logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Dariusz Makaruk zwycięzcą I Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej!

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Dariusz Makaruk, pokonując blisko 2000 osób, wygrał I Ogólnopolską Olimpiadę Logistyczną. Uczeń trzeciej klasy Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Marii Dąbrowskiej w Międzyrzecu Podlaskim, wygrał nie tylko zaświadczenie o zwolnieniu z części pisemnej egzaminu zawodowego, ale także darmowe studia I i II stopnia w Wyższej Szkole Logistyki oraz laptopa. Uroczystość ogłoszenia wyników odbyła się w piątek, 17 kwietnia w siedzibie WSL i była zwieńczeniem wielomiesięcznej nauki oraz stresu, towarzyszącego kolejnym etapom konkursu.

- To mój największy sukces, jaki do tej pory osiągnąłem - mówił nie kryjąc zaskoczenia, Dariusz Makaruk. - Nie przypuszczałem, że wygram. Jak dowiedziałem się, że jestem w finale, to pomyślałem sobie, że fajnie byłoby znaleźć się w pierwszej dziesiątce. Finał odbywał się w dniu moich osiemnastych urodzin, więc można powiedzieć, że jako prezent podarowałem sobie studia w wymarzonej uczelni.

Zwycięstwo Dariusza, niemal od początku było do przewidzenia. Co prawda uczeń trzeciej klasy Zespołu Szkół Ekonomicznych w Międzyrzecu Podlaskim w pierwszym, szkolnym etapie zajął dopiero 97 miejsce, to już w konkursie okręgowym uplasował się na pozycji pierwszej i miejsca tego nie pozwolił sobie odebrać także w finale.

- Do pierwszego etapu przygotowywaliśmy się sami. Z mojej szkoły startowało w sumie 46 uczniów. Dziesięciu z nich przeszło dalej. Wtedy nauczyciel, pan Leszek Jóźwik zaproponował nam spotkania po lekcjach i wspólne rozwiązywanie testów oraz zadań z szeroko pojętej logistyki. Efekt? Do finału dostało się sześć osób. To wszystko dzięki zaangażowaniu i cierpliwości naszego nauczyciela - twierdził zwycięzca Olimpiady.

Leszek Jóźwik skromnie zaprzecza, podkreślając przede wszystkim pracowitość i determinację swoich uczniów. - Zarówno dla nich, jak i dla szkoły to bardzo duże wyróżnienie. Szkoła zdobyła przecież w Olimpiadzie tytuł Najlepszej Szkoły.

Dumy i wzruszenia nie kryli również nauczyciele pozostałych finalistów. Drugie miejsce zajął Kacper Szarmach z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Świeciu, trzecie natomiast - Magdalena Landowska z Zespołu Szkół Morskich im. E. Kwiatkowskiego w Świnoujściu. Oboje wygrali bezpłatne studia licencjackie w Wyższej Szkole Logistyki. Pozostali finaliści otrzymali częściowe zwolnienie z czesnego. Wszyscy natomiast zwolnieni zostali z części pisemnej egzaminu zawodowego oraz nagrodzeni atrakcyjnymi nagrodami rzeczowymi.

Nagrody wręczali: Rektor Wyższej Szkoły Logistyki prof. zw. dr hab. Andrzej Korzeniowski, Kanclerz - doc. dr inż. Ireneusz Fechner oraz doc. dr Zbyszko Pawlak, Dziekan Wydziału Zarządzania i Logistyki.

I Ogólnopolska Olimpiada Logistyczna rozpoczęła się 27 listopada 2008 roku. Wówczas do I etapu przystąpiło 1835 uczniów z 84 szkół ponadgimnazjalnych w całej Polsce. Przez sześćdziesiąt minut odpowiadali na czterdzieści pytań, opracowanych przez Komitet Naukowy, złożony z wykładowców akademickich. Rozwiązując test jednokrotnego wyboru sprawdzali swoją wiedzę z zakresu terminologii logistycznej, umiejętności zarządzania zamówieniami, zakupami, dostawami oraz magazynami, a także z technik i technologii w procesach logistycznych. „Co to jest etykieta logistyczna?” i „Jakie informacje zawarte są w kodzie kreskowym EAN-8?” - to tylko dwa przykładowe zadania, z jakimi zmagali się uczniowie.

