logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Logistics 2010: Belgijski klaster "Logistyka w Walonii"

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Walonia, posiadająca idealne położenie geograficzne na południu Belgii, obrała drogę masowych inwestycji w celu zwiększenia swojej atrakcyjności logistycznej dla międzynarodowych inwestorów. Wyzwanie, aby uczynić z logistyki rzeczywisty „biegun rozwoju i konkurencyjności”, już zostało podjęte i okazało się korzystne dla tego regionu.

- Ponad 80% dóbr konsumpcyjnych dociera dziś do Europy kontenerami. Z Rotterdamu, Antwerpii, Dunkierki, Zeebruges rozładowany kontener może być dostarczony najpóźniej w ciągu 24 godzin w dowolne miejsce przeznaczenia na terenie Walonii - czy to transportem rzecznym, kolejowym, czy drogowym - wylicza Bernard Piette, przedstawiciel sieci Logistics in Wallonia. -  Tempo wzrostu ruchu kontenerowego zwiększyło się znacznie w ciągu ostatnich 5 lat (+7%/rok).

O ile transport drogowy lub kolejowy wymagałyby poważnych inwestycji w celu podniesienia wydajności, to duże znaczenie gospodarcze sieci portów belgijskich (Antwerpia, Gent, Ostenda, Zeerbruges i Liege) już jest faktem: blisko 5% PKB Belgii pochodzi z działalności związanej z tymi pięcioma portami.  Antwerpia jest niewątpliwie pierwszym portem Belgii i czwartym na świecie w międzynarodowym transporcie morskim. Nie należy jednak niedoceniać roli sieci rzecznej w Walonii, którą tworzą cztery porty (Charleroi, Liege, Namur i Région du Centre).

Kompleks portów wewnętrznych w Liege jest trzecim w Europie. Jest w stałej ekspansji i daje bezpośrednio zatrudnienie ponad 11000 osób (a pośrednio 15700). Dostępny dla rzeczno – morskich statków kabotażowych o nośności do 2500 ton i konwojów popychanych przez 2 barki (4500 ton), stanowi ważne zaplecze portu w Antwerpii. Dzięki sieci żeglownych dróg rzecznych, Walonia posiada świetne połączenie z głównymi portami morskimi: Antwerpią, Rotterdamem i Dunkierką.

Aby wesprzeć rozwój logistyki, władze Walonii utworzyły w lipcu 2006 roku „biegun konkurencyjności” Logistics in Wallonia. Pod tą nazwą kryją się trzy rodzaje działalności, wzajemnie się uzupełniające, aby uczynić z Walonii centrum logistyki:
- działalność klastrowa: Logistics in Wallonia jest miejscem spotkania wszystkich podmiotów związanych z sektorem: firmy transportowe, logistyczne, zarządzające infrastrukturą, placówki szkoleniowe,
- ożywianie działalności klastra i zachęcanie firm z branży do realizacji projektów innowacyjnych,
- we współpracy z Walońską Agencją ds. Inwestycji Zagranicznych (AWEX), Logistics in Wallonia realizuje misję wspierania potencjalnych inwestorów zagranicznych w Walonii w ich dążeniach do rozwoju sieci logistycznych w Europie zachodniej.

Więcej na temat sieci Logistics in Wallonia w najnowszym numerze czasopisma Logistyka.
Ostatnio zmieniany środa, 12 maj 2010 16:06

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

PKP Intercity uruchomiło nowe połączenie międzynarodowe

PKP Intercity uruchomiło nowe połączenie międzynarodowe

PKP Intercity rozszerza siatkę połączeń do Czech. Podróżujący między Krakowem a Pragą będą mogli skorzystać...

Rozporządzenie GDPR - jak się do niego przygotować?

Rozporządzenie GDPR - jak się do niego przygotować?

25 maja 2018 r. wejdą w życie nowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych mieszkańców Unii...

Solaris wchodzi na rynek holenderski

Solaris wchodzi na rynek holenderski

40 przegubowych autobusów nowy Solaris Urbino 18 zostanie zamówionych przez firmę Connexxion. Będąca własnością Trandev,...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj