logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

MPK Poznań kupuje nowe Solarisy na Euro 2012

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
W środę 10 marca Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu podpisało z firmą Solaris Bus & Coach S.A., kontrakt na dostawę 75 niskopodłogowych autobusów. Czterdzieści pięć przegubowych Solarisów Urbino 18 oraz trzydzieści Solarisów Urbino 12, zostanie dostarczonych MPK w kilku transzach. Pierwsze pojazdy wyjadą na ulice Poznania do końca lipca tego roku. Ostatnia partia autobusów dołączy do taboru w listopadzie 2011.



To już drugi kontrakt, jaki w ostatnim czasie podpoznańska firma realizuje dla MPK w Poznaniu. Pod koniec ubiegłego roku do stolicy Wielkopolski Solaris dostarczył 25 autobusów. Łącznie więc w latach 2009 - 2011 tabor poznańskiego przewoźnika wzbogaci się aż o sto niskopodłogowców tej marki. Ponadto firma Solaris dostarczy do Poznania do marca 2012 roku czterdzieści niskopodłogowych tramwajów Solaris Tramino.

- Jesteśmy dumni z faktu, że pojazdy naszej firmy będą wizytówką poznańskiej komunikacji miejskiej podczas zbliżających się Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej. Przede wszystkim jednak cieszymy się, że poznaniacy na co dzień będą mogli jeździć autobusami miejskimi prezentującymi najwyższe europejskie standardy jakości i komfortu - powiedziała Solange Olszewska, prezes zarządu Solaris Bus & Coach S.A.

Autobusy Solaris zostały zakupione przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Poznaniu, przy wsparciu ze środków Unii Europejskiej.

- Szansę na unijną dotację dał nam konkurs ogłoszony przez Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego. Postanowiliśmy skorzystać z możliwości uzyskania dofinansowania w wysokości 80 procent kosztów kwalifikowanych projektu i 8 maja 2009 roku złożyliśmy wniosek o dotację ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na zakup nowoczesnych, przyjaznych środowisku autobusów niskopodłogowych. Departament Wdrażania Programu Rozwoju Regionalnego Urzędu Marszałkowskiego bardzo sprawnie przeprowadził ocenę formalną i merytoryczną i nasz wniosek znalazł się na liście projektów przewidzianych do dofinansowania w ramach działania 2.5 (rozwój miejskiego transportu). Całkowita wartość inwestycji oszacowana została na poziomie 73,6 mln zł, a wysokość dotacji dotyczyć będzie kwoty 58,8 mln złotych - powiedział Wojciech Tulibacki Prezes Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Poznaniu.

Wszystkie autobusy będą napędzane nowoczesnymi i ekologicznymi silnikami spełniającymi najbardziej rygorystyczną normę czystości spalin EEV. Ponadto Solarisy dla Poznania będą w pełni klimatyzowane i wyposażone w system monitoringu oraz system samogaszący. Nowością jest montaż w autobusach automatów do sprzedaży biletów. To rozwiązanie było testowane w poprzedniej partii Solarisów dostarczonych do Poznania. Biletomat w autobusie zyskał uznanie pasażerów, chwalących sobie komfort tego rozwiązania. Teraz bilet będzie można, wygodnie i szybko, nabyć w każdym z 75 nowych Solarisów. Standardem we wszystkich autobusach Solaris Urbino, jest niska podłoga na całej długości pojazdu oraz tzw. funkcja przyklęku, umożliwiająca obniżenie wejścia do autobusu na przystankach.

Ostatnio zmieniany czwartek, 18 marzec 2010 08:09

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Aluplast wynajmuje powierzchnię w Logicor Poznań

Aluplast wynajmuje powierzchnię w Logicor Poznań

Aluplast podpisał umowę najmu 10 000 m kw. powierzchni magazynowo-przemysłowej w centrum dystrybucyjnym Logicor Poznań...

MAN wozi świąteczną atmosferę

MAN wozi świąteczną atmosferę

 Czerwony ciągnik siodłowy MAN TGX 18.440 BLS 4x2 EfficientLine2 z kolorową naczepą przemierza w styczniu...

North-West Logistic Park w rękach amerykańskiego inwestora

North-West Logistic Park w rękach amerykańskiego inwestora

Amerykański inwestor Exeter Property Group zawarł finalną umowę kupna centrum magazynowo-produkcyjnego North-West Logistic Park w...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj