logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

MPK Poznań kupuje nowe Solarisy na Euro 2012

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W środę 10 marca Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu podpisało z firmą Solaris Bus & Coach S.A., kontrakt na dostawę 75 niskopodłogowych autobusów. Czterdzieści pięć przegubowych Solarisów Urbino 18 oraz trzydzieści Solarisów Urbino 12, zostanie dostarczonych MPK w kilku transzach. Pierwsze pojazdy wyjadą na ulice Poznania do końca lipca tego roku. Ostatnia partia autobusów dołączy do taboru w listopadzie 2011.To już drugi kontrakt, jaki w ostatnim czasie podpoznańska firma realizuje dla MPK w Poznaniu. Pod koniec ubiegłego roku do stolicy Wielkopolski Solaris dostarczył 25 autobusów. Łącznie więc w latach 2009 - 2011 tabor poznańskiego przewoźnika wzbogaci się aż o sto niskopodłogowców tej marki. Ponadto firma Solaris dostarczy do Poznania do marca 2012 roku czterdzieści niskopodłogowych tramwajów Solaris Tramino.

- Jesteśmy dumni z faktu, że pojazdy naszej firmy będą wizytówką poznańskiej komunikacji miejskiej podczas zbliżających się Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Przede wszystkim jednak cieszymy się, że poznaniacy na co dzień będą mogli jeździć autobusami miejskimi prezentującymi najwyższe europejskie standardy jakości i komfortu - powiedziała Solange Olszewska, prezes zarządu Solaris Bus & Coach S.A.

Autobusy Solaris zostały zakupione przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu, przy wsparciu ze środków Unii Europejskiej.

- Szansę na unijną dotację dał nam konkurs ogłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Postanowiliśmy skorzystać z możliwości uzyskania dofinansowania w wysokości 80 procent kosztów kwalifikowanych projektu i 8 maja 2009 roku złożyliśmy wniosek o dotację ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na zakup nowoczesnych, przyjaznych środowisku autobusów niskopodłogowych. Departament Wdrażania Programu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego bardzo sprawnie przeprowadził ocenę formalną i merytoryczną i nasz wniosek znalazł się na liście projektów przewidzianych do dofinansowania w ramach działania 2.5 (rozwój miejskiego transportu). Całkowita wartość inwestycji oszacowana została na poziomie 73,6 mln zł, a wysokość dotacji dotyczyć będzie kwoty 58,8 mln złotych - powiedział Wojciech Tulibacki Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu.

Wszystkie autobusy będą napędzane nowoczesnymi i ekologicznymi silnikami spełniającymi najbardziej rygorystyczną normę czystości spalin EEV. Ponadto Solarisy dla Poznania będą w pełni klimatyzowane i wyposażone w system monitoringu oraz system samogaszący. Nowością jest montaż w autobusach automatów do sprzedaży biletów. To rozwiązanie było testowane w poprzedniej partii Solarisów dostarczonych do Poznania. Biletomat w autobusie zyskał uznanie pasażerów, chwalących sobie komfort tego rozwiązania. Teraz bilet będzie można, wygodnie i szybko, nabyć w każdym z 75 nowych Solarisów. Standardem we wszystkich autobusach Solaris Urbino, jest niska podłoga na całej długości pojazdu oraz tzw. funkcja przyklęku, umożliwiająca obniżenie wejścia do autobusu na przystankach.

Ostatnio zmieniany czwartek, 18 marzec 2010 08:09

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

PKP Intercity uruchomiło nowe połączenie międzynarodowe

PKP Intercity uruchomiło nowe połączenie międzynarodowe

PKP Intercity rozszerza siatkę połączeń do Czech. Podróżujący między Krakowem a Pragą będą mogli skorzystać...

Rozporządzenie GDPR - jak się do niego przygotować?

Rozporządzenie GDPR - jak się do niego przygotować?

25 maja 2018 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych mieszkańców Unii...

Solaris wchodzi na rynek holenderski

Solaris wchodzi na rynek holenderski

40 przegubowych autobusów nowy Solaris Urbino 18 zostanie zamówionych przez firmę Connexxion. Będąca własnością Trandev,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj