logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Fundusze unijne na optymalizację procesów biznesowych

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Polscy przedsiębiorcy od lat z chęcią wykorzystują fundusze unijne. Wnioski o dofinansowanie są składane zarówno przez osoby dopiero planujące działalność biznesową, jak i przez firmy funkcjonujące od wielu lat. Dodatkowy zastrzyk finansowy jest olbrzymią szansą dla przedsiębiorstwa. Uzyskanie dofinansowania jest jednak także wyzwaniem i rewolucją w sposobie funkcjonowania firmy - niejednokrotnie wiąże się bowiem z jej powiększeniem.

Doradcy z firmy Optima Partners obserwują, że coraz więcej firm, które uzyskały dofinansowanie unijne, decyduje się na optymalizację procesów biznesowych. Przedsiębiorstwa z sektora MSP, czasy dużych dofinansowań mają już za sobą. W ramach Programu Innowacyjna Gospodarka Instytucja Zarządzająca zatwierdziła 5931 projektów na kwotę 27,84 mld zł, co stanowi aż 72,13 proc. alokacji z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) - jest to stan z dnia 8 października 2010 roku . Tegoroczne budżety poszczególnych konkursów na dofinansowania unijne nie dorównują może tym, które były oferowane w latach wcześniejszych, ale krajowe i regionalne programy proponują jeszcze opcje mogące w znacznym stopniu wpłynąć na rozwój małych i średnich przedsiębiorstw.

- Przedsiębiorstwa, które uzyskały dofinansowanie unijne i które zainwestowały w optymalizację procesów biznesowych nie stoją w miejscu - zdobywają one certyfikaty jakości i wyróżnienia, mają także poważne plany dotyczące rozwoju w przyszłości. Takie podejście powinno także charakteryzować te firmy, które zdobyły lub zdobędą dofinansowanie dzięki konkursom w roku 2010. Warto już w tym momencie pomyśleć o kolejnych krokach - mówi Mariusz Pawłowski, partner zarządzający w firmie Optima Partners.    

Do końca września firmy mogły składać o wsparcie projektów opartych na świadczeniu e-usług, które muszą być innowacyjne na poziomie krajowym lub światowym, jak również skierowane do grupy, której potrzeby nie zostały zaspokojone przez  inne firmy. Przedsiębiorstwa, które wzięły udział w konkursie, muszą wykazać rentowność projektu, dzięki czemu PARP umożliwia rozwój naprawdę pomysłowym przedsiębiorcom, których firmy generują stały przychód. Do końca roku 2010 firmy mogą starać się o kredyt technologiczny na wsparcie wdrożenia nowatorskich technologii w ramach działania 4.3 POIG. Całość ryzyka inwestycyjnego ponosi  w tym przypadku przedsiębiorca. Program przeznaczony jest na realizację inwestycji technologicznych, mających na celu zakup i wdrożenie własnej lub nowej technologii stosowanej na świecie nie dłużej niż 5 lat oraz uruchomienie na jej podstawie wytwarzania nowych lub znacząco ulepszonych towarów, procesów lub usług.

- Doradcy z firmy Optima Partners obserwują zwiększone zainteresowanie procesem optymalizacji procesów biznesowych ze strony przedsiębiorstw, które uzyskały dofinansowanie unijne. Zakładamy, że także firmy, które wygrają konkursy w tym roku, będą chciały skorzystać z usług doświadczonych doradców biznesowych. Szczególnie ważne jest to, że przedsiębiorcy muszą  wykazać, że ich pomysły były trafione oraz że ich firmy są rentowne - mówi Mariusz Pawłowski. - Przedsiębiorcy są coraz bardziej świadomi tego, jak wielkie znaczenie ma uporządkowanie procesów w firmie. Rozwój, który został zapoczątkowany przez dofinansowanie unijne, powinien być kontynuowany dzięki odpowiednim decyzjom biznesowym - dodaje Mariusz Pawłowski . 
 
Dofinansowanie unijne jest ważnym, ale nie jedynym krokiem, który prowadzi do rozwoju przedsiębiorstwa. Firmy powinny wykorzystać dodatkowe fundusze i odpowiednio zarządzać swoimi procesami, by móc stąpać po kolejnych szczeblach drabiny biznesowej.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Największe przedsiębiorstwo transportu publicznego w stolicy Belgii, firma STIB, zamówiła pierwsze autobusy elektryczne. Będzie to...

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

PKP Intercity rozszerza siatkę połączeń na Ukrainę. Już od 24 sierpnia br. podróżni zyskają kolejną...

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Projekt rozbudowy nabrzeży i modernizacji toru wodnego w Porcie Gdańsk jest już oficjalnie na etapie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj