logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Logistics 2010: I Sesja plenarna

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
- Kilka ostatnich lat przyniosło znaczące zmiany w technologii i biznesie. Żyjemy w świecie, gdzie wszystko może być ze sobą połączone i gdzie technologia stanowi integralną część naszego codziennego życia. Tradycyjne granice przepływu dóbr i pasażerów znikają - mówi Alfonz Antoni, Prezydent ELA. - Dziś możemy tworzyć, zarządzać i konsumować wirtualnie i fizycznie każdy towar i wartość, niezależnie od tego, gdzie się znajdują.
Centrum tej rewolucji staje się zarządzanie łańcuchem logistycznym i łańcuchem dostaw. Ta rewolucja otworzyła dla biznesu niezwykłe możliwości. Współczesne łańcuchy dostaw pozwalają przedsiębiorstwom tworzyć szeroką ofertę dodatkowych wartości, których pożąda rynek. Mogą łączyć i ujednolicać żądania i oferty w dowolnym miejscu.- Nabiera to szczególnego znaczenia obecnie, kiedy to znajdujemy się w niezwykle trudnym momencie dla świata i nasz kontynent nie jest tutaj wyjątkiem - dodaje Alfonz Antoni. - Stoimy przed trudnymi decyzjami ekonomicznymi. Nasi klienci, partnerzy, rywale, podwykonawcy i społeczności także stanęli przed problemami, których jeszcze rok temu nie doświadczaliśmy.

Kolejnym wystąpieniem było krótkie, ale treściwe sprawozdanie Dyrektora Instytutu Logistyki, Grzegorza Szyszki ze stanu logistyki w Polsce w latach 2008 i 2009, czyli czasach światowego kryzysu ekonomicznego. Pomimo tego, że nasz kraj jako jedyny w Unii Europejskiej zanotował wzrost PKB to i tak trudności związane z załamaniem rynku odbiły się na polskiej logistyce, a w szczególności transporcie.- Dzięki niskiej inflacji i wysokiemu procentowi zakupów, dokonanych przez polskich obywateli, kryzys nie był odczuwalny w Polsce aż tak bardzo jak w wielu innych krajach - mówi Grzegorz Szyszka. - Jednak dało się zauważyć duży spadek eksportu (20% w stosunku do lat ubiegłych), spadek sprzedaży detalicznej i usług transportowych. Kryzys mocno uderzył w branżę transportu kolejowego, który dodatkowo w Polsce charakteryzuje się wysokimi kosztami eksploatacji, wysokimi kosztami dostępu do infrastruktury i niewielkim prędkościom przewozu. 

Hans-Christian Pfohl zaprezentował uczestnikom aktualne wyzwania w zarządzaniu łańcuchami dostaw oraz trendy, które mają obowiązywać w ciągu najbliższego czasu: różnicowanie się łańcuchów dostaw, zrównoważony rozwój w zarządzaniu łańcuchami i ich regionalizacja.- Koszty logistyczne w minionych latach charakteryzuje tendencja wzrostowa - mówi Hans-Christian Pfohl. - W przyszłości oczekuje się ich dalszego wzrostu stymulowanego, przede wszystkim, kosztem transportu.
Wzrastać będzie też znaczenie dostępności produktu, czasu realizacji oraz wymogów w zakresie rzetelności realizacji zamówienia.


Ostatnio zmieniany środa, 12 maj 2010 14:31

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

W Porcie Gdańsk powstanie nowy terminal cukrowy

Zarząd Morskiego Portu Gdańsk S.A. i Krajowa Spółka Cukrowa S.A. podpisały umowę dotyczącą dzierżawy nieruchomości...

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Żabka Polska rekrutuje do nowego centrum logistycznego

Od początku listopada br. rozpoczęła się rekrutacja pracowników do nowo powstałego centrum logistycznego firmy Żabka...

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w…

Efektywna logistyka, bezpieczny łańcuch dostaw - czyli etykieta logistyczna w praktyce

Fundacja GS1 Polska serdecznie zaprasza do udziału w wyjątkowym szkoleniu, którego celem jest przekazanie wiedzy...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj