logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Solaris podsumowuje rok 2009

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W 2009 roku firma Solaris Bus & Coach S.A. wyprodukowała i sprzedała najwyższą w historii spółki liczbę pojazdów. Wyniosła ona 1114 autobusów i trolejbusów. W porównaniu z rokiem 2008 oznacza to wzrost sprzedaży o 7,5%.- Mimo wszechogarniających nas w ubiegłym roku informacji o kryzysie i spowolnieniu gospodarczym, dla naszej firmy był to bardzo dobry okres. Udało nam się osiągnąć założone cele: wzrost produkcji i sprzedaży, potwierdzenie pierwszego miejsca na rodzimym rynku i co z tym związane - utrzymanie zatrudnienia. Kolejny rok z rzędu zajęliśmy pozycję lidera krajowego rynku autobusów. Zwiększyliśmy także nasze udziały na rynkach zagranicznych. Znając nasz plan zamówień, mogę stwierdzić, że równie optymistycznie zapowiada się rok 2010 - mówi Solange Olszewska, prezes zarządu Solaris Bus & Coach S.A.

Solaris w Polsce
Łączna sprzedaż pojazdów marki Solaris w roku 2009 wyniosła 1114 sztuk. Jest to najlepszy wynik w historii firmy. W porównaniu z rokiem 2008 sprzedaż Solarisów zwiększyła się o 77 sztuk, co oznacza 7,5% wzrostu. Kolejny rok z rzędu Solaris zajął pozycję lidera w Polsce. Sprzedaż na poziomie 262 pojazdów, dała firmie 27% udziałów w całkowitym rynku autobusowym. Jest to dokładnie taki sam procentowy wynik jak w roku 2008. Rozpatrując tylko segment autobusów miejskich przewaga Solarisa nad konkurentami była jeszcze większa. Aż 53% nowych autobusów miejskich kupionych w ubiegłym roku w Polsce wyprodukowano w fabryce Solarisa. Na koniec poprzedniego roku liczba przedsiębiorstw komunikacyjnych, które w swoim taborze posiadają autobusy marki Solaris wzrosła do 93. Łącznie we flocie polskich przewoźników jest już ponad 2500 autobusów wyprodukowanych w podpoznańskim Bolechowie.Sprzedaż eksportowa
Sprzedaż spółki poza granice kraju była w roku 2009 rekordowo wysoka. W podsumowywanym okresie do zagranicznych odbiorców dostarczono aż 852 Solarisy. Najwięcej, bo aż 322, dotarło do Grecji. Był to przede wszystkim efekt realizacji zamówienia na 320 autobusów dla firmy ETHEL z Aten. Tradycyjnie już wysoki udział w sprzedaży eksportowej stanowiły dostawy do Niemiec. Aż 231 autobusów sprzedanych do tego kraju, dało polskiej firmie trzecie miejsce na rynku tuż za rodzimymi potentatami niemieckiego przemysłu motoryzacyjnego. Udziały Solarisa w segmencie pojazdów miejskich wyniosły 9,5% i były największe wśród nie niemieckich wytwórców autobusów.

Wyniki finansowe i zatrudnienie
W roku 2009 przychody firmy Solaris po raz kolejny przekroczyły miliard i wyniosły 1175 mln złotych. W porównaniu z rokiem 2008 jest to o 120 mln złotych więcej, (wzrost o 11%). Zatrudnienie na koniec roku 2009 wyniosło 1562 osoby, co oznacza wzrost w stosunku do ubiegłego roku o 12 osób.

 - Solaris, był jednym z nielicznych przykładów firmy w branży motoryzacyjnej, która w ubiegłym roku zwiększyła swoją produkcję, wielkość przychodów i zatrudnienie. W bieżącym roku chcemy jeszcze przyspieszyć tempo rozwoju - zapowiada Solange Olszewska, prezes zarządu spółki.

Tramwaje marki Solaris

W roku 2009 odbyła się długo oczekiwana premiera pojazdu szynowego marki Solaris. W pełni niskopodłogowy, pięcioczłonowy i jednoprzestrzenny tramwaj Solaris Tramino po raz pierwszy został zaprezentowany szerokiej publiczności w październiku 2009 podczas targów TRAKO w Gdańsku. Miesiąc później spółka wygrała przetarg i podpisała umowę na dostawę 40 tramwajów dla MPK w Poznaniu. Zgodnie z kontraktem pierwsze Solarisy Tramino dotrą do stolicy Wielkopolski w czerwcu 2011 roku, a dostawy zakończą się w marcu 2012 roku przed Mistrzostwami Europy w piłce nożnej.

- Obecnie egzemplarz pre-produkcyjny Solarisa Tramino przechodzi serię testów w Poznaniu. Na początku marca tramwaj rozpocznie testy w ruchu ulicznym. Równolegle trwają przygotowania do produkcji seryjnej tramwajów. W połowie lutego br. zakupiliśmy halę produkcyjną w Środzie Wlkp. - niedaleko spawalni szkieletów autobusów. W hali o powierzchni 3,5 tysiąca m kw. odbywać się będzie produkcja konstrukcji stalowych, przy której zatrudnionych zostanie około 80 osób. W najbliższych dniach zapadnie też ostateczna decyzja na temat tego czy montaż końcowy tramwajów odbędzie się w hali, którą wynajmiemy czy też w zupełnie nowym obiekcie, który zbudujemy od podstaw. Przy montażu końcowym zatrudnienie znajdzie dodatkowych około 200-250 osób - mówi o planach tramwajowych Krzysztof Olszewski, przewodniczący rady nadzorczej Solaris Bus & Coach S.A.

Ostatnio zmieniany środa, 24 luty 2010 13:37

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Otwarto wystawę o ochronie zabytków kolejowych zorganizowaną przez PKP CARGO

Otwarto wystawę o ochronie zabytków kolejowych zorganizowaną przez PKP CARGO

W Senacie RP otwarto wystawę pt. „Ochrona Dziedzictwa Kolejowego w Polsce”. Wystawa prezentuje dorobek spółek...

Volvo Trucks wprowadza na rynek zintegrowany system informacji i rozrywki

Volvo Trucks wprowadza na rynek zintegrowany system informacji i rozrywki

Bardziej przyjemna i bezpieczniejsza jazda, łatwiejsze odnajdywanie drogi i sprawniejsze zarządzanie flotą. To główne zalety...

Reaktywowane PUTy znowu naprawiają tabor PKP CARGO

Reaktywowane PUTy znowu naprawiają tabor PKP CARGO

Przeznaczone do likwidacji przez poprzedni Zarząd PKP CARGO punkty utrzymania taboru (PUT) w Południowym Zakładzie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj