logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Logistics 2010: I Sesja plenarna

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
- Kilka ostatnich lat przyniosło znaczące zmiany w technologii i biznesie. Żyjemy w świecie, gdzie wszystko może być ze sobą połączone i gdzie technologia stanowi integralną część naszego codziennego życia. Tradycyjne granice przepływu dóbr i pasażerów znikają - mówi Alfonz Antoni, Prezydent ELA. - Dziś możemy tworzyć, zarządzać i konsumować wirtualnie i fizycznie każdy towar i wartość, niezależnie od tego, gdzie się znajdują.
Centrum tej rewolucji staje się zarządzanie łańcuchem logistycznym i łańcuchem dostaw. Ta rewolucja otworzyła dla biznesu niezwykłe możliwości. Współczesne łańcuchy dostaw pozwalają przedsiębiorstwom tworzyć szeroką ofertę dodatkowych wartości, których pożąda rynek. Mogą łączyć i ujednolicać żądania i oferty w dowolnym miejscu.- Nabiera to szczególnego znaczenia obecnie, kiedy to znajdujemy się w niezwykle trudnym momencie dla świata i nasz kontynent nie jest tutaj wyjątkiem - dodaje Alfonz Antoni. - Stoimy przed trudnymi decyzjami ekonomicznymi. Nasi klienci, partnerzy, rywale, podwykonawcy i społeczności także stanęli przed problemami, których jeszcze rok temu nie doświadczaliśmy.

Kolejnym wystąpieniem było krótkie, ale treściwe sprawozdanie Dyrektora Instytutu Logistyki, Grzegorza Szyszki ze stanu logistyki w Polsce w latach 2008 i 2009, czyli czasach światowego kryzysu ekonomicznego. Pomimo tego, że nasz kraj jako jedyny w Unii Europejskiej zanotował wzrost PKB to i tak trudności związane z załamaniem rynku odbiły się na polskiej logistyce, a w szczególności transporcie.- Dzięki niskiej inflacji i wysokiemu procentowi zakupów, dokonanych przez polskich obywateli, kryzys nie był odczuwalny w Polsce aż tak bardzo jak w wielu innych krajach - mówi Grzegorz Szyszka. - Jednak dało się zauważyć duży spadek eksportu (20% w stosunku do lat ubiegłych), spadek sprzedaży detalicznej i usług transportowych. Kryzys mocno uderzył w branżę transportu kolejowego, który dodatkowo w Polsce charakteryzuje się wysokimi kosztami eksploatacji, wysokimi kosztami dostępu do infrastruktury i niewielkim prędkościom przewozu. 

Hans-Christian Pfohl zaprezentował uczestnikom aktualne wyzwania w zarządzaniu łańcuchami dostaw oraz trendy, które mają obowiązywać w ciągu najbliższego czasu: różnicowanie się łańcuchów dostaw, zrównoważony rozwój w zarządzaniu łańcuchami i ich regionalizacja.- Koszty logistyczne w minionych latach charakteryzuje tendencja wzrostowa - mówi Hans-Christian Pfohl. - W przyszłości oczekuje się ich dalszego wzrostu stymulowanego, przede wszystkim, kosztem transportu.
Wzrastać będzie też znaczenie dostępności produktu, czasu realizacji oraz wymogów w zakresie rzetelności realizacji zamówienia.


Ostatnio zmieniany środa, 12 maj 2010 14:31

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

10 lat współpracy Dachser z charytatywną terre des hommes

10 lat współpracy Dachser z charytatywną terre des hommes

Dachser, globalny operator  logistyczny, już od 10 lat współpracuje z międzynarodową organizacją charytatywną terre des...

PKN ORLEN uruchamia wypożyczalnie rowerów w 6 miastach

PKN ORLEN uruchamia wypożyczalnie rowerów w 6 miastach

Już wiosną przyszłego roku na wybranych stacjach paliwowych ORLEN w Warszawie, Łodzi, Wrocławiu, Lublinie, Katowicach...

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Rekordowe wakacje w PKP Intercity

Od czerwca do końca sierpnia 2017 roku z usług PKP Intercity skorzystało o ponad 1,3...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

menadżer zespołu w dziale handlowym

szukam pracowników

2017-09-22


specjalista ds. zakupów i sprzedaży

szukam pracowników

2017-09-22

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj