logistyka.net.pl - wortal logistyczny | logistyka | e-logistyka | TSL

PARTNER PORTALU:


A+ A A-

Dobra praktyka w logistyce musi być powiązana z polityką publiczną - wywiad z Martinem Brandtem

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

W projekcie CASTLE prezentowane jest zupełnie nowe podejście do kwestii wspierania przedsiębiorstw logistycznych na szczeblu regionalnym. W tym celu zidentyfikowano i przeprowadzono analizę porównawczą 20 najlepszych praktyk, zmierzających do zwiększenia efektywności działania, a tym samym konkurencyjności małych i średnich przedsiębiorstw (MSP). Jest to jeden z pierwszych efektów projektu, który zakłada między innymi stworzenie odpowiednich narzędzi dla administracji publicznej, służących formułowaniu regionalnej polityki transportowej i oceny efektów jej wdrażania. W projekcie, który zakończy się w 2011 roku, bierze udział 8 partnerów. Polskę reprezentuje Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego oraz Instytut Logistyki i Magazynowania.

O wypowiedź na temat wyników podsumowujących pierwszy etap realizacji projektu poprosiliśmy Martina Brandta, reprezentującego niemieckie Centrum Kompetencji w Logistyce KLOK.


Anna Dorna, Tomasz Janiak: Zakończono już badanie na temat najlepszych praktyk w logistyce w 8 regionach biorących udział w projekcie. Jakie są kluczowe czynniki sukcesu projektu wymieniane najczęściej przez partnerów?
Martin Brandt: Opracowanie studiów przypadku zmierzało w szczególności do zidentyfikowania najlepszych praktyk w odniesieniu do polityki logistycznej władz. Kluczowym czynnikiem sukcesu może być bardzo praktyczna - bezpośrednia współpraca z małymi i średnimi przedsiębiorstwami, czy też stworzenie pośredniego kontaktu poprzez powołanie do życia centrum kompetencji w logistyce. W ten sposób można określić ramy wspierania rozwoju logistyki na szczeblu regionu. Myślę, że kluczowym elementem sukcesu dla kreowania najlepszych praktyk jest to, aby sektor publiczny w pełni rozumiał specyfikę branży logistycznej.


A. D., T. J.: Jakie korzyści dla MSP zostały określone w badanych regionach najlepszych praktyk?
M. B.: Jeśli chodzi o logistykę, zwłaszcza logistykę transportu, to sektor publiczny zwykle skupia się na kosztach związanych z transportem (w szczególności dotyczy to transportu drogowego) oraz monitoruje przestrzeń działalności logistycznej. To z kolei znajduje odzwierciedlenie w liczbie tworzonych miejsc pracy i wielkości wpływów z podatków. Konkluzje wynikające z najlepszych praktyk wskazują na bardziej wszechstronne postrzeganie logistyki przez władze publiczne i konieczność silniejszych związków pomiędzy logistyką a polityką oraz administracją. Jednym z głównych punktów jest wyeliminowanie spornych kwestii pomiędzy sektorem prywatnym a publicznym. Inną kwestią jest stworzenie narzędzi dla MSP, które pozwolą im na udział w dużych projektach (na przykład w ramach elektronicznej organizacji przepływu danych w porcie). MSP odnoszą także korzyści z konkretnych działań w obszarze szkoleń, lepszego zrozumienia ich potrzeb, a w niektórych przypadkach z bezpośredniej współpracy.


A. D., T. J.: Jakie kryteria były brane pod uwagę przy wyborze 20 najlepszych praktyk?
M. B.: Odpowiem krótko: dobra praktyka w logistyce musi być powiązana z polityką publiczną, wywierać pozytywny wpływ, być postrzegana jako trwała i uniwersalna.


A. D., T. J.: Które rozwiązane przedstawione w zidentyfikowanych najlepszych praktykach jest według Pana najbardziej zaawansowane? Czy może Pan podać krótki opis tego rozwiązania?
M. B.: Kiedy mówimy o najwyższym poziomie technologicznym, to warto przytoczyć opisany przez nas przykład stworzenia wspólnego systemu przepływu danych w transporcie kontenerów w dużym porcie. Jest to także znakomite działanie, jeśli chodzi o złożoność organizacyjną. To właśnie o tym zazwyczaj myślę, mówiąc o rozwiązaniu „zaawansowanym". Warto jednak zaznaczyć, że nasze badania najlepszych praktyk nie były prowadzone pod hasłem „im więcej technologii i większa złożoność, tym lepiej". Niektóre metody usprawnień są w rzeczywistości bardzo proste. W jednym z analizowanych przykładów dobrych praktyk przedstawiciele branży logistycznej i administracji po prostu spotykają się 4 razy w roku i omawiają bieżące kwestie logistyczne, które są istotne dla regionu. Takie podejście do rozwiązywania problemów jest już samo w sobie dążeniem do poprawy istniejącej sytuacji.

Więcej informacji o projekcie www.castle-project.eu


 

Z ostatniej chwili

  • 1
  • 2
  • 3

Grupa Raben posadziła już ponad 10 000 drzew

Grupa Raben posadziła już ponad 10 000 drzew

15 października 2016 roku w Stanisławowie k. Pruszcza Gdańskiego pracownicy Grupy Raben posadzili ponad 1500...

Jaworzno kupuje kolejne 22 bateryjne Solarisy

Jaworzno kupuje kolejne 22 bateryjne Solarisy

Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej Jaworzno oraz polski producent Solaris Bus & Coach podpisały 5 października 2016...

MLP Group umacnia się pod Poznaniem

MLP Group umacnia się pod Poznaniem

MLP Group wybuduje nowy park logistyczny w pobliżu Poznania. Będzie to drugie centrum w tej...

Ostatnio na forum

 Instytut Logistyki i Magazynowania

Logowanie

LOGOWANIE

Rejestracja

Rejestracja użytkownika
lub Anuluj