Do etapu okręgowego zakwalifikowało się 464 uczestników. Półfinał odbył się 5 stycznia 2009 roku w ośmiu miastach Polski: Poznaniu, Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Krakowie, Gdańsku, Gliwicach i Szczecinie. Ostateczna rozgrywka  odbyła się 20 marca w siedzibie Wyższej Szkoły Logistyki. Wtedy to 43 uczniów, dokładnie w południe przystąpiło do rozwiązywania trzech, problemowych pytań. Pierwsze dotyczyło kalkulacji kosztów logistycznych oraz oceny wskaźnikowej kosztów i planów, drugie pytanie, sprawdzało wiedzę z zakresu polityki transportowej Unii Europejskiej, trzecie natomiast – z planowania logistycznego, zarządzania łańcuchem dostaw i usług logistycznych.

Założeniem Ogólnopolskiej Olimpiady Logistycznej była nie tylko chęć rozbudzenia wśród młodych ludzi zainteresowania tematyką logistyczną, ale także pomoc w ocenie programu nauczania w szkołach średnich i policealnych.

- Od kilku lat logistyka jest obecna w programach kształcenia w szkołach średnich i policealnych. To cieszy, ponieważ łańcuch edukacyjny kształcenia logistycznego tym samym stał się kompletny. Ale szkołom, uczniom i nauczycielom trzeba pomóc, by treści kształcenia były spójne z tym czego uczymy na studiach. Potrzebne są też podręczniki, materiały dydaktyczne i różne formy dokształcania nauczycieli - wymienia doc. dr inż. Ireneusz Fechner, kanclerz WSL. - Wyższa Szkoła Logistyki nie jest obojętna na te potrzeby. Traktujemy nauczycieli szkół średnich i policealnych jako partnerów, a uczniów jako podmioty naszego autentycznego zainteresowania. I nie ma w tym żadnej kurtuazji, ponieważ chcemy mieć wpływ na jakość kształcenia logistycznego w ogniwach poprzedzających studia w Wyższej Szkole Logistyki i przygotowanie kandydatów na studia. Stąd różne formy współpracy ze szkołami i pomysł na olimpiadę logistyczną, która wzmocni zainteresowanie uczniów nauką logistyki. Dzięki olimpiadzie nasze kontakty ze średnim i policealnym szkolnictwem zawodowym będą jeszcze bliższe, a udział w olimpiadzie będzie dla uczniów dodatkową nagrodą za wybór tego zawodu.

Partnerami merytorycznymi Olimpiady są: Instytut Logistyki i Magazynowania oraz Polskie Towarzystwo Logistyczne.

Patronat medialny objęły: Czasopismo „Logistyka” (patronat główny), „Polska Gazeta Transportowa”, dziennik „Polska Głos Wielkopolski”, portal Logistyka.net.pl oraz Studentnews.pl.

Sponsorami nagród dla zwycięzców były firmy: Epicor, L-Systems oraz Wyższa Szkoła Logistyki.

Ostatnio zmieniany środa, 22 kwiecień 2009 10:55

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

Rynek magazynowy czekają kolejne rekordy

W Polsce w budowie znajduje się obecnie ponad 1,6 miliona m kw. powierzchni magazynowej i...

Zmiany w przepisach dotyczących eksportu żywności do USA

Zmiany w przepisach dotyczących eksportu żywności do USA

Od maja br. obowiązuje dodatkowa weryfikacja produktów spożywczych wprowadzanych do obrotu na terenie Stanów Zjednoczonych....

Najlepsze europejskie wina na rynkach światowych dzięki UPS

 Najlepsze europejskie wina na rynkach światowych dzięki UPS

UPS rozszerza możliwość wysyłki alkoholu, wina i piwa do konsumentów na całym świecie. Za pomocą...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj