logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:

A+ A A-

Staż sukcesem wykładowców WSL

Oceń ten artykuł
(0 głosów)
Celem projektu „Staż sukcesem naukowca” jest połączenie wiedzy naukowca i potencjału przedsiębiorcy dla rozwoju innowacyjności oraz konkurencyjności polskich firm. Realizacja pomysłu finansowana jest ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.- Projekt „Staż Sukcesem Naukowca” (SSN) to niezwykła okazja do sprawdzenia w praktyce wiedzy, którą pracownicy naukowi zdobyli na uczelni lub w jednostce naukowo-badawczej. Udział w projekcie umożliwia naukowcom odbycie stażu w wybranym wielkopolskim mikro-, małym lub średnim przedsiębiorstwie. Staż może potrwać od 1 do 6 miesięcy. W tym czasie stażysta jest zobligowany do przepracowania 120 godzin na rzecz przedsiębiorstwa. Przedsiębiorca nie ponosi żadnych wydatków, ponieważ wynagrodzenie stażysty jest w całości finansowane ze środków Unii Europejskiej - wyjaśnia Ewa Sadoch z Poznańskiego Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości, pomysłodawcy przedsięwzięcia.

Na konkurs spłynęło 120 zgłoszeń, z których wybrano 60 stażystów - w tym Joannę Lewandowską i Justynę Lewandowską, pracowników dydaktycznych Wyższej Szkoły Logistyki w Poznaniu.

- To dla nas ogromne wyróżnienie. Celem stażu będzie opracowanie narzędzia dla mikroprzedsiębiorstwa DARLOG. Zależy nam na poprawie efektywności przeprowadzenia szkoleń dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy w magazynach - mówi Joanna Lewandowska, współautorka projektu. - Chcemy opracować materiał szkoleniowy pt. „Instrukcja obsługi regałów magazynowych wg znowelizowanej normy EEN-PN 15635:2010”, realizowany w formie e-learningu. Dzięki zastosowaniu wersji e-coach przedsiębiorstwa będą mogły sprawniej zarządzać niewielką liczbą pracowników, a jednocześnie zaproponować swoim klientom szerszy, mniej kosztowny dostęp do szkoleń. Korzyścią dla studentów WSL będzie niewątpliwie czynny udział w naszych badaniach. Jako potencjalni pracownicy branży TSL, nasi studenci mają szansę przedstawić swoje oczekiwania względem tworzonego narzędzia szkoleniowego, a w późniejszej fazie realizacji projektu jego ocenę. W przyszłości, wykorzystanie nowoczesnych technik dydaktycznych przyczyni się również do podniesienia kwalifikacji studentów oraz sprawi, że wiedza będzie szybciej i łatwiej przez nich przyswajalna.

- Generalnie ten projekt pozwoli zrealizować szereg dodatkowych celów w warstwie zarówno społecznej, edukacyjnej jak i naukowej. Odbędzie się tutaj bowiem swoista logistyka wiedzy polegająca na wzajemnym przekazywaniu wiedzy, od naukowców/dydaktyków do mikroprzedsiębiorstwa, dalej do potencjalnych szkoleniobiorców, czyli klientów/studentów - dodaje Justyna Lewandowska, współautorka projektu.

Wprowadzanie udoskonalonego procesu szkoleniowego składać się będzie z trzech etapów. Najpierw system e-coach udostępniony będzie przedsiębiorstwom, które wyrażą chęć przeszkolenia swoich pracowników w zakresie BHP w magazynach. Szkolenie zostanie przesłane drogą elektroniczną lub będzie do pobrania ze strony internetowej przedsiębiorstwa DARLOG. Dzięki temu, kandydaci mogą przyswoić wiedzę zanim przystąpią do kolejnego etapu - czyli do weryfikacji. Weryfikacja odbywa się poprzez rozwiązywanie testu, opracowanego w wersji elektronicznej. Po otrzymaniu pozytywnego wyniku testu, w etapie trzecim kursant otrzymuje certyfikat.

Aby zobrazować korzyści nowoczesnej metody szkoleniowej, autorki projektu przeprowadziły symulacje, z której wynika, że po wprowadzeniu szkoleń w wersji e-coach nastąpi wzrost - o blisko 42% - udziału czasu pracy pracownika na rzecz mikroprzedsiębiorstwa, z wyłączeniem czasu poświęconego na organizacje szkoleń.

- Symulacja doskonale odzwierciedla korzyści dla mikroprzedsiębiorstwa w postaci efektywniejszego zarządzania personelem. Dzięki temu, że treści modułów szkoleniowych są w wersji e-coach, mogą być one wykorzystane zarówno przez przedsiębiorstwa zlecające szkolenia, jak i przedsiębiorstwa zajmujące się ich organizacją, bez względu na profil działalności i branżę - mówi Justyna Lewandowska.

Pani Ewa Sadoch, koordynator projektu SSN, podkreśla natomiast, że wszystkie ulepszenia, które pracownicy naukowi wnieśli do firm w poprzednich dwóch cyklach programu zostają zazwyczaj w przedsiębiorstwach wdrożone na stałe.

- Projekt cieszy się dużym zainteresowaniem, zarówno pracowników naukowych jak i przedsiębiorców. W poprzednich dwóch cyklach stażowych chętnych było dwa razy więcej, niż miejsc dla nich. Stażyści pracują nad innowacjami w dziedzinach takich jak: technologie 3D, genetyka, robotyka, akustyka, fizykochemia powierzchni czy systemy jakości - twierdzi Ewa Socha.

Tegoroczny staż rozpoczął się 1 września 2011 roku i potrwa sześć miesięcy.

Ostatnio zmieniany piątek, 09 wrzesień 2011 11:23

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Solaris zdobywa zamówienie na pierwsze autobusy elektryczne w stolicy Europy

Największe przedsiębiorstwo transportu publicznego w stolicy Belgii, firma STIB, zamówiła pierwsze autobusy elektryczne. Będzie to...

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

Kolejne połączenie PKP Intercity na Ukrainę

PKP Intercity rozszerza siatkę połączeń na Ukrainę. Już od 24 sierpnia br. podróżni zyskają kolejną...

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Port Gdańsk rozpocznie rozbudowę nabrzeży i toru wodnego

Projekt rozbudowy nabrzeży i modernizacji toru wodnego w Porcie Gdańsk jest już oficjalnie na etapie...

Ostatnio na forum

Ogłoszenia

Brak aktywnych ogłoszeń.

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj