logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Innowacje w logistyce miejskiej

Oceń ten artykuł
(1 Głosuj)
Innowacje w logistyce były tematem siódmej już edycji Konferencji „Logistyka miejska”. Organizatorem spotkania, które odbyło się 4-5 listopada 2010 roku, było Studenckie Naukowe Koło Logistyki CorLog, działające przy Wyższej Szkole Logistyki. W przedsięwzięciu wzięło udział ponad 100 uczestników z 10 miast z całej Polski.

Wykład wprowadzający, zatytułowany "Obsługa logistyczna miasta Poznania - miejska dystrybucja towarów" wygłosił Marcin Foltyński, pracownik Instytutu Logistyki i Magazynowania, następnie Adam Palatas, student WSL, przybliżył słuchaczom problem „Kolei szybkich prędkości", natomiast Aleksandra Łuczak z KN Logistyka Politechniki Poznańskiej przedstawiła problem sztucznej inteligencji i zaproponowała firmom logistycznym wdrożenie komputerów, myślących podobnie jak ludzki umysł. O węzłach przesiadkowych jako innowacyjnym rozwiązaniu w transporcie miejskim opowiedziały Joanna Górniak i Diana Ozimek ze Studenckiego Koła Naukowego Login przy Uniwersytecie Łódzkim.

- Dziewczyny nie tylko wytłumaczyły słuchaczom co to są węzły przesiadkowe, ale także przybliżyły zalety i wady takiego rozwiązania. Jako pozytyw wymieniły między innymi wygodę i krótszy czas podróży, natomiast do negatywnych aspektów zaliczyły wysokie koszty i długi czas realizacji – wymienia Emil Szymański, Sekretarz SNKL CorLog. – Swoje przemyślenia prezentowały na przykładzie trzech miast: Łodzi, Warszawy i Wrocławia.

Miasto Wrocław pojawiało się podczas konferencji jeszcze kilka razy. Bogusław Wielgoszewski z KN Logistics Politechniki Wrocławskiej przedstawił innowacyjne metody płatności za przejazdy komunikacją zbiorową we Wrocławiu. Wśród nich wymienił między innymi: kartę miejską, którą można wykorzystywać także w ZOO, na basenach miejskich, parkingach i kinach. System ten sprawdza się doskonale na przykład w Lizbonie, czy w Londynie, niestety we Wrocławiu sprawia małe problemy.

- Przede wszystkim miasto wprowadziło tańszy zamiennik, do tego karty można nabyć tylko w jednym punkcie sprzedażowym, brakuje automatów czytających te karty, brakuje także strony informacyjnej w Internecie, a kontrolerzy nie posiadają odpowiednich terminali – wymienia Bogusław Wielgoszewski. – Miasto, żeby jakoś zreflektować się po tym nieudolnym wprowadzeniu karty miejskiej, zaproponowało pasażerom dość mało efektywne systemy kupna biletu przez telefon i Internet.

W programie znalazły się jeszcze prezentacje: Macieja Porębskiego i Pauliny Skórskiej z EKL Feniks Politechnika Śląska - „RFID w logistyce zwrotnej”, „Wyznaczanie prędkości pojazdów z wykorzystaniem urządzeń mobilnych” Karola Fijałkowskiego z KNLiT Akademii Morskiej w Szczecinie, „Jednoślady w logistyce miejskiej” Wiktora Bacha z KN Optimum Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu (Wydział Zamiejscowy w Chorzowie), „Nietypowe rozwiązania transportowe na Pomorzu” Pameli Dulskiej i Małgorzaty Rosłanek z KNTiL Translog Akademii Morskiej w Gdyni, „Komunikacyjny problem Łodzi w godzinach szczytu” Adama Króla i Piotra Pierzaka z Koła Naukowego Opteam Uniwersytetu Łódzkiego, „Bałagan w transporcie publicznym na Górnym Śląsku i reorganizacja w powiecie Wodzisławskim” Łukasza Wała z KNL Logis Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu oraz „Miasto jako integrator przepływów” Łukasza Bieleckiego i Dawida Neumanna KNML Just In Time Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu.

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

Nowa specjalność DTW Logistics - obsługa logistyczna hurtowni leków weterynaryjnych

DTW Logistics, polski operator logistyczny specjalizujący się w logistyce kontraktowej, transporcie i spedycji międzynarodowej rozszerzył...

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych…

Solaris dostarczy kolejnych 10 autobusów elektrycznych do Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie

Przedstawiciele Miejskich Zakładów Autobusowych w Warszawie oraz firm Solaris Bus & Coach S.A. i BZ...

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO uruchamia serwisy Truck Stations przy najważniejszych europejskich trasach przewozowych

IVECO rozpoczęło program akredytacyjny dla swojej sieci, który umożliwia punktom dysponującym specjalistycznym i wydajnym serwisem...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj