyna_Jakubczak> Skąd się biorą zapasy, jakie są korzyści z ich utrzymywania?

<skrzyzaniak> Z jednej strony zapasy powstają z faktu, że często nie sposób zsynchronizować potrzeb z dostawami. Z drugiej strony o ich utrzymywaniu mogą decydować względy ekonomiczne (tu można przywołać tzw. ekonomiczną wielkość zamówienia) lub potrzeba zapewnienia dostępności zapasu (poziom obsługi klienta) w przypadku niepewnych prognoz, zmienności popytu i niespodziewanych opóźnień dostaw.
W tej sytuacji korzyści mogą być związane właśnie z aspektami ekonomicznymi oraz związanymi z obsługa klienta. Jeśli chodzi o równowagę w poziomie zapasu i unikanie zapasu nadmiernego i niedoborów, to kluczem jest tu właściwe kształtowanie zapasu zabezpieczającego.

<MagTrans_Zabrze> W jaki sposób kształtować poziom zapasów, żeby uniknąć niedoborów lub nadmiernych zapasów?

<skrzyzaniak> Trzeba starannie określać wszystkie wielkości wpływające na ich poziom: poziom obsługi (nie tylko wielkość tego poziomu ale i jego definicja), a także parametry określające zmienność losową popytu i czasu cyklu uzupełnienia.

<Krystyna_Jakubczak> Rynek powierzchni magazynowych w naszym kraju rośnie nieprzerwanie od wielu lat. Jednocześnie światowy krach gospodarczy najbardziej odbił się na segmencie nieruchomości oraz po części - transporcie. Czy sytuacja gospodarcza na świecie zmieni jakoś spojrzenie na gospodarkę zapasami? Czy wymusi drastyczne zmiany?

<skrzyzaniak> Wzrost powierzchni magazynowych niekoniecznie musi wynikać z tworzenia nadmiernych zapasów. To raczej odzwierciedlenie wzrostu gospodarczego. Jednak obecna sytuacja gospodarcza na pewno wymusi także konieczność bardziej restrykcyjnego zarządzania zapasami. Wciąż - moim zdaniem - nie w pełni wykorzystuje się możliwości, które dają różne koncepcje logistyczne oparte na współpracy partnerów i wymianie informacji. To potężne źródło potencjalnych oszczędności.

Pełny zapis z czatu z dr. inż. Stanisławem Krzyżaniakiem jest dostępny TUTAJ.
Dr inż. Stanisław Krzyżaniak - pracownik naukowy Instytutu Logistyki i Magazynowania oraz Wyższej Szkoły Logistyki. W działalności badawczej, dydaktycznej i doradczej zajmuje się przede wszystkim zagadnieniami modelowania, symulacji oraz optymalizacji procesów związanych z gospodarką zapasami. Autor wielu publikacji z zakresu logistyki. Jest członkiem Zarządu Polskiego Towarzystwa Logistycznego, które reprezentuje we władzach Europejskiego Stowarzyszenia Logistycznego (ELA). Należy do Europejskiej Rady ds. Certyfikacji w Logistyce (ECBL). Był współorganizatorem stworzonego w 2000 roku Europejskiego Systemu Certyfikacji Logistyków w Polsce. Działalność dydaktyczna obejmuje wykłady i seminaria na studiach licencjackich i magisterskich oraz różnego rodzaju studiach podyplomowych, w tym na studiach z logistyki zorganizowanych i prowadzonych dla nauczycieli tego przedmiotu przez Wyższą Szkołę Logistyki.

Ostatnio zmieniany czwartek, 11 grudzień 2008 11:13

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Największe przedsiębiorstwo transportu publicznego w stolicy Belgii, firma STIB, zamówiła pierwsze autobusy elektryczne. Będzie to...

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

PKP Intercity rozszerza siatkę połączeń na Ukrainę. Już od 24 sierpnia br. podróżni zyskają kolejną...

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Projekt rozbudowy nabrzeży i modernizacji toru wodnego w Porcie Gdańsk jest już oficjalnie na etapie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj